Jak prawidłowo zareagować na sygnały pojazdów uprzywilejowanych? Szkoła Nauki Jazdy Expert radzi:

13 listopada 2023

Chyba każdy z nas chociaż raz miał styczność z pojazdem uprzywilejowanym. Każdy z nas również wie, jak on wygląda, choć niestety nie wszyscy wiedzą, jak zachować się w sytuacji, gdy zbliża się w naszym kierunku. Często w takich przypadkach wielu kierowców ogarnia panika, chaos oraz liczne nierozważne manewry, które mogą mieć efekt odwrotny do zamierzonego.

W tym wpisie dokładniej przyjrzymy się tej kwestii. Podpowiemy Ci, w jaki sposób powinieneś reagować na nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany, co go wyróżnia, oraz jakie typy ów pojazdów możesz spotkać na drodze. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

W jaki sposób możesz stwierdzić, że pojazd uprzywilejowany to faktycznie pojazd uprzywilejowany?

Pojazd uprzywilejowany charakteryzują trzy cechy, mianowicie:

 • włączone światła mijania, 
 • włączony światła, które migającą — koloru niebieskiego,
 • włączone sygnały dźwiękowe. 

To samo tyczy się wszystkich innych pojazdów uprzywilejowanych, są one nimi w sytuacji, gdy spełniają wyżej wymienione normy. Należy zaznaczyć, że ów pojazdami nie są pojazdy, które sygnalizują swoją obecność światłami żółtymi, jak np. śmieciarka, czy pomoc drogowa. 

Czy zatem pojazd jadący wyłącznie na włączonych sygnałach świetlnych jest traktowany jako pojazd uprzywilejowany? Otóż według prawa nie. Istotną kwestią w tym przypadku jest właśnie fakt, czy pojazd ten się porusza. W momencie, gdy pojazd z włączonymi sygnałami świetlnymi (bez włączonych sygnałów dźwiękowych) stoi w miejscu, wtedy w świetle prawa jest już pojazdem uprzywilejowanym

Zobacz też: Jak bezpiecznie poruszać się samochodem jako senior?

Pojazdy uprzywilejowane — kto się do nich zalicza?

To bardzo ważny aspekt, aby zdawać sobie sprawę, że nie tylko policja, straż pożarna oraz karetka pogotowia należą do pojazdów uprzywilejowanych. Kogo możemy do nich zaliczyć? Zacznij od początku, są to:

 • straż pożarna (jednostki ochrony przeciwpożarowej),
 • karetka pogotowia (zespół ratownictwa medycznego),
 • policja,
 • straż graniczna,
 • ABW (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego),
 • jednostki ratownictwa chemicznego,
 • jednostki Biura Nadzoru Wewnętrznego,
 • jednostki Agencji wywiadu — Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW), Służby Wywiadu Wojskowego (SWW),
 • jednostki Sił Zbrojnych RP,
 • jednostki Służby Więziennej,
 • jednostki Służby Ochrony Państwa,
 • podmioty uprawnione do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa medycznego,
 • jednostki Inspekcji Transportu Drogowego,
 • jednostki Pogotowia Gazowego,
 • jednostki Pogotowia Energetycznego,
 • itp.

Czy pojazd uprzywilejowany jest „ponad prawem”?

Możemy tutaj stwierdzić, że faktycznie poniekąd tak jest, ponieważ pojazdy uprzywilejowane nie muszą stosować się do niektórych przepisów drogowych. Dlatego też można zaobserwować na drogach np. karetkę pogotowia przejeżdżającą na czerwonym świetle, czy jadącą przez pewien odcinek pod prąd, aby skrócić czas dojazdu do pacjenta lub do szpitala. 

Niemniej, pojazd uprzywilejowany mimo możliwości nieprzestrzegania przepisów, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności podczas wykonywania wszelkich manewrów. 

Czy pojazd uprzywilejowany może zostać sprawcą wypadku?

Czy pojazd uprzywilejowany, jadący na włączonych światłach mijania (lub drogowych), sygnałach dźwiękowych oraz światłach niebieskich powodując wypadek, może za niego odpowiadać jako sprawca wypadku?

Odpowiedź brzmi — tak. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku, gdy kierowca pojazdu uprzywilejowanego jadąc z dużą prędkością, nie zachował należytej ostrożności. 

Jak zachować się w sytuacji, gdy nadjeżdża pojazd uprzywilejowany?

Przede wszystkim musisz zachować spokój, aby nie narażać przy manewrze własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu. Obserwuj jego jazdę w tylnym lusterku lub przez przednią szybę i podejmuj racjonalne decyzje. 

Najważniejszą kwestią jest po prostu ułatwienie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu poprzez usunięcie się z drogi, o ile warunki na to pozwalają. Może zaistnieć sytuacja, w której będziesz zobowiązany do zatrzymania się. 

Polecamy również: Czym jest i jak zrobić korytarz życia?