Jak prawidłowo zadbać o wnętrze pojazdu? Instruktor Nauki Jazdy EXPERT z Tarnowskich Gór zaleca:

16 lutego 2024

Czyszczenie zewnętrznej strony pojazdu to kluczowa kwestia, dzięki której auto wygląda lepiej, ale też schodzi z niego brud, w tym sól (w zimie), które mogą uszkadzać elementy karoserii. Nie możemy jednak pomijać wnętrza samochodu, ponieważ czyste i zadbane wnętrze nie tylko zwiększa komfort podróży, ale także odzwierciedla postawę kierowcy wobec utrzymania porządku i higieny. 

W tym wpisie chcemy podzielić się z Tobą praktycznymi poradami, które pomogą utrzymać wnętrze Twojego samochodu w perfekcyjnym stanie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Zobacz również: Ile kosztuje kurs prawa jazdy w Tarnowskich Górach?

Czyszczenie samochodu od środka — na co musisz zwrócić uwagę?

Poniżej przedstawimy Ci spis elementów, o które powinieneś zadbać, czyszcząc swój samochód we wnętrzu. 

Sprawdź: Ile kosztuje kurs prawa jazdy na motocykl w Tarnowskich Górach?

Czyszczenie tapicerki

Tapicerka w samochodzie jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia, od drobnych plam po trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia. Kluczem do efektywnego czyszczenia wnętrza samochodu jest wybór odpowiednich środków czyszczących, które są delikatne dla materiału, ale skuteczne w walce z plamami. 

Należy podkreślić, że podczas wyboru kosmetyków samochodowych, dokładnie zwracaj uwagę na ich przeznaczenie oraz to, przy jakich materiałach spełnią swoją funkcję. Inny detergent będzie Ci potrzebny do czyszczenia alcantary, a inny do skóry!

Pamiętaj, że regularne odkurzanie i czyszczenie tapicerki nie tylko poprawia estetykę, ale również przyczynia się do dłuższego zachowania jej w dobrym stanie.

To też może Cię zainteresować: Mycie samochodu zimą — czy to dobry pomysł?

Odkurzanie — podstawa utrzymania czystości w samochodzie

Regularne odkurzanie jest kluczowe dla utrzymania wnętrza samochodu w nienagannym stanie. Usuwa ono nie tylko widoczne zabrudzenia, ale także pył i alergeny, które mogą gromadzić się w trudno dostępnych miejscach. 

Ważne jest, abyś używał odkurzacza z odpowiednimi końcówkami, które pozwolą na dokładne oczyszczenie wszystkich zakamarków, w tym przestrzeni między siedzeniami, pod nimi oraz wokół elementów konsoli środkowej. Możesz również, o ile masz taką możliwość, wiedzę i doświadczenie, aby odkręcić poszczególne podzespoły, by dostać się do miejsc trudnodostępnych, takich jak miejsca pod fotelami. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na dywaniki, które łatwo zbierają brud i kamienie z obuwia. Regularne odkurzanie nie tylko poprawia estetykę, ale również przyczynia się do lepszego samopoczucia i higieny w czasie jazdy. Pamiętajmy, że czyste wnętrze samochodu to nie tylko kwestia wyglądu, ale też zdrowia osób podróżujących.

Zobacz: Kurs prawa jazdy kat. B+E Tarnowskie Góry, Radzionków

Mycie szyb i lusterek

Czyste szyby i lusterka są niezbędne dla bezpiecznej jazdy, zapewniając kierowcy doskonałą widoczność w różnych warunkach. Regularne mycie szyb nie tylko poprawia estetykę pojazdu, ale także zapobiega powstawaniu rys i zacieków, które mogą zakłócać widok. Używanie specjalnych płynów do szyb pomoże usunąć tłuste plamy, odciski palców oraz inne zabrudzenia, pozostawiając powierzchnię krystalicznie czystą. Nie zapominajmy również o lusterkach zewnętrznych i wewnętrznych – są one równie ważne dla bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy!

Zobacz również: Zaparowane szyby w aucie — jak się ich pozbyć?

Pielęgnacja elementów plastikowych i drewnianych, nawiewów, uchwytów i przycisków

Elementy plastikowe i drewniane w samochodzie wymagają specjalnej troski, aby zachować swój wygląd i funkcjonalność. Używanie specjalnych produktów do pielęgnacji tych powierzchni nie tylko przywraca im blask, ale również chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zanieczyszczeń

To samo tyczy się czystości detali, takich jak nawiewy, przyciski czy uchwyty. Są one równie ważne, co reszta wnętrza. Te trudno dostępne miejsca często gromadzą kurz i inne zanieczyszczenia, które mogą nie tylko wpływać na ogólny wygląd, ale także na funkcjonalność elementów. Regularne czyszczenie tych części z użyciem odpowiednich narzędzi, jak małe szczoteczki czy ściereczki, pozwoli utrzymać wnętrze samochodu w nienagannym stanie.

Sprawdź: Kurs prawa jazdy na samochodzie z automatyczną skrzynią biegów