Jak bezpiecznie poruszać się samochodem jako senior? Szkoła Jazdy Zabrze zaleca:

6 marca 2023

Wraz z wiekiem sprawność na drodze zaczyna spadać, co jest zauważalne przez większość uczestników ruchu drogowego. U osób starszych z upływającymi latami, często zaczynają doskwierać problemy ze wzrokiem i słuchem, co może mieć również przełożenie na refleks oraz odpowiednią koncentrację w różnych sytuacjach na drodze. 

W Polsce nie ma żadnej umownej granicy, przy której konieczne jest podjęcie decyzji o tym, aby zrezygnować z dalszej kariery kierowcy samochodu. Niemniej, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! 

W tym wpisie chcemy przedstawić kilka ciekawych informacji o tym, co robić, aby w starszym wieku jak najdłuższej zachować sprawność do prawidłowego kierowania pojazdem.

Zapraszamy do zapoznania się treścią wpisu!

Dbałość o zdrowie przede wszystkim – Szkoła Jazdy Zabrze zaleca:

Dobry stan zdrowia to nieodzowny elementem bezpiecznej jazdy samochodem. U osób starszych jest to wręcz bezwzględnie ważny aspekt. 

Jeżeli czujesz, że Twoje samopoczucie nie jest w najlepszej kondycji — kilkukrotnie zastanów się, czy faktycznie chcesz wsiąść za stery samochodu. Według nas, w takich sytuacjach zawsze powinieneś rezygnować z jakiejkolwiek jazdy, ponieważ, na drodze jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, a za wszystkich wokół

Ważną rzeczą jest również regularne podchodzenie do badań okresowych, które jednoznacznie stwierdzą, czy osoba starsza jest zdolna do dalszej jazdy. To samo tyczy się niektórych leków, których niestety, wiele osób w starszym wieku musi spożywać stosunkowo dużo — oczywiście w zależności od stanu zdrowia. 

Na ulotce danego medykamentu zawsze widnieją niezbędne informacje mówiące o tym, czy po spożyciu danego leku osoba starsza może (lub nie) prowadzić samochód. 

Warto także regularnie kontrolować swój stan zdrowia u specjalistów

Chcemy też podkreślić — na koniec w tym podpunkcie — że nie wszystkie leki będą jednoznacznie informować o tym, że jazda po ich spożyciu nie jest wskazana. Niemniej, mogą one powodować skutki uboczne, jak zawroty głowy, czy problemy ze wzrokiem. Należy być ostrożnym i mieć to na uwadze.

Zobacz też: Kiedy można używać świateł awaryjnych w samochodzie?

Dodatkowy trening – Szkoła Nauki Jazdy z Zabrza uczy na kursach prawa jazdy:

Wiele osób w podeszłym wieku raz w czas postanawia wybrać się na podróż samochodem. Jak wiadomo, jazda, która nie jest regularna, często sprawia, że niektóre nawyki, oznaczenia na drodze oraz sama praktyka zaczynają zanikać

W takim przypadki warto wykupić kilka godzin jazdy — w zależności od preferencji — po to, by przypomnieć sobie technikę prowadzenia samochodu oraz poruszania się po drodze. 

W tej sytuacji wiek nie ma znaczenia. 

Jeżeli masz wątpliwości co do swoich aktualnych umiejętności, nie powinieneś zastanawiać się dłużej nad zakupem kilku dodatkowych godzin. Z pewnością dadzą Ci one większą gwarancję poprawy koordynacji, aniżeli jazda samemu, na tzw. czuja.  

Przeczytaj również: Czy jazda na niskich obrotach jest szkodliwa dla silnika?

Sprawny samochód – Na kursie na prawo jazdy w Zabrzu przestrzegają:

Sprawy samochód to podstawa. Jak wiadomo, pojazdy nienależące do najmłodszych czasem lubią dawać się we znaki. Nie można jednak bagatelizować żadnego problemu, ponieważ może nieść on ze sobą przykre konsekwencje w przyszłości. 

Staraj się zaraz po pokazaniu jakichkolwiek objawów sprawdzać stan pojazdu u mechanika. Dodatkowo pamiętaj o tym, aby zadbać o elementy fundamentalne, jak płyn do spryskiwaczy, dobre wycieraczki oraz opony z prawidłowym bieżnikiem. Nie chcemy, aby cokolwiek mogło zaskoczyć Cię na drodze.