Jak zadbać o akumulator zimą? — Wszystko, co musisz wiedzieć

2 stycznia 2023

Akumulator samochodowy to element, na który wielu kierowców nie zwraca zbyt dużej uwagi aż do momentu, jak przestanie działać. Co ciekawe akumulator do samochodu potrafi w najmniej spodziewanym momencie dać się we znaki, co w wielu sytuacjach jest naprawdę irytujące. 

W tym wpisie opowiemy Ci, w jaki sposób powinieneś zadbać o akumulator samochodowy, aby spełniał on swoją funkcję jak najdłużej, tym samym nie zawodząc. 

Akumulator w zimie — jak powinieneś się z nim obchodzić?

Zima to pora roku, która najczęściej „zaskakuje kierowców”, oczywiście w złym tego słowa znaczeniu. Złe warunki i niskie temperatury prowadzą do wielu problemów na drodze, jak i przy… Odpaleniu samochodu. 

Sprawdź również: Jak podłączyć kable rozruchowe, kiedy padł Ci samochód?

Dużo też zależy od tego, ile lat ma Twój akumulator samochodowy. Niemniej, w tym wpisie skupimy się na tych, które są stosunkowo młode, których jeszcze nie należy wymieniać. 

Jak zadbać o akumulator zimą — kilka cennych wskazówek

  • Sprawdź klemy do akumulatora — zdarza się (choć rzadko), że potrafią się one zluzować. W takiej sytuacji wystarczy je po prostu dokręcić. Pamiętaj jednak, aby robić to ostrożnie narzędziami, które posiadają odpowiednie zabezpieczenie przed przepływem prądu. 
  • Dłuższe trasyakumulator samochodowy w zimie, jak chyba każdy wie, znacznie szybciej się rozładowuje ze względu na niskie temperatury. Dlatego też warto częściej wybierać się w nieco dłuższe trasy (kilkukilometrowe), które pozwolą go lepiej naładować. 
  • Regularna kontrolaakumulator do samochodu warto regularnie sprawdzać np. u mechanika, po to, by mieć pewność, że posiada on odpowiednie napięcie przy rozruchu, które — oczywiście — pozwoli odpalić pojazd.
  • Czyszczenie — warto co jakiś czas sprawdzać stan biegunów akumulatora oraz jego obudowy. Do pielęgnacji przyda Ci się ściereczka antystatyczna. Dzięki niej z pewnością cały proces konserwacji przebiegnie bezpieczniej.
  • Alternator — przed zimą lub w jej trakcie powinieneś sprawdzić stan alternatora. Oczywiście, samemu może być to problematyczne, dlatego warto, abyś udał się z tym do warsztatu samochodowego. Źle działający alternator niestety nie będzie odpowiednio ładować akumulatora. W takiej sytuacji koniecznie należy również zwrócić uwagę na pasek, który może być przestarzały i popękany. 

Zobacz też: Jak sprawdzić, czy akumulator jest do wymiany?

Czy mogę samodzielnie wymienić akumulator samochodowy?

Odpowiedź brzmi — to zależy. Kluczową rolę odegra wiek Twojego pojazdu. W przypadku starszych samochodów wymiana akumulatora nie będzie rzeczą trudną. Niemniej, w nowszych pojazdach sytuacja będzie już zgoła inna. Jest to spowodowane faktem, iż nowe modele mają w sobie dużo nowych technologii, przez co wymiana akumulatora samodzielnie może spowodować nieprzewidziane konsekwencje. 

Ponadto wymiana (w takiej sytuacji) może wymagać specjalistycznych narzędzi oraz komputera diagnostycznego

Zatem, jeżeli nie jesteś pewny, czy podołasz wyzwaniu — dwukrotnie zastanów się, czy gra jest warta świeczki. 

Zapisz się już teraz na kurs szkolenia na motocykl. Zapraszamy również wszystkich na kurs prawa jazdy kat. B+E. Jaki i kursy prawa jazdy kat. C i CE, wraz z kursem na przewóz rzeczy i towarów. Zapraszamy wszystkich chętnych na kursy prawa jazdy do naszej szkoły jazdy z Tarnowskich Gór jak i Radzionkowa. Prowadzimy kursy prawa jazdy kat. AM, kat. A1. kat. A2, kat A, kat. B, kat. C, kat. CE, kat. D, kat. T. Obsługujemy kursantów na kursach na prawo jazdy z Tarnowskich Gór, Rept, Zbrosławic, Laryszowa, Wielowsi, Strzybnicy, Nakła Śląskiego, Nowego Chechła, Świerklańca, Ożarowic, Pyrzowic, Kalet, Orzecha, Starych Tarnowic.

Zapraszamy również na jazdy dodatkowe w atrakcyjnych cenach.