Dlaczego każdy kierowca powinien odbyć kurs pierwszej pomocy?

8 listopada 2022

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak udzielić pierwszą pomoc. Na drodze zdarzają się naprawdę różne sytuacje, dlatego też nigdy nie wiadomo, kiedy takowy kurs może się przydać. Oczywiście, wykorzystanie znajomości pierwszej pomocy nie dotyczy wyłącznie sytuacji na drogach, ale wszystkich. Dlatego kurs pierwszej pomocy powinien odbyć każdy kierujący. 

W tym artykule skupimy się na tym, dlaczego kurs pierwszej pomocy jest tak ważny oraz kiedy może się przydać. 

Szkolenie z pierwszej pomocy — co może Ci dać?

Wiele osób najzwyczajniej w świecie boi się udzielić pierwszej pomocy, ponieważ nie wie dokładnie, jak to zrobić. W sytuacji podbramkowej to właśnie Ty możesz być tym, który uratuje czyjeś życie lub nie podoła temu wyzwaniu. 

Odbyty kurs pierwszej pomocy zwiększy Twoją pewność siebie. Wyobraź sobie, jak ratujesz komuś życie, to bezcenne doświadczenie i ogromna radość!

Podczas szkolenia kursów na prawo jazdy na motocykl kat. AM, kat. A1, kat. A2, kat. A oraz kursów przejściowych na motocykl z kat. A1 do lat. A2 oraz kursu przejściowego na motocykl z kat. A1 lub lat A2 do kat. A, są w naszej szkole jazdy w Tarnowskich Górach, Radzionkowie, nauka jazdy w Piekarach Śląskich oraz w szkoła jazdy w Zabrzu takie szkolenia prowadzone.

Kursy pierwszej pomocy również nasza nauka jazdy Radzionków prowadzi przy szkoleniach na prawo jazdy kat. Bkat. B Kurs Podstawowy, kat. B kurs na automatyczną skrzynię biegów, kat. B kurs expresowy, kat. B kurs indywidualny, kat. B e-learning.

Możesz być pierwszy na miejscu zdarzenia

To właśnie Ty (jako kierowca) możesz być pierwszą osobą na miejscu wypadku. Dlatego tak ważne jest, abyś był w stanie pomóc, kupić czas. Każda sekunda w takiej sytuacji jest na wagę złota aż do przyjazdu służb ratunkowych. 

Ile masz czasu?

Na miejscu zdarzenia w sytuacji kryzysowej najważniejsze są pierwsze cztery minuty. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w tym czasie najprawdopodobniej żadne ze służb ratowniczych nie pojawią się na miejscu zdarzenia, ponieważ będą znacznie dalej. 

Pierwsze 4 minuty są najważniejsze. To właśnie w ciągu tego czasu jesteś w stanie uratować lub podtrzymać czyjeś życie, zanim na miejscu pojawią się odpowiednie służby. 

Kiedy jeszcze przyda Ci się kurs 1. pomocy?

Kurs pierwszej pomocy przyda Ci się zawsze i wszędzie. Nie ma jednego miejsca, gdzie się sprawdzi. Obeznanie z tym tematem jest bardzo wartościową nauką na całe życie. Nigdy nie wiesz, gdzie będziesz mógł tę wiedzę wykorzystać. 

Czy za nieudzielenie pomocy możesz zostać ukarany?

Jak najbardziej. W przypadku nieudzielenia pomocy osobie/osobom poszkodowanym nie ma taryfy ulgowej.

Nie chcemy być gołosłowni. Z tego też względu przytoczymy Ci, jaki stosunek ma do tego prawo: 

szczegółowo mówi o tym art. 162 § 1 k.k:

„kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z naszymi cenami za kursy prawa jazdy. Obsługujemy przyszłych kierowców za Radzionkowa Rojca, Radzionków Stary Koniec, Starych Tarnowic, Repty Śląskie, Piekary Śląskie, Bobrowniki Śląskie, Piekary Rudne, Zabrze Helenka, Zabrze Rokitnica, Pyrzowic, Świniowic, Tworoga, Nakła Śląskiego, Nowego Chechła, Laryszów, Zbrosławice.