Jak jeździć automatem? Instruktor Nauki Jazdy EXPERT z Radzionkowa wyjaśnia:

16 lutego 2024

Automatyczna skrzynia biegów staje się coraz bardziej popularna wśród kierowców ceniących wygodę i prostotę obsługi podczas jazdy. Eliminując konieczność manualnej zmiany biegów, pozwala kierowcy lepiej skupić się na drodze i otoczeniu. Mimo że wielu z nas kojarzy jazdę samochodem głównie z manualną skrzynią biegów, to samochody z „automatem” zyskują uznanie za swą intuicyjność i komfort użytkowania. 

W tym wpisie przybliżymy, jak efektywnie i bezpiecznie korzystać z automatycznej skrzyni biegów, aby jazda była czystą przyjemnością. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Zobacz również: Kurs prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B, B+E, C, C+E, D, T – Radzionków, Tarnowskie Góry, Pyrzowice, Nowe Chechło, Nakło Śląskie, Pyrzowice, Tworóg, Ożarowice, Zbrosławice, Laryszów, Repty

Automatyczna skrzynia biegów — jakie korzyści oferuje to rozwiązanie kierowcom?

Automatyczna skrzynia biegów, choć na pierwszy rzut oka wydaje się tylko wygodnym dodatkiem, oferuje szereg korzyści, które znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przede wszystkim, eliminuje konieczność ciągłego skupiania się na zmianie biegów, co pozwala kierowcy lepiej koncentrować się na obserwacji drogi i otoczenia. Ta redukcja obciążenia mentalnego i fizycznego sprawia, że jazda staje się mniej męcząca, szczególnie podczas długich tras czy w gęstym miejskim ruchu.

Kolejną zaletą jest płynność przyspieszania, co przekłada się na komfortową jazdę bez szarpnięć i przerywanego przyspieszania, typowego dla niektórych manualnych skrzyń biegów. To sprawia, że samochody z automatem są idealne dla osób, które cenią sobie płynną i spokojną jazdę.

Automatyczna skrzynia biegów może też przyczynić się do poprawy efektywności spalania w nowoczesnych pojazdach, dzięki zaawansowanym technologiom, które optymalizują moment zmiany biegów. Co więcej, samochody z automatyczną skrzynią często mają wyższą wartość odsprzedaży, co jest ważnym aspektem przy zakupie pojazdu.

Zobacz również: Nauka Jazdy kat. C i CE Piekary Śląskie

Co oznaczają poszczególne litery na automatycznej skrzyni biegów?

  • P (Parking) — blokuje koła, zapobiegając przemieszczaniu się pojazdu. Jak sama nazwa (i pierwsza litera) wskazuje, pozycja ta służy do włączania za każdym razem, gdy pozostawimy samochód na postoju. Uwaga — nie należy tego mylić ze stawaniem m.in. na światłach, w takiej sytuacji pozostajemy w trybie D, o którym więcej poniżej. 
  • R (Reverse) — umożliwia jazdę do tyłu. To po prostu bieg wsteczny, który, jak w przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów, również wymaga dodatkowej czynności, aby go włączyć, np. naciśnięcia przycisku itp. 
  • N (Neutral) — to inaczej luz. Z tego rozwiązania korzysta się bardzo rzadko, najczęściej, gdy samochód wymaga holowania lub przejeżdża przez specjalną myjnię ze specjalnym cięgnem, aby przejść wszystkie etapy czyszczenia. 
  • D (Drive) — Automatycznie przechodzi przez wszystkie dostępne biegi, umożliwiając jazdę do przodu. To podstawowy tryb używany podczas jazdy.

Zobacz też: Jak prawidłowo zmieniać biegi w samochodzie z manualną skrzynią biegów? — Kluczowe zasady, o których musisz pamiętać.

Kilka praktycznych porad dla kierowców jeżdżących automatem

Na koniec tego wpisu przedstawimy Ci kilka ważnych praktycznych kwestii, które powinieneś zapamiętać, zwłaszcza jeśli przymierzasz się do zakupu auta z automatem, a do tej pory jeszcze takim nie jeździłeś

  • Płynne ruszanie — aby ruszyć, delikatnie zwolnij hamulec i pozwól samochodowi płynnie nabrać prędkości przed dodaniem gazu.
  • Hamowanie — używaj hamulca stopniowo. Nagłe hamowanie może być mocniejsze niż w przypadku samochodu z manualną skrzynią biegów. Hamulec jest tutaj bardziej czuły.
  • Stosowanie trybu „P” na postoju — zawsze używaj pozycji „P” podczas parkowania, aby zapobiec niekontrolowanemu przemieszczeniu.
  • Przyspieszanie — daj skrzyni czas na zmianę biegów, zwłaszcza przy wyprzedzaniu, aby zapewnić płynne i skuteczne przyspieszenie.
  • Zachowanie ostrożności podczas zmiany trybów — zawsze zatrzymaj pojazd przed zmianą z „D” na „R” i odwrotnie, aby uniknąć uszkodzenia skrzyni.
  • Drastycznie nie przyspieszaj, gdy olej jest zimny — daj nagrzać się zarówno silnikowi, jak i olejowi w skrzyni biegów, dzięki temu zapobiegniesz potencjalnym awariom. 

Polecamy również: Czym jest geometria kół i dlaczego jest tak ważna?