Martwy punkt w lusterkach samochodu — najważniejsze informacje, które musisz znać, tłumaczy instruktor Szkoły Jazdy z Tarnowskich Gór.

7 maja 2024

Martwy punkt w lusterkach samochodowych to obszar, który każdy kierowca powinien znać i rozumieć, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Niewidoczność innych uczestników ruchu w tych niewielkich, ale kluczowych strefach może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. W tym artykule przybliżymy, czym dokładnie jest martwy punkt, jak go zlokalizować i jakie techniki zastosować, aby minimalizować ryzyko wypadku. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!

Gdzie znajdują się martwe punkty w samochodzie?

Martwych punktów w samochodzie jest dokładnie 2, choć można dodać do nich jeszcze jeden. Mianowicie ten dotyczący przodu samochodu, a dokładniej łączenia (słupka) przedniej szyby z boczną. Przy skręcaniu może on spowodować, że nie zauważysz pieszego na pasach, jeżeli znajdzie się akuratnie pod nieodpowiednim do nas kątem. 

Niemniej, w tym wpisie skupimy się na dwóch kluczowych martwych punktach w pojeździe, a dokładniej na bocznym i tylnym. Każdy z nich można wyeliminować — po części, jeżeli poświęcimy czas na to, by dokładnie ustawić lusterka. Oczywiście, w tym przypadku ogromną rolę będzie grać również sam rozmiar lusterek oraz rodzaj (dostępne są lusterka sferyczne oraz płaskie — te drugie charakteryzują się mniejszą widocznością). 

Zobacz też: Najczęściej popełniane błędy przez kierowców — zobacz, które z nich wykonujesz również Ty!

Martwy punkt w lusterkach — boczny i tylny

Podczas regulacji lusterek, bardzo ważne jest, aby przy ich konfiguracji widzieć boczną tylną krawędź naszego pojazdu. Tutaj należy zaznaczyć, że powinien to być wyłącznie obrys krawędzi, a reszta widoku powinna pokazywać przestrzeń za samochodem. W przypadku lusterka wstecznego należy zwrócić uwagę na to, by było ono ustawione symetrycznie i prosto, bez żadnych przekrzywień w którąś ze stron. 

Martwy punkt, co ważne, stanowi stosunkowo mały obszar po każdej ze stron auta i zaczyna się za tylnym nadkolem pojazdu. W szczególności daje on się we znaki podczas zmiany pasa ruchu, w sytuacji, gdy kierowca z tyłu znajduje się akurat w tym punkcie. Poprzez to możesz go najzwyczajniej w świecie nie zauważyć, co może skończyć się kolizją. Chcemy też podkreślić, że w wielu nowszych modelach samochodów istnieją specjalne systemy, które m.in. na lusterkach pokazują, że obok nas (na drugim pasie) znajduje się inny kierowca. 

Tutaj warto też zaznaczyć, że martwe punkty również możesz zredukować poprzez prawidłowe dopasowanie zagłówka i fotela do własnych preferencji. Prócz tego, istotną kwestią jest także szybsze sygnalizowanie chęci zmiana pasa ruchu, aby kierowca z tyłu mógł szybciej zareagować na Twój manewr. Dotyczy to zarówno jazdy po autostradach, obwodnicach, jak i drogach miejskich. 

Martwy punkt w lusterkach samochodowych — podsumowanie najważniejszych informacji

Martwy punkt w lusterkach samochodowych może być źródłem wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Aby uniknąć wypadków, istnieje kilka kluczowych momentów, w których kierowca powinien wyjątkowo uważnie sprawdzać te trudno dostępne obszary.

Zmiana pasa ruchu

Jest to najbardziej oczywista i jednocześnie najważniejsza sytuacja, gdy należy zwrócić uwagę na martwy punkt. Przed każdym manewrem zmiany pasa, nawet jeśli wydaje się, że droga jest wolna, warto również „osobiście” sprawdzić martwe pole. 

Lusterka i kamera cofania nie zawsze są w stanie uchwycić niewielki pojazd, taki jak motocykl lub rower, znajdujący się bezpośrednio obok samochodu. Mianowicie mamy tutaj na myśli szybkie wychylenie się do tyłu w celu upewnienia. Aczkolwiek pamiętaj, aby nie robić tego zbyt długo i jednocześnie zbyt często, ponieważ takie zachowanie samo w sobie może prowadzić do przykrych konsekwencji. 

Wyprzedzanie

Podczas wyprzedzania, szczególnie na drogach wielopasmowych, kontrola martwego punktu jest kluczowa. Zanim zdecydujesz się na manewr, upewnij się, że żaden pojazd nie znajduje się w Twoim martwym punkcie, co może zwiększyć ryzyko kolizji podczas wyprzedzania.

Jazda w gęstym ruchu miejskim

W warunkach miejskiego zgiełku, gdzie obok samochodów poruszają się rowerzyści i skutery, kontrola martwego punktu staje się jeszcze bardziej istotna. Częste zmiany pasa i dynamiczny ruch wymagają ciągłego monitorowania sytuacji zarówno w lusterkach, jak i w martwych punktach.

Postój i cofanie

Nawet podczas postoju, na przykład przed wyjazdem z miejsca parkingowego, sprawdzenie martwego punktu jest ważne. Cofając, nie polegaj wyłącznie na kamerze — ręczne sprawdzenie może zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom związanym z niezauważeniem osoby lub pojazdu znajdującego się bezpośrednio za samochodem.

Zobacz również:

Kursy Prawa Jazdy Radzionkówhttps://szkolaexpert.pl/

Szkoła Jazdy EXPERT z Tarnowskich Górhttps://maps.app.goo.gl/2adBDUSL8gfvM9FNA

Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry https://www.facebook.com/oskexpertczech

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Najlepsze Kursy Prawa Jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Ile trzeba zapłacić za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Tarnowskich Górach?https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motocykl – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Jazdy Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Szkoła jazdy Piekary Śląskie – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Szkoła Nauki jazdy z Zabrza – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs w szkole nauki jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Kursy nauki jazdy w Katowicach https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kursy prawa jazdy na motocyklu https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Nauki Jazdy w Radzionkowie https://maps.app.goo.gl/8JbxiqMW79ro19KL9

Odnowienie prawa jazdy kierowcy zawodowego – kod 95 https://maps.app.goo.gl/WHxQSmNbapSQG3Z59

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego – kod 95 – odnowienie prawa jazdy – https://maps.app.goo.gl/oNsxsC4qprZ93mkWA

Szkoła Nauki Jazdy w Piekarach Śląskich – https://g.co/kgs/dPUXv56