Jak prawidłowo zmieniać biegi w samochodzie? — Kluczowe zasady, o których musisz pamiętać

12 stycznia 2024

Zmiana biegów w samochodzie to kluczowa umiejętność dla każdego kierowcy, zarówno początkującego, jak i doświadczonego. Precyzyjne i płynne przełączanie biegów zapewnia nie tylko komfort jazdy, ale także wpływa na bezpieczeństwo redukcję spalania paliwa oraz na zdrowie skrzyni biegów i całego silnika. W tym artykule omówimy podstawowe zasady i techniki prawidłowej zmiany biegów, wyjaśnimy, jak rozpoznać idealny moment na zmianę biegu i jakie są najczęstsze błędy, których należy unikać.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Jak prawidłowo używać biegów w samochodzie?

Niestety, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jak robić to prawidłowo. Niemniej, wpis ten kierujemy w szczególności do świeżo upieczonych kierowców, aczkolwiek, Ci bardziej doświadczeni, mogą również sprawdzić, czy faktycznie znają niezbędne zasady.

Stosowanie różnych biegów podczas jazdy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia silnika i skrzyni biegów. Poniżej przedstawimy, dlaczego warto nauczyć się prawidłowego operowania nimi.

Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem to świetne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzasz paliwo oraz klocki i tarcze hamulcowe. Co więcej, hamowanie w ten sposób sprawdza się rewelacyjnie w okresie zimowym, na oblodzonej drodze, gdzie często zdarza się, że włącza się kontrolka ABS przy tradycyjnym hamowaniu.

Każdy bieg wiąże się z określoną prędkością

Pamiętaj, że każdy bieg pozwala Ci rozwinąć inną prędkość, z tego też względu ważne jest, aby nauczyć się prawidłowo ich używać. Im większa prędkość, tym wyższy bieg i na odwrót. Inną, jakże ważną kwestią jest utrzymywanie prawidłowych „zdrowych obrotów”. Dzięki temu można nieco zaoszczędzić również na paliwie :). 

Chcesz wykonać manewr wyprzedzania? Zredukuj bieg!

Nie zawsze jest to konieczne, aczkolwiek warto o tym pamiętać. Redukcja biegu przed rozpoczęciem wyprzedzania daje pojazdowi przysłowiowego „kopa”, dzięki czemu lepiej się zbiera oraz skuteczniej i szybciej wykonuje ww. manewr

Staraj się ruszać płynnie i przyspieszać jednocześnie

Może brzmi to paradoksalnie, ale podejrzewamy, że większość osób, jako pasażerowie spotkała się z szarpaniem podczas ruszania u swoich znajomych, którzy tyle, co odebrali prawko. Dzieje się tak przez nieumiejętne posługiwanie się sprzęgłem i pedałem gazu. Płynne ruszanie jest możliwe przy użyciu niskich biegów, przy których samochód również (w takiej sytuacji) będzie dysponować większym momentem obrotowym. 

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas zmiany biegów przez kierowców?

Poniżej przedstawimy kilka kluczowych błędów, które zdarzają się kierowcom najczęściej podczas zmiany biegów:

  • Jazda na wysokim biegu przy niskiej prędkości — sprawia, że pojazd nie zbiera się, tak jak powinien. 
  • Jazda na niskim biegu przy wysokich obrotach — obciąża skrzynię i sprawia, że samochód pali więcej.
  • Zbyt wczesna zmiana biegów — zbyt szybkie zmienianie biegów sprawia, że silnik pracuje na niskich obrotach, co samo w sobie nie jest dla niego dobre, dodatkowo zwiększa dawkę paliwa, aby sprostać wymaganiom.
  • Zbyt późna zmiana biegów — nadmierne obroty również nie są czymś dobrym dla silnika, dlatego należy starać się, szybciej zmieniać biegi. 
  • Zbyt szybkie wrzucenie biegu — to czynność, która jest równie szkodliwa dla skrzyni biegów, przez co może zostać uszkodzona, jeżeli czynność ta będzie powtarzana wielokrotnie. 
  • Zbyt szybkie puszczenie pedału sprzęgła — powoduje nieprzyjemne szarpnięcia.
  • Zmiana o kilka biegów na raz — również złe zachowanie, które szkodzi skrzyni i może prowadzić do wydatków. 
  • Zmiana biegu podczas wchodzenia w zakręt — bardzo niebezpieczna czynność, która może doprowadzić m.in. do poślizgu, zwłaszcza podczas deszczu lub opadów śniegu. 

Nie czujesz się pewnie jadać samochodem z manualną skrzynią biegów? Chcesz podszlifować swoje umiejętności? Jeśli tak, serdecznie zapraszamy do naszej Szkoły Nauki Jazdy! Z chęcią pomożemy zwiększyć Twoją pewność siebie za kółkiem!

Jak prawidłowo używać biegów w samochodzie? — Podsumowanie

Biegi zawsze powinno wchodzić gładko i cicho, bez szarpnięć i nieprzyjemnych zgrzytów. Najważniejszą kwestią w tym przypadku jest prawidłowe operowanie sprzęgłem. W przypadku pierwszego biegu sprzęgło puszczasz powoli, jednocześnie dodając gazu. Z każdy, wyższym biegiem zaczynasz to robić nieco szybciej.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu. Omówimy szczegóły i zapiszemy Cię na dodatkowe godziny jazdy lub na rozpoczęcie szkolenia!