Kiedy możemy jeździć na światłach drogowych? Szkoła Nauki Jazdy wyjaśnia:

12 kwietnia 2023

Światła drogowe przez jednych są wielbione, przez innych znienawidzone. Wszystko to za sprawą kierowców, którzy zapominają o ich wyłączeniu lub tych, niewyłączających ich celowo. 

Dlaczego jazda na światłach drogowych poprawia bezpieczeństwo i kiedy możemy jeździć na włączonych światłach „długich”? 

O tym opowiemy sobie w tym wpisie!

W jakich okolicznościach możemy używać świateł drogowych? Nauka Jazdy edukuje:

Wiele osób może nawet nie wiedzieć, kiedy można używać świateł drogowych. 

Światła drogowe, zwane inaczej długimi możemy używać od zmierzchu do świtu w miejscach nieoświetlonych lub tych, które są oświetlone słabo. Istotnym elementem jest jednak fakt, że nie możemy oślepiać nimi kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. 

Należy również pamiętać, aby nie używać świateł długich, jadąc za innym pojazdem, który kieruje się w tym samym kierunku co my, ponieważ łuna światła, która wydobywa się z reflektorów po ich włączeniu, jest bardzo intensywna, co powoduje, że kierowca, który nas poprzedza, zostaje oślepiony w lusterkach bocznych oraz lusterku wstecznym. 

Osoby, które miały styczność z takim zachowaniem, z pewnością nie wspominają go dobrze, dlatego warto pamiętać, aby tego nie robić, ponieważ nikomu nie wyjdzie to na dobre. 

Zobacz również: Jakie dokumenty powinien posiadać przy sobie kierowca w 2023?

Dlaczego światła drogowe (długie) poprawiają bezpieczeństwo? Szkoła Jazdy zaleca:

Światła drogowe są najbardziej intensywnymi światłami, jakie posiada samochód. Dzięki temu rozwiązaniu (po ich włączeniu) pole widzenia na nieoświetlonej (lub słabo oświetlonej) trasie znacząco się zwiększa. Światła długie najczęściej wykorzystuje się, jadąc w terenie niezabudowanym, np. przez las, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się zwierzyny nieopodal jezdni

W takim przypadku światła długie dają możliwość szybszej reakcji na ewentualną przeszkodę, która znajduje się lub dopiero może pojawić się na drodze. 

Kiedy należy wyłączać światła długie? Na kursie na prawo jazdy uczą:

Światła długie warto wyłączać w momencie, gdy będziemy znajdować się np. pod górką bez pewności, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża pojazd. To samo tyczy się zakrętów. W takich sytuacjach nawet wtedy, gdy nie widzimy innego pojazdu, warto na chwilę wyłączyć światła drogowe, aby w przypadku pojawienia się samochodu, po prostu nie oślepić drugiego kierowcy. 

Sprawdź także: Jak zostać kierowcą zawodowym?

Czy świateł drogowych możemy używać w terenie zabudowanym? Szkoła Jazdy odpowiada:

Odpowiedź brzmi — tak. Niemniej, światła długie mogą być włączone wyłącznie wtedy, gdy mimo terenu zabudowanego droga nie będzie oświetlona. W ostatnim czasie wiele gmin zaczęło oszczędzać na energii elektrycznej, przez co oświetlenie znajdujące się przy jezdni jest gaszone w określonych godzinach nocnych. 

Wtedy warto włączać światła długie, by z dalszej odległości widzieć np. zbliżających się przechodniów, czy nadjeżdżający rower