Zmęczenie i senność podczas jazdy — jak tego uniknąć? Nauka Jazdy Expert z Tarnowskich Gór zaleca:

18 października 2023

Podczas długiej podróży samochodem utrzymanie koncentracji jest kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu. Niestety, monotonność krajobrazu, zmęczenie czy rozpraszające elementy mogą stanowić poważne wyzwanie. Czy istnieją sprawdzone sposoby na utrzymanie uwagi na najwyższym poziomie? Oczywiście! 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu. Znajdziesz tu kilka ciekawych wskazówek, które pozwolą Ci zwalczyć zmęczenie i senność podczas podróży!

Jak zachować koncentrację podczas długiej podróży?

Jest kilka sposobów, które pomogą Ci utrzymać koncentrację, mimo że przed Tobą jest jeszcze daleka droga. Poniżej zobaczysz kilka przydatnych podpowiedzi. Nie musisz stosować każdej z nich, natomiast wybierz te, które spodobają Ci się najbardziej. 

Zredukuj zmęczenie i senność poprzez odpowiednią temperaturę w aucie

Podczas dłuższych wyjazdów powinieneś zadbać o odpowiednią temperaturę w aucie. Według wielu, najlepszym przedziałem jest temperatura od 20 do 22 stopni Celsjusza, niemniej, sam powinieneś dostosować ją pod własne preferencje. Należy tutaj zaznaczyć, że nie powinna być ona za wysoka. Im wyższa temperatura, tym najprawdopodobniej będzie robić Ci się zbyt wygodnie, co może spotęgować chęć ucięcia drzemki. Z tego też względu lepiej zredukować temperaturę

Zobacz też: Kiedy możemy jeździć na światłach drogowych?

Nie jedz zbyt dużo przed wyjazdem

To bardzo ważne, nie objadaj się przed długą podróżą! Nie ma nic gorszego niż zjedzenie zbyt dużej porcji przed wyjazdem. Poprzez takie zachowanie obciążysz żołądek, który będzie musiał zużyć dużo energii, aby strawić pokarm. Może to doprowadzić do zmniejszenia koncentracji i chęci ucięcia krótkiej drzemki. Miej to na uwadze. 

Kawa przed wyjazdem 

Przed podróżą rozważ szybką kawę, aczkolwiek unikaj dodatków w postaci cukru, mleka oraz innych, ponieważ mogą przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego. 

Zrób przerwę i dotleń się

Jedna pozycja przez wiele godzin może doprowadzić do niedotlenienia mózgu, które będzie prowadzić do zmniejszonej koncentracji i ospałości. Co jakiś czas rób sobie przerwy, wyjdź z auta i zrób kilka kroków. Możesz się też rozciągnąć, zrobić kilka skłonów lub przysiadów. Owszem, może wyglądać to dosyć dziwnie dla osób trzecich, aczkolwiek najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Wyśpij się!

Dobry sen przed podróżą to priorytet. Jak wiadomo, przed długą podróżą jest masa spraw do załatwienia, ale pamiętaj, by zdrowia nie odkładać na bok. Twój organizm z pewnością Ci się odwdzięczy podczas wyprawy, dlatego wygospodaruj odpowiednią ilość czasu na efektywny sen. 

Pij dużo wody

Woda zdrowia Ci doda. Nawodniony organizm pracuje efektywniej, jest bardziej skoncentrowany i jednocześnie jest mniej rozdrażniony. 

Polecamy również: Jak bezpiecznie poruszać się samochodem jako senior?

Wybieraj obwodnice i autostrady

Jeśli to możliwe, unikaj miast. Dzięki temu oszczędzisz sporo nerwów, paliwa i niepotrzebnego stresu. Wybieraj obwodnice oraz autostrady, które szybciej doprowadzą Cię do upragnionego miejsca.

Włącz muzykę

Dźwięk pozwala zachować świeżość umysłu. Jeżeli jedziesz w pojedynkę, rozważ włączenie muzyki lub ciekawego audiobooka. Nie dość, że się wiele nauczysz, to jeszcze zachowasz pełną koncentrację!