Czy prawo jazdy na motocykl jest rozwiązaniem problemu drogiego paliwa oraz ubezpieczenia OC?

4 lipca 2022

Wiele osób podczas rozważania zakupu motocykla zadaje sobie właśnie to pytanie. Odpowiedź brzmi — to zależy — niestety od wielu czynników. 

Ile zapłacimy za OC?

W przypadku ubezpieczenia motocykla jednogłośnie można stwierdzić, że jest on w tym przypadku znacznie bardziej opłacalny w porównaniu do samochodu. Jak wiadomo, koszty ubezpieczenia są zależne od:

  • wieku kierującego,
  • czasu ile ma prawo jazdy,
  • pojemności silnika, 
  • itd.

Jednakże uśredniając koszty — cena za ubezpieczenie waha się granicach ok. 200 złotych (czyli znacznie taniej niż w przypadku samochodu osobowego).

Przegląd techniczny 

W tej sytuacji również zostajemy mile zaskoczeni, ponieważ przegląd techniczny motocykla wynosi 62 złote (a samochodu 100). 

Zużycie paliwa w motocyklach

Im mniejsza pojemność i masa, tym mniejsze koszty poniesiesz za paliwo. W zasadzie nie jest to nic zaskakującego, jednakże warto i tak zdawać sobie z tego sprawę. W przypadku motocykli o dużych pojemnościach (np. 1000 cm3 wzwyż), przy mocnym przekręceniu manetki spalanie może zrównać się z niejednym samochodem 8-10 litrów i nawet więcej. 

Jeżeli jednak mówimy o motocyklach o pojemności 125-250 cm3, ich spalanie nie powinno być większe (oczywiście przy spokojnej jeździe) większe niż 3-5 litrów

Dodatkowe zalety

Prócz kwestii finansowych warto również wspomnieć o tym, co zyskasz, zdobywając uprawnienia na motocykl. 

Wyprawy turystyczne

Motocykl pod tym względem nie ma sobie równych. Nic nie da Ci tylu pięknych i przyjemnych doświadczeń co jazda motocyklem na wycieczkę krajoznawczą. Jazda motocyklem daje Ci więcej możliwości i przestrzeni, prócz samej jazdy możesz poczuć wolność i zjednoczenie z otoczeniem. W samochodzie ciężko jest o podobne doznania, no, chyba że masz kabrioleta. 

Koniec z korkami

Mieszkasz w ruchliwym i często zakorkowanym mieście? Motocykl będzie idealnym rozwiązaniem. Jeżeli czerpiesz przyjemność nie tylko z szybkiej jazdy, to nawet jednoślad o małej pojemności w mieście sprawi Ci wiele radości. Przy okazji również przyczyni się do tego, że zaoszczędzisz sporą ilość gotówki (ponieważ małe motocykle palą znikome ilości paliwa). 

Motocyklem w korkach możesz poruszać się środkiem drogi (nieraz zapewne sam widziałeś tego rodzaju działania na drodze). Jest to ogromne ułatwienie, zwłaszcza gdy spieszysz się z jednego punktu do drugiego

Wolność

Motocykl to też swego rodzaju symbol statusu. Dzięki niemu ludzie zmienią postrzeganie o Tobie. Osoby posiadające motocykl często widziane są przez innych jako Ci z mocnym charakterem ceniący sobie wolność i spokój (no i oczywiście szaleństwo — w dobrym tego słowa znaczeniu). 

Jeżeli jesteś zainteresowany kursem na motocykl zapraszamy do naszej szkoły jazdy w Tarnowskich Górach oraz Radzionkowie. Prowadzimy kursy na prawo jazdy wszystkich kategorii motocyklowych takie jak: AM, A1, A2, A oraz nasza szkoła jazdy Zabrze szkoli na prawo jazdy kat. B, BE, C, CE, D oraz kategorię T.