Zaparowane szyby w aucie — jak się ich pozbyć? Nauka Jazdy Expert z Tarnowskich Gór, oraz Radzionkowa zaleca:

6 października 2023

Zaparowane szyby w samochodzie to zmora wielu kierowców. Pojawiają się one w szczególności w sezonie jesienno-zimowym, choć niejednokrotnie mogą dokuczyć również na wiosnę i w lecie, podczas opadów deszczu. Przede wszystkim, są one bardzo uciążliwie. Często zdarza się również, że ciężko jest się pozbyć pary, która osiadła na szybach. Zjawisko to jest jednocześnie denerwujące oraz skrajnie niebezpieczne, zwłaszcza jeżeli przytrafi nam się podczas jazdy. 

W tym wpisie opowiemy Ci, co możesz zrobić, aby pozbyć się zaparowanych szyb, oraz, w jaki sposób ogólnie uniknąć tego problemu. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Czym spowodowane jest parowanie szyb w aucie?

Przyczyną parowania szyb jest różnica w wilgotności powietrza znajdującego się we wnętrzu pojazdu w stosunku do tego na zewnątrz. W momencie, gdy wilgotne powietrze w wewnątrz styka się z zimną powierzchnią — w tym przypadku szybą przednią, wilgoć zaczyna się skraplać, tworząc irytującą mgiełkę. 

Jak pozbyć się zaparowanych szyb w samochodzie?

Poniżej przedstawimy Ci kilka sposobów, które pomogą Ci zlikwidować zaparowane szyby w samochodzie.

  • W sezonie jesienno-zimowym zamień dywaniki welurowe na gumowe. To powinno zażegnać problem parujących szyb. 
  • W chłodne dni włączaj ogrzewanie, aby wyrównać temperaturę w samochodzie. 
  • W miarę możliwości otwieraj szyby w samochodzie, aby zapewnić wymianę powietrza znajdującego się we wnętrzu pojazdu z tym na zewnątrz. 
  • Rozważ zakup specjalnego środka likwidującego osadzanie się pary na szybach samochodu. Nie jest to duży koszt, a efekty potrafią być naprawdę imponujące. 
  • Miej zamknięte okna podczas jazdy w dni, kiedy na zewnątrz pada deszcz. 
  • Pamiętaj o usunięciu z samochodu wszystkich wilgotnych rzeczy jak puste butelki, mokre ubrania, ręczniki, czy parasole. 
  • Zadbaj o regularne czyszczenie szyb w samochodzie z kurzu oraz innych osadów, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na cyrkulację powietrza. 
  • Reguluj temperaturę w samochodzie w sposób, aby na samym początku była ona zbliżona do tej znajdującej się na zewnątrz. W takiej sytuacji para osadzona na szybie powinna stosunkowo szybko zniknąć. 

Zobacz też: Jazda nocą samochodem — jak zachować bezpieczeństwo?

Czy istnieją domowe sposoby na pozbycie się zaparowanych szyb?

Owszem, jest kilka domowych sposób, o które możesz rozważyć, jeżeli ww. metody nie spełnią oczekiwanych rezultatów. 

Możesz rozważyć m.in. zakup pochłaniacza wilgoci, który umiejscowisz w wybranym miejscu tak, aby nie był za bardzo widoczny. Powinien załatwić sprawę na długi czas. Innym rozwiązaniem jest ziemniak — tak, dokładnie. Wystarczy, że przetniesz go na pół, następnie przekrojoną częścią posmarujesz szybę i kolejno, dokładnie ją wytrzesz. Warto zaznaczyć, że przecięty ziemniak nie zostawi za sobą przykrego i jednocześnie uciążliwego zapachu. Powinien natomiast zlikwidować zaparowane szyby.

Jeżeli jednak jest to dla Ciebie zbyt nietypowa metoda, kolejną, z jakiej możesz skorzystać, jest przetarcie szyb pianką do golenia. To kolejny ciekawy sposób, który może zapobiec parowaniu, aczkolwiek, efekty będą krótkotrwałe. Zabieg ten należy powtarzać regularnie, średnio raz na 1-2 tygodnie. 

Polecamy również: Kurs doskonalenia techniki jazdy — dlaczego każdy kierowca powinien z niego skorzystać?