Najczęściej popełniane błędy przez kierowców — zobacz, które z nich wykonujesz również Ty! Nauka Jazdy z Radzionkowa wyjaśnia:

12 września 2023

Błędy zdarzają się każdemu. Niestety, droga często weryfikuje je zbyt mocno. W tym wpisie przedstawimy Ci kilka najczęściej popełnianych błędów ogółem przez kierowców. Nie będziemy się tutaj natomiast stricte skupiać na świeżo upieczonych jeżdżących. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu! 

Jakie błędy na drodze najczęściej popełniają kierowcy?

Poniżej przedstawimy Ci spis najczęstszych błędów, których musisz się wystrzegać. Dzięki temu zwiększysz zarówno swoje bezpieczeństwo, jak i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. 

Brak wystarczającej ostrożności podczas manewru wyprzedzania

Niestety, przyczyną wielu wypadków jest brak ostrożności w trakcie wyprzedzania. To samo tyczy się wyprzedzania na tzw. drugiego, czy, co jeszcze gorsze na trzeciego lub czwartego. 

Innym istotnym błędem z tym związanym, jest również zbyt bliskie podjeżdżanie do pojazdu jadącego wolno przed nami. Taki manewr powoduje zagrożenie w sytuacji, gdy poprzedzający nas pojazd zacznie hamować, a my nie będziemy w stanie na czas zredukować prędkości. 

Drugim problemem jest znacząco ograniczone pole widzenia, co sprawia, że łatwo możemy przegapić pojazd jadący z przeciwnej strony. 

Zobacz też: Jak bezpiecznie jeździć motocyklem?

Brak nawyku regularnego sprawdzania lusterek

To kolejny poważny błąd, który ma bezpośrednie powiązanie z pierwszym. Często zdarza się, że kierowca, który zamierza rozpocząć manewr wyprzedzania, nie sprawdza, czy samochód jadący za nim również już nie zaczął tego robić. Sytuacja ma się w podobny sposób podczas jazdy na autostradzie, gdzie jadąc lewym pasem, nie sprawdzamy, czy ktoś za nami nie jedzie szybciej od nas. 

Brak koncentracji podczas jazdy

Jazda samochodem w przypadku kierowcy to nie miejsce, w którym powinny znajdować się rozpraszacze — często jednak tak właśnie się dzieje. Używanie telefonu, głośna muzyka w radiu, rozglądanie się na boki, kłótnie oraz inne “dodatki” mogą dekoncentrować kierowcę, który nie będzie w stanie prowadzić samochodu w prawidłowy sposób, co może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. 

Brak umiejętności przewidywania ryzyka

Niestety kierowcy w większości przypadków skupiają się wyłącznie na tym, co dzieje się tu i teraz. Oczywiście, jest to bardzo ważne, aczkolwiek tym samym zapominają o umiejętności przewidywania sytuacji, które dopiero mogą się zdarzyć. 

Umiejętność przewidywania wydarzeń na drodze jest bardzo ważna. Tyczy się ona zarówno nieprawidłowo jadących kierowców, którzy jadą przed nami nie tak, jak powinni. Sytuacja dotyczy także zwierząt, które dopiero mogą wyskoczyć nam na drogę, czy rowerzystów, którzy nie zawsze jadą jednym torem ruchu, ze względu na utrudnienia znajdujące się blisko pobocza (np. głębokie studzienki, kałuże, żwir itp.).

Nadmierna prędkość

Nie jest to podpunkt, który w jakikolwiek sposób może kogoś zaskoczyć. Wielu kierowców nie przestrzega zasad ruchu drogowego, które mówią o ograniczeniu prędkości do wskazanego limitu. Zbyt duża prędkość to jeden z najczęstszych błędów, które kończą się tragicznie. 

Polecamy również: Ograniczenia prędkości — z jaką szybkością możesz jechać po poszczególnych odcinkach drogi?

Nieustąpienie pierwszeństwa

Nieustąpienie pierwszeństwa to kolejny błąd, który często niesie ze sobą bardzo przykre konsekwencje. W wielu sytuacjach ma to powiązanie również z nadmierną prędkością, brakiem koncentracji, czy złym wyobrażeniem prędkości, z jaką jedzie pojazd po drodze, na którą dopiero planujemy się włączyć. 

Musisz na to szczególnie uważać. Pamiętaj, że kilka sekund „w tę, czy w tę” nic nie zmieni, dlatego nigdy nie wymuszaj pierwszeństwa. Jeżeli nie masz pewności, że możesz włączyć się do ruchu, nigdy tego nie rób. Zawsze upewnij się kilkukrotnie, czy masz taką możliwość. To samo tyczy się czujności przed przejściami dla pieszych. Miej oczy zawsze szeroko otwarte

Podsumowanie

Unikanie wszystkich ww. błędów z pewnością zwiększy Twoje bezpieczeństwo na drodze. Pamiętaj, nie każdy będzie jeździć tak samo dobrze, jak Ty, dlatego staraj się zawsze przewidywać to, co dopiero może się zdarzyć.

Życzymy szerokiej i bezpiecznej drogi!