Znaki kierowców — nieoficjalny „słownik samochodowy”, czy znasz je wszystkie?

8 listopada 2023

Na drodze, bez słów, kierowcy „rozmawiają” ze sobą, posługując się uniwersalnym „słownikiem samochodowym”. Od migających świateł po specyficzne gesty – każdy sygnał ma swoje znaczenie. W tym wpisie przedstawimy Ci tajemnice niewerbalnej komunikacji za kółkiem, gestach i czynnościach, o których mogłeś nie wiedzieć. 

Poznaj zasady, które pomogą Ci lepiej rozumieć innych uczestników ruchu i poruszać się bezpieczniej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Niewerbalny język wśród kierowców — dlaczego warto go znać?

Komunikacja drogowa to w szczególności znaki i sygnały świetlne, którymi posługują się kierowcy. Niezależnie od marki czy modelu pojazdu, kierujący na całym świecie używają podobnego zestawu gestów i sygnałów do przekazywania ważnych informacji. Zrozumienie tego „słownika samochodowego” to klucz do bezpiecznej i płynnej jazdy (choć w jednym przypadku może narazić Cię to na mandat!). 

Sprawdź poniżej zestaw znaków i gestów, którymi kierowcy posługują się na co dzień!

Podziękowanie

Znak podziękowania na drodze używamy, jak i otrzymujemy od innych kierowców w różnych sytuacjach, dla przykładu: może to być wpuszczenie samochodu przed nas w korku. 

Sygnał podziękowania stosuje się w 3 formach:

 • krótkie użycie świateł awaryjnych (przeważnie 2-3 mrugnięcia),
 • wystawienie ręki (w stronę przedniego okna),
 • użycie kierunkowskazów (prawy, lewy i prawy).

Warto zaznaczyć, że światła awaryjne również stosuje się na autostradach, gdy dojeżdża się do korka. To jedno z najlepszych rozwiązań, które pozwoli znacznie szybciej zareagować i wyhamować nadjeżdżającym z dużą prędkością kierowcom. 

To też może Cię zainteresować: Kiedy można używać świateł awaryjnych w samochodzie?

Przeproszenie za popełniony błąd

Często możemy spotkać się na drodze z różnymi błędami popełnianymi przez kierowców. W szczególności są to m.in.: 

 • zajechanie innemu kierowcy drogi, 
 • wymuszenie pierwszeństwa, 
 • nierozważne wyprzedzanie, 
 • złe zinterpretowanie znaków drogowych (co w dużej mierze ma powiązanie z błędem nr 1). 

W takich sytuacjach również używamy tych samych sygnałów, co w przypadku podziękowania. Pamiętaj, jeżeli wiesz, że popełniłeś błąd na drodze, wykaż się życzliwością i przeproś!

Użycie świateł drogowych

To najpopularniejsza metoda używana w trakcie niewerbalnej komunikacji między kierowcami. Użycie świateł drogowych możemy interpretować na wiele sposobów, w zależności od sytuacji, w której w danej chwili się znajdujemy. 

“Światła długie” najczęściej stosujemy wtedy, gdy:

 • chcemy poinformować kierowcę nadjeżdżającego z przeciwnej strony o niewłączonych światłach mijania (najczęściej jest to jedno mrugnięcie światłami drogowymi)
 • chcemy poinformować innych kierowców o stojącym nieopodal patrolu policji (w tym przypadku najczęściej używa się podwójnego wciśnięcia świateł (pamiętaj, że za informowanie innych kierowców o stojącym patrolu grozi mandat)),
 • chcemy zasygnalizować kierowcom jadącym ze strony przeciwnej o niebezpiecznej sytuacji, np. wypadku drogowym lub stojącej przy poboczu dzikiej zwierzynie, która w każdej chwili może wejść na jezdnię,
 • chcemy poinformować kierowców jadących lewym pasem na autostradzie, aby zmienili tor na ten bliżej prawej krawędzi jezdni (pamiętaj, że takie zachowanie wywiera dużą presję na kierowcach jadących przed nami).

Użycie sygnału dźwiękowego (klaksonu)

Klakson to sygnał interpretowany jako oznaka naszej frustracji. Warto zaznaczyć, że nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie i przede wszystkim — najbezpieczniejsze. Często używany klakson wywołuje przeważnie efekt odwrotny do zamierzonego, powoduje duży stres i zamieszanie. 

Niemniej warto zaznaczyć, że klaksonu używa się również do odstraszania zwierząt stojących blisko jezdni (lub na niej), oraz podczas gęstej mgły.
Polecamy również:Jak bezpiecznie jeździć we mgle?