Czy można mieszać ze sobą różne oleje silnikowe? Instruktor Szkoły Jazdy Expert wyjaśnia:

2 kwietnia 2024

Olej silnikowy w odpowiedniej ilości jest niezbędnym składnikiem każdego pojazdu, dzięki któremu samochód może prawidłowo funkcjonowania. Pełni wiele ważnych ról — od smarowania ruchomych części silnika, przez chłodzenie, po ochronę przed korozją. Wpływa on na długotrwałość i efektywność pracy maszyn. Ale czy te niezwykle ważne płyny można ze sobą łączyć? Wiele osób staje przed tym pytaniem, poszukując odpowiedzi na temat mieszania różnych rodzajów i marek olejów. 

W tym wpisie postaramy się od A do Z nakreślić Ci, co możesz, a czego nie możesz robić w przypadku oleju silnikowego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Podstawowe funkcje oleju silnikowego

Przed opisaniem głównej istoty wpisu, wpierw skupimy się na tym, jakie funkcje pełni olej silnikowy, abyś mógł lepiej zrozumieć, dlaczego jest tak ważny.

Smarowanie

Olej silnikowy ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia tarcia między ruchomymi częściami silnika. Dzięki niemu, elementy takie jak wały, tłoki i panewki pracują płynnie, co przekłada się na dłuższą żywotność silnika i wyższą wydajność.

Zobacz też: Do czego może prowadzić nieregularna wymiana filtrów w samochodzie? 

Chłodzenie

Poza funkcją smarowania olej pełni również rolę chłodzącą. Rozprowadza ciepło generowane przez pracujący silnik, przyczyniając się do utrzymania optymalnej temperatury. To kluczowe, by zapobiec przegrzewaniu się i uszkodzeniu silnika.

Ochrona przed korozją

Oleje silnikowe zawierają dodatki antykorozyjne, które chronią metalowe elementy silnika przed działaniem wilgoci oraz korozją. Regularna wymiana oleju zapewnia ciągłą ochronę i pomaga zachować silnik w dobrym stanie na dłużej.

Czyszczenie silnika

W trakcie eksploatacji silnik generuje zanieczyszczenia i osady, które mogą wpływać na jego pracę. Olej silnikowy, dzięki specjalnym dodatkom, pomaga w ich usuwaniu i transportowaniu do filtra olejowego, zapewniając czystość wewnętrznych części silnika.

Jakie są rodzaje oleju silnikowego?

Oleje silnikowe dzielą się na trzy główne typy, każdy z nich przystosowany do różnych potrzeb i specyfikacji silnika. 

  • Oleje mineralne — są najbardziej tradycyjne, uzyskiwane bezpośrednio z ropy naftowej (są efektem ubocznym jej destylacji). Oferują solidną ochronę w standardowych warunkach eksploatacji. 
  • Oleje półsyntetyczne — łączą w sobie cechy olejów mineralnych i syntetycznych, oferując lepszą wydajność i ochronę w szerszym zakresie temperatur. 
  • Oleje syntetyczne — są produkowane chemicznie, zapewniają najwyższą ochronę i wydajność, nawet w ekstremalnych warunkach. Ich zaawansowana formuła minimalizuje tarcie, przedłuża żywotność silnika i umożliwia dłuższe interwały między wymianami oleju. 

Należy zaznaczyć, że wybór odpowiedniego typu oleju zależy od zaleceń producenta oraz indywidualnych warunków eksploatacji pojazdu.

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Po przedstawieniu wszystkich najważniejszych kwestii, w końcu możemy przejść do meritum. 

Mieszanie olejów silnikowych różnych typów może budzić wątpliwości wśród kierowców. Zasadniczo eksperci zalecają stosowanie oleju rekomendowanego przez producenta pojazdu, jednak w praktyce, sytuacje awaryjne mogą wymagać tymczasowego rozwiązania, jakim jest mieszanie olejów. 

Kluczową zasadą jest unikanie mieszania olejów mineralnych z syntetycznymi lub półsyntetycznymi w dużych ilościach. Chociaż współczesne oleje silnikowe są formułowane w sposób pozwalający na pewien stopień kompatybilności, znaczące różnice w składzie chemicznym mogą prowadzić do zmniejszenia efektywności smarowania, a w skrajnych przypadkach — do uszkodzenia silnika.

Mieszanie olejów tego samego typu, ale różnych marek, zazwyczaj nie prowadzi do negatywnych skutków, pod warunkiem że oba produkty spełniają normy jakościowe i są zgodne ze specyfikacją silnika. Dlatego też najbezpieczniejszą „opcją” jest mieszanie wyłącznie olejów tego samego typu. Jeżeli nie wiesz, jak dobrać olej, skontaktuj się z mechanikiem

Polecamy również: Czy można wlać wodę zamiast płynu do chłodnic? 

Zobacz również:

EXPERT Szkoła Nauki Jazdy Radzionków – https://maps.app.goo.gl/u7YsDmiUs2KBpDMB7

Kursy nauki jazdy Tarnowskie Góryhttps://www.facebook.com/oskexpertczech/

Szkoła Nauki Jazdy EXPERT Radzionków https://szkolaexpert.pl

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych z Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Nauka Jazdy EXPERT Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Ile trzeba zapłacić za prawo jazdy w 2024 roku? – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy dla motocyklistów– https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Najlepsza Szkoła Nauki Jazdy z Bytomia – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Kurs prawa jazdy Piekary Śląskie – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Szkoła jazdy Zabrzehttps://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Szkoła Jazdy z Katowic https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kurs nauki jazdy na motocyklu https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

EXPERT Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry – https://maps.app.goo.gl/jddRbopnLnu6fLGH9