Jak prawidłowo przejeżdżać przez próg zwalniający? Szkoła Jazdy EXPERT z Tarnowskich Gór wyjaśnia:

7 grudnia 2023

Prawidłowe przejeżdżanie przez próg zwalniający to kluczowy element bezpiecznej jazdy, o którym wielu kierowców często zapomina. W tym wpisie szczegółowo wyjaśniamy, jak technika ta wpływa na bezpieczeństwo na drogach, komfort jazdy i zdrowie Twojego pojazdu. To must-have dla każdego kierowcy — zarówno początkującego, jak i doświadczonego. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

W jaki sposób należy przejeżdżać przez próg zwalniający? Instruktorzy z Szkoły Nauki Jazdy z Tarnowskich Gór zalecają:

Wiele osób może pomyśleć, po co w ogóle tworzymy taki wpis, przecież jest to takie oczywiste. Niestety, w tym przypadku nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dlaczego? O tym przekonasz się poniżej!

Jak zatem zachować się w momencie, gdy zauważysz próg zwalniający?

Przede wszystkim — zwolnij odpowiednio wcześniej. Właściciel Szkoły Jazdy z Tarnowskich Gór radzi:

To złota zasada, którą powinieneś wykuć sobie w pamięci do końca życia. Przez próg zwalniający należy przejeżdżać z najmniejszą możliwie prędkością. Co więcej, nie wolno hamować zaraz przed nim, dlaczego? 

Głównym powodem jest fakt, że gwałtowne hamowanie tuż przy progu zwalniającym może spowodować, że przód samochodu pochyli się do przodu. Taka sytuacja może być szczególnie kłopotliwa w przypadku kierowców, którzy mają obniżone pojazdy, ponieważ może to grozić zahaczeniem o próg przednim zderzakiem

Warto zaznaczyć, że uszkodzony zderzak to nie jedyny problem, jaki może Cię spotkać w takiej sytuacji. Gorszą konsekwencją takiego zachowania może być np. uszkodzona miska olejowa lub obudowa skrzyni biegów. Dlatego radzimy nie ryzykować i zachować czujność.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Nie hamuj na progu. Instruktor Szkoły Jazdy EXPERT z Piekar Śląskich zaleca:

Hamowanie na progu jest równie nieodpowiedzialne, jak hamowanie tuż przed nim. Co ciekawe, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Hamowanie należy skończyć w odpowiedniej odległości przed progiem, aby w momencie najeżdżania na niego, nie naciskać już pedału hamulca

To zasada, o której nie pamięta najwięcej osób. Pamiętaj, że to bardzo niebezpieczny odruch, którego radzimy się pozbyć jak najszybciej, dlaczego?

Hamowanie podczas wjazdu na próg i w momencie znajdowania się już na nim może spowodować uszkodzenie tarcz i zacisków, ponieważ w trakcie manewru stale będą zaciśnięte szczęki hamulcowe. 

Dodatkowo siła uderzenia w tej sytuacji zostanie przeniesiona na sztywne elementy podwozia, co również nie jest niczym dobrym dla samochodu. 

Podczas przejazdu przez próg nie używaj sprzęgła

Instruktor Nauki Jazdy z Zabrza zawsze na to zwróci uwagę. To kolejna bardzo ważna zasada. Jak już wiesz, podczas wjeżdżania na próg, nie możesz hamować. Również powinieneś mieć małą prędkość i… Nie mieć wciśniętego sprzęgła — w ogóle

Jazda ze wciśniętym sprzęgłem lub jazda na półsprzęgle może nieść ze sobą finansowe konsekwencje w przyszłości. Głównym objawem takich zachowań — często powtarzanych — mogą być uszkodzone sworznie. 

Polecamy również: Jak podłączyć kable rozruchowe, kiedy padł Ci samochód?