Kiedy można używać świateł awaryjnych w samochodzie? Szkoła Jazdy z Radzionkowa wyjaśnia:

1 marca 2023

Światła awaryjne są w każdym aucie. Podejrzewamy, że niejednokrotnie zostały też przez Ciebie użyte. Dobrym pytaniem jest — czy za każdym razem robiłeś to prawidłowo? No właśnie. Wielu kierowców niestety, ale nie do końca wie, jak poprawnie i w jakich sytuacjach używać świateł awaryjnych

W tym wpisie wyjaśnimy Ci, kiedy możesz włączyć światła awaryjne, w jakich sytuacjach należy ich używać, oraz to kiedy zaistnieje prawdopodobieństwo, że otrzymasz mandat za ich uruchomienie.

Bez przedłużania, zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Światła awaryjne — do czego służą? Szkoła Nauki Jazdy z Radzionkowa edukuje:

Wpierw jednak zaczniemy od zdefiniowania tego, do czego właściwie służą światła awaryjne. Może się to wydawać banalne, aczkolwiek nie dla wszystkich takie jest. 

Otóż światła awaryjne, jak sama nazwa wskazuje, służą do ostrzegania innych kierowców o zagrożeniu, które ma miejsce na drodze. Tyczy się to m.in. wypadku (zderzenia drogowego) lub postoju w miejscu, w którym stać się nie powinno — np. w przypadku usterki w samochodzie na pasie awaryjnym na autostradzie.  

Światła awaryjne w samochodzie — gdzie się znajdują? Szkoła Jazdy z Radzionkowa na kursach prawa jazdy uczy:

Awaryjne światła w pojeździe możemy uruchomić nawet wtedy, gdy samochód nie jest włączony. Znajdziemy je na desce rozdzielczej, w postaci stosunkowo dużego, wyróżniającego się przycisku w kolorze ciemnoczerwonym, na którym został namalowany charakterystyczny trójkąt

Kiedy należy używać świateł awaryjnych na drodze?

Poniżej przedstawimy sytuacje, w których dozwolone jest używanie awaryjnych świateł. A zatem:

  • Podczas gwałtownego i szybkiego hamowania — tego typu sytuacje najczęściej mają miejsce na autostradach, choć zdarzyć się mogą tak naprawdę wszędzie. Jak wiadomo, to właśnie na drogach szybkiego ruchu — jak sama nazwa wskazuje — kierowcy mogą osiągać duże prędkości, gdzie liczy się szybkość reakcji w przypadku zagrożenia. Dlatego też tak ważne jest, aby podczas gwałtownego hamownia na autostradzie zasygnalizować innym kierowcom, że należy spuścić nogę z gazu
  • Gdy zbliżasz się do korka/zatoru — ten podpunkt również dotyczy dróg szybkiego ruchu (poza terenem zabudowanym). Kierowca dojeżdżający do zatoru zobligowany jest do zasygnalizowania (jako ostatni nadjeżdżający), że należy zdjąć nogę z gazu. 
  • W przypadku awarii pojazdu — w takiej sytuacji należy włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt bezpieczeństwa. Jeżeli znajdujesz się w terenie zabudowanym, ustaw trójkąt zaraz za pojazdem, w terenie niezabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszcza się ok. 30-50 metrów za samochodem, natomiast na drogach szybkiego ruchu ok. 100 metrów za autem. 
  • Na postoju — jeżeli stanąłeś w miejscu o mocno ograniczonej widoczności, jesteś zobowiązany do włączenia świateł awaryjnych

Sprawdź również: Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Czy można używać świateł awaryjnych podczas holowania pojazdu?

Światła awaryjne podczas holowania, czy można uch używać? Jest to dość często zadawane pytanie. Tutaj postaramy się rozwiać wszystkie wasze wątpliwości. Otóż świateł awaryjnych podczas holowania używać nie można, jest to zabronione.

Niestety, ale często możemy spotkać się z takimi przypadkami na drogach. Musisz pamiętać, że przepisy jasno wskazują, że taki zabieg jest niedozwolony. Światła awaryjne możesz włączyć w sytuacjach podanych wyżej. 

Gdzie jeszcze nie można włączać świateł awaryjnych?

Świateł awaryjnych nie można włączać również w momencie, gdy zaparkujesz w miejscu, w którym po prostu nie można parkować, taki zabieg nie daje Ci nagle zezwolenia. 

Kiedy można dostać mandat za używanie świateł awaryjnych?

Mandat za używanie świateł awaryjnych możesz dostać w sytuacji gdy:

  • nieprawidłowo zasygnalizujesz postój pojazdu z powodu wypadku lub usterki (lub w ogóle tego nie zrobisz) — kwota może sięgnąć 150 złotych, dodatkowo otrzymasz 1 punkt karny,
  • nieprawidłowo zasygnalizujesz postój pojazdu z powodu wypadku lub usterki (lub w ogóle tego nie zrobisz) na drodze szybkiego ruchu — tutaj możesz otrzymać mandat w wysokości 300 zł wraz z 1 punktem karnym.

Zobacz też: Jak włączyć się do ruchu na autostradzie?