Jak przygotować motocykl do sezonu letniego? Nauka Jazdy Radzionków uczy i radzi jak do tego podejść poprawnie:

15 marca 2023

Częstym pytaniem, jakie nachodzi w szczególności świeżo upieczonych motocyklistów, jest to, jak odpowiedniego przygotować swój jednoślad do jazdy, gdy zrobi się cieplej na zewnątrz. Jest kilka ważnych elementów, o które należy zadbać jeszcze przed wyruszeniem w pierwszą przejażdżkę. 

Jak wiadomo, każdy pojazd — czy to samochód, rower, czy właśnie motocykl, należy regularnie poddawać badaniom kontrolnym. Niekoniecznie zawsze musi wiązać się to z dużymi kosztami, jeżeli posiadamy nieco wiedzy w tej dziedzinie i praktyki. 

W tym wpisie przedstawimy Ci pokrótce kilka czynników, na które musisz zwrócić uwagę przed wyjazdem na drogę. Pamiętaj, tutaj chodzi o Twoje bezpieczeństwo, radość z jazdy i brak niespodzianek — w negatywnym tego słowa znaczeniu! 

Zapraszamy!

Przygotowanie motocykla do sezonu — na co zwrócić uwagę? Na kursach prawa jazdy zalecają:

Poniżej przedstawimy Ci wszystkie elementy, które powinny przejść kompleksową weryfikację. Pamiętaj, aby do każdej części, którą sprawdzisz, podejść sumiennie. 

Sprawdź akumulator

Jakby nie patrzeć, jest to rzecz pierwszorzędna, od której musisz zacząć, by w ogóle wystartować. Nieużywany motocykl przez cały sezon zimowy wraz z podpiętym akumulatorem najprawdopodobniej po kilku miesiącach bez ruchu nie odpali

Dlatego, żebyś mógł uniknąć rozczarowania, wyciąg akumulator oraz podepnij go do prostownika, jeżeli — jak pisaliśmy wyżej — był on podłączony do jednośladu przez całą zimę. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest jego stan. 

Zobacz również: Czy prawo jazdy na motocykl jest rozwiązaniem problemu drogiego paliwa oraz ubezpieczenia OC?

Stan opon i ciśnienie

Tutaj nie ma wyjątku od reguły, każda maszyna, stojąca przez długi czas w jednym miejscu, nieużywana może odnotować spadki ciśnienia w oponach

Zbyt niskie ciśnienie może wiązać się z niestabilnością całej konstrukcji podczas jazdy, co może generować potencjalne zagrożenie podczas podróży. 

To samo tyczy się stanu ogumienia, które wraz z upływem mijających miesięcy i lat zaczyna tracić swoje właściwości, a także — najzwyczajniej w świecie — ściera się. Zwróć także uwagę na to, czy opony nie zaczęły pękać, zobaczysz to gołym okiem. 

Hamulce – Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry zaleca:

Hamulce to kolejny priorytetowy element, obok którego nikt nie może przejść obojętnie. Kontrola tego systemu po zimie to rzecz fundamentalna, dlatego, przed rozpoczęciem jazdy, przede wszystkim skontroluj poziom płynu hamulcowego. 

Poziom oleju – Nauka Jazdy Zabrze radzi:

Zatarty silnik w tyle, co uruchomionym po zimie motocyklu to przysłowiowy strzał w kolano. Dlatego tak ważne jest, abyś regularnie sprawdzał stan oleju oraz jego poziom

Jeżeli zauważyłeś, że kolor znacząco się zmienił (bo np. nie zwróciłeś na to uwagi pod koniec zeszłego sezonu), najlepszym rozwiązaniem będzie, jak szybko udasz się na jego wymianę. 

Sprawdź również: Dlaczego każdy kierowca powinien odbyć kurs pierwszej pomocy?

Układ napędowy

Bardzo ważne jest również dokładne sprawdzenie łańcucha w swoim motocyklu. Po zeszłym sezonie mogły zostać na nim resztki brudu, które nie dość, że zakłócają prawidłową pracę, to także mogą powodować niemałe zniszczenia. Co więcej, również mogło zniknąć smarowanie. 

Zatem, przed jazdą dokładnie oczyść łańcuch, nasmaruj go oraz — ewentualnie — jeżeli sytuacja tego wymaga, odpowiednio go napnij, jeżeli widzisz luzy. 

Zapraszamy wszystkie osoby chętne z okolicy Bytomia, Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskiech, Zabrza, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Nakła Śląskiego, Nowego Chechła, Świerklańca, Zbrosławic, Orzecha, Starych Tarnowic na kursy motocyklowe kat. AM, kat. A1, kat. A2, kat. A, oraz kursy przejściowe z kat. A1 do kat. A2 lub kat. A, oraz kurs przejściowy z kat. A2 do kat. A.