Do czego może prowadzić nieregularna wymiana filtrów w samochodzie? Instruktor Nauki Jazdy EXPERT wyjaśnia:

11 marca 2024

Każdy samochód, niezależnie od marki czy wieku, wymaga regularnej troski i uwagi. Jednym z kluczowych i podstawowych aspektów dbałości o nasze cztery kółka jest terminowa wymiana filtrów — oleju, paliwa, powietrza, kabinowego oraz (jeśli posiadasz instalację gazową), LPG. Zaniedbanie tej czynności może prowadzić do szeregu problemów, które wpływają nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo oraz ekonomię eksploatacji. 

Serdecznie zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie wyjaśnimy, jakie konsekwencje może nieść za sobą nieregularna wymiana filtrów i dlaczego jest to aspekt, na który każdy kierowca powinien zwrócić szczególną uwagę.

Nieregularna wymiana filtrów — dlaczego pilnowanie wymiany jest tak ważne?

Nieregularna wymiana filtrów w samochodzie, takich jak filtr oleju, powietrza, paliwa, kabinowy, czy LPG, może prowadzić do szeregu problemów technicznych i eksploatacyjnych. Od zwiększonego zużycia paliwa, przez obniżenie wydajności silnika, aż po pogorszenie jakości powietrza w kabinie — konsekwencje mogą być odczuwalne zarówno dla mechanizmu pojazdu, jak i komfortu podróżujących. 

Dbając o regularną wymianę filtrów, zapewniamy nie tylko lepszą pracę samochodu, ale też większe bezpieczeństwo na drodze. Sprawdź, jakie objawy mogą powodować poszczególne filtry!

Filtr oleju

Nieregularna wymiana filtru oleju może skutkować szeregiem negatywnych konsekwencji dla silnika. Filtr ten ma za zadanie usuwać zanieczyszczenia i cząsteczki metalu z oleju, które mogą powstać w wyniku normalnej eksploatacji silnika. Gdy filtr jest zbyt zanieczyszczony, przestaje skutecznie pełnić swoją funkcję, co prowadzi do:

 • Zwiększonego tarcia między ruchomymi częściami silnika, co może powodować ich szybsze zużycie.
 • Obniżenia wydajności silnika oraz zwiększenia zużycia paliwa.
 • Możliwości przegrzania się silnika, co zagraża jego uszkodzeniem.

Filtr paliwa

Filtr paliwa pełni kluczową rolę w utrzymaniu czystości paliwa dostarczanego do silnika, co jest niezbędne dla jego efektywnej pracy. 

Nieregularna wymiana tego filtru może doprowadzić do zapychania się filtru, co z kolei ogranicza przepływ paliwa do silnika. Skutkuje to szeregiem problemów, w tym niestabilną pracą silnika (skaczącymi obrotami), utratą mocy, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do całkowitego zatrzymania pojazdu. 

Zanieczyszczony filtr paliwa może również przyczynić się do szybszego zużycia pompy paliwowej i wtryskiwaczy, ponieważ muszą one pracować z większym wysiłkiem, aby przezwyciężyć opór spowodowany zanieczyszczeniami. Co więcej, w zimie mogą pojawić się duże problemy przy odpalaniu pojazdu przy ujemnych temperaturach.

Podsumowanie objawów:

 • niestabilna praca silnika,
 • utrata mocy,
 • możliwość zatrzymania pojazdu,
 • szybsze zużycie pompy paliwowej i wtryskiwaczy.

Zobacz też: Jak jeździć automatem?

Filtr powietrza

Filtr powietrza ma za zadanie oczyszczanie powietrza zasysanego do silnika, co jest niezbędne dla utrzymania jego efektywności spalania. Zanieczyszczony filtr powietrza ogranicza przepływ powietrza do silnika, co może prowadzić do: 

 • obniżenia jego wydajności, 
 • zwiększenia zużycia paliwa, 
 • problemów z odpalaniem. 

Długotrwałe funkcjonowanie silnika z zatkanym filtrem powietrza może również przyczynić się do przedwczesnego zużycia jego wewnętrznych komponentów, ponieważ nieoptymalne mieszanie paliwa z powietrzem zwiększa obciążenie silnika.

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy odpowiada za oczyszczanie powietrza wchodzącego do wnętrza pojazdu, usuwając zanieczyszczenia i alergeny. Nieregularna wymiana tego filtra może prowadzić do kumulacji zanieczyszczeń i nieprzyjemnych  zapachów w kabinie, co negatywnie wpływa na jakość powietrza i komfort jazdy. 

Ponadto zapchany filtr kabinowy utrudnia przepływ powietrza przez system wentylacyjny, co może zwiększyć obciążenie na system klimatyzacji i ogrzewania, prowadząc do ich szybszego zużycia, oraz na częste parowanie szyb. Zaniedbanie regularnej wymiany filtru kabinowego może również wpłynąć na zdrowie pasażerów, zwłaszcza osób cierpiących na alergie.

Podsumowanie objawów:

 • pogorszenie jakości powietrza w kabinie,
 • pojawienie się nieprzyjemnych zapachów,
 • częste parowanie szyb,
 • zwiększone obciążenie systemu klimatyzacji i ogrzewania,
 • potencjalne negatywne skutki dla zdrowia pasażerów.

Filtr gazu (LPG) — podpunkt skierowany do kierowców posiadających butlę LPG w swoim samochodzie

Filtr gazu LPG odgrywa istotną rolę w oczyszczaniu gazu przed jego dostaniem do systemu zasilania silnika, zapobiegając dostawaniu się zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić elementy systemu, takie jak wtryskiwacze czy zawory. Nieregularna wymiana tego filtru może prowadzić do obniżenia wydajności silnika, zwiększenia zużycia gazu, a nawet przyczynić się do awarii systemu LPG, co skutkuje kosztownymi naprawami.

Podsumowanie objawów:

 • obniżona wydajność silnika,
 • nierównomierna praca silnika (skaczące obroty), 
 • zwiększone zużycie gazu,
 • ryzyko awarii systemu LPG.

Tutaj warto również zauważyć, że prócz regularnych wymian filtrów LPG, należy także regularnie oddawać samochód na regulację gazu (wtrysków LPG itp.).

Polecamy również: Ekonomiczna jazda w zimie — jak oszczędzić na paliwie?

Jak często wymieniać filtry?

Przyjęło się, że wszystkie filtry wymienia się wraz z wymianą oleju — średnio co 10 tys. km w zależności od modelu silnika i pojazdu. 

Zobacz również:

Szkoła Jazdy Tarnowskie Góryhttps://www.facebook.com/oskexpertczech/

Szkoła Nauki Jazdy Radzionków https://szkolaexpert.pl

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Szkoła Nauki Jazdy Bytomhttps://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Ile kosztuje prawo jazdy?https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kurs na motocykl kat. AM, A1, A2, A https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Jazdy Bytomhttps://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskiehttps://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Szkoła Jazdy Zabrzehttps://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Cennik kursów prawa jazdy w Bytomiuhttps://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Szkoła Nauki Jazdy Katowice https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kursy motocyklowe https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/