Światła pozycyjne — co to? 

5 marca 2024

Zastanawiasz się, czym są światła pozycyjne i dlaczego odgrywają tak ważną rolę w bezpiecznej jeździe? Te niepozorne elementy oświetlenia to fundament widoczności na drodze, zwłaszcza po zmroku. W tym artykule zagłębimy się w ich tajniki, wyjaśniając, jak działają, kiedy należy ich używać oraz gdzie są umieszczone w Twoim pojeździe. Odkryj, jak małe światła mogą mieć wielki wpływ na Twoje bezpieczeństwo oraz innych użytkowników drogi.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Światła pozycyjne — czym są i jak działają?

Światła pozycyjne pełnią bardzo ważną rolę w systemie oświetlenia każdego pojazdu, będąc niezbędnym elementem, który gwarantuje, że samochód jest widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, szczególnie w sytuacjach, gdy warunki pogodowe znacząco ograniczają widoczność — takich jak zmierzch, intensywne opady deszczu, gęsta mgła, opadu śniegu i inne podobne okoliczności. 

Ich podstawowym zadaniem jest nie tyle oświetlanie drogi przed pojazdem, ile zapewnienie, że inne osoby na drodze mogą łatwo zidentyfikować obecność danego samochodu, zrozumieć jego dokładną lokalizację oraz oszacować jego wymiary. Dzięki temu światła pozycyjne są niezastąpionym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drogach, umożliwiając kierowcom efektywną orientację przestrzenną i minimalizację ryzyka kolizji.

Zobacz też: Kiedy możemy jeździć na światłach drogowych?

Światła pozycyjne a światła do jazdy dziennej — czy to jest to samo?

Światła pozycyjne odgrywają zasadniczą rolę w poprawie bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w sytuacjach, kiedy widoczność jest ograniczona, na przykład po zmroku czy w trudnych warunkach pogodowych. Ich głównym celem jest uczynienie pojazdu bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu. Co istotne, światła te automatycznie aktywują się razem ze światłami mijania, co znacznie ułatwia ich użytkowanie – kierowcy nie muszą pamiętać o ich każdorazowym włączaniu.

W specyficznych sytuacjach, takich jak holowanie pojazdu w warunkach złej widoczności, konieczne jest używanie świateł mijania, aby zapewnić bezpieczeństwo – idealnie w połączeniu z trójkątem ostrzegawczym umieszczonym po lewej stronie pojazdu. 

W przypadku braku świateł awaryjnych, podczas awarii lub wypadku na drodze szybkiego ruchu, zaleca się włączenie świateł postojowych. Na innych drogach światła postojowe należy stosować w warunkach słabej widoczności lub w miejscach, gdzie postój jest zakazany

Są one również niezbędne podczas postoju na poboczu, zatrzymania pojazdu niewynikającego z ruchu drogowego, czy w sytuacjach, gdy warunki pogodowe znacząco ograniczają widoczność.

Polecamy również: W jakich sytuacjach można używać świateł awaryjnych w samochodzie?