Jak wymienić koło w samochodzie?

30 sierpnia 2022

Dziurawe koło w samochodzie nie jest zbyt częstym zjawiskiem, niemniej każdemu może się ono zdarzyć. Wielu kierowców podczas wykupu ubezpieczenia dodatkowo dodaje do usług assistance, przez co problem może być nieco prostszy do zlikwidowania w sytuacji, gdy nie mamy możliwości tej opony wymienić.

Wymiana koła nie jest problematycznym zadaniem, aczkolwiek trzeba wiedzieć, jak to zrobić, by dodatkowo nie zrobić sobie przy tym krzywdy.

Z tego artykułu dowiesz się, jak w prosty i szybki sposób możesz wymienić przedziurawioną oponę. 

Co zrobić w sytuacji, gdy koło zostanie przebite?

Przede wszystkim postaraj się zjechać w bezpieczne miejsce. Ważne, by podłoże było stabilne płaskie, twarde i dobrze widoczne dla innych kierowców. Dodatkowo pamiętaj o rozłożeniu trójkąta ostrzegawczego, jeżeli sytuacja miała miejsce podczas jazdy i zatrzymałeś się na poboczu, gdzie ciągle panuje ruch. 

Koło zapasowe

Kolejną czynnością będzie wyjęcie przez Ciebie koła zapasowego (dojazdowego) z bagażnika (warto raz w czas sprawdzać, czy jest ono odpowiednio napompowane). W zestawie powinien być również klucz oraz podnośnik

Wymiana czas start (instrukcja krok po kroku)

  1. W pierwszej kolejności wrzuć bieg (na wyłączonym silniku), może to być bieg pierwszy lub wsteczny. W tym samym czasie wrzuć również hamulec ręczny
  1. Koła ustaw na wprost. Następnie zacznij odkręcać śruby. Nie rób tego do końca. Każdą z nich tylko poluzuj. Staraj się robić to równomiernie
  1. Śruby mogą być zaśniedziałe, z tego też względu przyda Ci się więcej siły — często potrzebny jest mocny nacisk nogi na klucz
  1. Śruby zostały poluzowane. Następną czynnością będzie podłożenie pod pojazd podnośnika. Pamiętaj o sprawdzeniu, gdzie powinieneś go umieścić. Informacje znajdziesz w instrukcji. Pod samochodem powinny znajdować się również specjalne wgłębienia pod podnośnik w formie np. prostokąta. Jeżeli masz do dyspozycji deskę, warto podłożyć ją pod podnośnik. Pomoże Ci to w lepszym rozkładzie masy. Najlepiej sprawdzi się to na nie do końca twardej nawierzchni. 
  1. Następnie powoli podnoś pojazd. Sprawdzaj, czy jest stabilny. Ważne, abyś nie podnosił go dynamicznie, by przypadkiem podnośnik się nie zsunął. Może mieć to opłakane skutki. 
  1. Udało się, podniosłeś samochód, wszystko jest w porządku. Koło wisi kilka centymetrów nad ziemią. Kolejną czynnością będzie odkręcenie poluzowanych śrub
  1. Na koniec zdejmujesz koło i montujesz zapasowe. Z początku dokręć śruby palcami, następnie delikatnie kluczem tak, by koło dopasowało się do piasty. Pamiętaj, aby śruby były montowane na krzyż!
  1. Obniżasz podnośnik do samego dołu, tak, by samochód sam utrzymywał się na nawierzchni. Kończysz, dokręcając do oporu śruby kluczem. I gotowe. 

Zapraszamy do skorzystania z naszego sklepu on-line – gdzie możesz kupić kurs na prawo jazdy Tarnowskie Góry kat. AM, kat. A1, kat. A2, kat. A, jak i kurs przejściowy z kat. A1 do kat. A2, także kurs przejściowy z kat. A1 lub A2 do kat. A, oraz kurs prawa jazdy kat. B – podstawowy, kat. B z automatyczną skrzynią biegów, kat. B kurs przyspieszony, kat. B kurs indywidualny, jak i kurs kat. B – elearning. Zapraszamy również do naszej szkoły jazdy Zabrze. W szkole nauki jazdy Piekary Śląskie można zapisać się kurs prawa jazdy kat. B+E, kat. C, kat. C+E, oraz kat. D dla osób które posiadają kat. C, jak i kat. D dla osób posiadających kat. B.