Pomoc drogowa — w jakich sytuacjach należy ją wezwać? Szkoła Jazdy Expert z Radzionkowa radzi:

18 października 2023

Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, gdy samochód niespodziewanie odmówi posłuszeństwa. Czy wtedy od razu dzwonić po pomoc drogową, czy może spróbować samodzielnie rozwiązać problem? Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne i wiele zależy od konkretnej sytuacji oraz Twoich umiejętności. W tym wpisie przedstawimy różne scenariusze awarii i usterki, które mogą Cię spotkać na drodze. Dowiesz się, kiedy warto zawołać pomoc drogową i w jakich przypadkach z powodzeniem poradzisz sobie sam. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

W jakich sytuacjach jesteś w stanie poradzić sobie sam, bez wzywania pomocy drogowej?

Poniżej przedstawimy Ci kilka czynników, z których samodzielnie możesz wybrnąć.

Przebita opona

Przebitą oponę możesz wymienić samodzielnie. Pamiętaj jednak o zasadach bezpieczeństwa. Jeżeli czujesz, że pojawił się problem, jak najszybciej zjedź w bezpieczne miejsce, oznacz je trójkątem bezpieczeństwa i przystąp do czynności naprawczych. 

Inaczej będzie w przypadku, gdy nie będziesz posiadać zapasowej opony i jednocześnie znajdziesz się daleko od miejsca zamieszkania. W takiej sytuacji najprawdopodobniej nie będzie innego wyjścia jak wezwanie pomocy drogowej. 

Zobacz też: Jak wymienić koło w samochodzie?

Małe kolizje

Mała kolizja, podczas której nikt nie ucierpiał i całe zdarzenie skończyło się na małej wgniotce lub zarysowaniu, nie jest powodem do wzywania pomocy drogowej. Oczywiście pojazd mimo stłuczki musi być w pełni sprawny do jazdy, inaczej nie pozostaje Ci inne rozwiązanie, jak wezwanie pomocy drogowej. 

Rozładowany akumulator

To kolejny czynnik, z którym poradzisz sobie bez wzywania lawety, o ile posiadasz kable rozruchowe. Wystarczy drugi samochód, by naładować akumulator w ciągu kilku chwil. Do pomocy możesz zawołać sąsiada lub osobę akurat przejeżdżającą obok Ciebie. 

W razie, gdy nie będziesz mieć niczego i nikogo „pod ręką”, możesz zdecydować się na wezwanie lawety lub taksówki (kierowcy taxi również pomagają w odpaleniu akumulatora). 

Polecamy również: Jak zadbać o akumulator zimą?

W jaki sytuacjach należy wezwać pomoc drogową?

Poniżej przedstawimy Ci kilka sytuacji, w których powinieneś rozważyć wezwanie pomocy drogowej, ponieważ w innym przypadku, skutki mogą być naprawdę groźne. 

Awaria silnika

Przez wszystkich „wielbiony” check engine, choć nie zawsze, to niestety w przeważającej ilości informuje o poważnych problemach z silnikiem (lub potencjalnych problemach, które mogą dopiero doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji). 

Z tego też względu kontrolki check engine nie warto bagatelizować. Jeżeli słyszysz niepokojące dźwięki spod maski, brak reakcji na próby odpalenia samochodu itp., nie powinieneś zastanawiać się dłużej. W takim przypadku najlepiej zatrzymać się na poboczu lub w innym bezpiecznym miejscu i jak najszybciej wezwać pomoc

Problem z układem hamulcowym

Niedziałające lub nieprawidłowo działające hamulce (w tym znikoma skuteczność hamowania) powinny od razu zapalić w Twojej głowie czerwoną lampkę. O tym, jak ważny jest układ hamulcowy, chyba nikomu nie musimy przypominać. Dlatego też, jeżeli widzisz jakikolwiek problem, reaguj od razu

Uszkodzenie zawieszenia

Uszkodzenie zawieszenia to kolejny problem, którego nie warto odwlekać na ostatnią chwilę. Nierówna jazda, metaliczne dźwięki (które mogą świadczyć np. o psującym się przegubie), dziwne dźwięki podczas pokonywania nierówności, to symptomy, przy których warto reagować jak najszybciej. Dla przykładu zepsuty wahacz potrafi napsuć naprawdę dużo krwi, przy czym jego pełne uszkodzenie podczas jazdy może doprowadzić do tragedii. 

Wypadek drogowy z udziałem osób trzecich

Podczas wypadku, w większości przypadków samochód nie będzie nadawać się do dalszej jazdy. Zadzwoń po policję, pomoc drogową oraz nie przestawiaj auta.