Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym? Instruktor Tomasz Czech z Nauki Jazdy EXPERT z Tarnowskich Gór wyjaśnia:

16 maja 2024

Czy wiesz, jak zachować się na skrzyżowaniu równorzędnym? Przestrzeganie zasad pierwszeństwa na skrzyżowaniu jest kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i pieszych. Niepewność dotycząca tego, kto powinien jako pierwszy przejechać przez skrzyżowanie, może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i wypadków. W tym wpisie wyjaśnimy, jakie zasady rządzą pierwszeństwem na skrzyżowaniach równorzędnych, by każdy uczestnik ruchu drogowego mógł czuć się bezpieczniej na drodze.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Równorzędne skrzyżowanie — czym właściwie jest (definicja)?

Równorzędne skrzyżowania to takie miejsca na drodze, gdzie dwie lub więcej dróg spotyka się, a żadna z nich nie ma pierwszeństwa przez znaki drogowe — co informuje nas, że każda z nich jest tak samo ważna. W Polsce zasada pierwszeństwa na skrzyżowaniu tego typu jest regulowana przez przepisy ruchu drogowego, które nakazują ustąpienie pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony

Rozumienie tego, jak funkcjonują skrzyżowania pierwszeństwo, jest niezbędne dla zapewnienia płynności ruchu i unikania kolizji. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien znać te zasady, aby bezpiecznie podróżować po drogach publicznych.

Zobacz też: Najczęściej popełniane błędy przez kierowców — zobacz, które z nich wykonujesz również Ty! Nauka Jazdy z Radzionkowa wyjaśnia.

Czy każde skrzyżowanie równorzędne jest oznaczone?

Problemy w tym, że nie. Nie każde tego typu skrzyżowanie jest oznaczone znakiem A-5 (znak A-5 to połączenie znaku ustąp pierwszeństwa wraz z namalowanym na środku tego znaku oznaczeniem X (znak skrzyżowanie równorzędne)).

Takowe oznaczenie możemy spotkać w terenie zabudowanym, gdzie skrzyżowanie równorzędne jest stosunkowo mało widoczne. To samo tyczy się dróg, w których może wydawać się kierowcy, że któraś z dróg jest ważniejsza — w przypadku tego rodzaju skrzyżowań

Co o skrzyżowaniu równorzędnym mówią przepisy ruchu drogowego?

Poniżej przedstawimy zarówno notatkę z przepisów dotyczącą poruszania się po skrzyżowaniu równorzędnym samochodów, jak i pojazdów szynowych, których dotyczą odrębne przepisy, które również musisz znać. 

Wg. art. 25, ust. 1 i 2 Prawa o ruchu drogowym:

“Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo — także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo” 

Poniżej przedstawiamy 2. kwestię, o której wspominaliśmy wyżej. Warto zapamiętać tę informację, ponieważ niejednokrotnie może Ci się przydać w większych miastach.

„Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża”.

Interpretacja przepisów na język prostszy

Teoria za nami. Pora przetłumaczyć prościej, co oznaczają ww. przepisy.

Otóż na skrzyżowaniu równorzędnym zawsze ustępujemy pierwszeństwa kierowcom, którzy jadą z prawej strony. Nie ma znaczenia w tym przypadku, czy przed skrzyżowaniem stoi znak, czy nie, zasada zawsze jest taka sama. Zatem, w takich sytuacjach stosujemy zasadę prawej ręki, którą dokładnie tłumaczymy na kursach szkoleniowych w naszej Szkole Nauki Jazdy Bytom

Tutaj należy zaznaczyć, że sytuacja wygląda inaczej, gdy na takowym skrzyżowaniu mamy do czynienia z pojazdem szynowym — tramwajem. Tramwaj ma zawsze pierwszeństwo, bez względu na to, z której strony nadjeżdża.