Pęknięta szyba w samochodzie — czy można z nią jeździć? Szkoła Jazdy Expert z Radzionkowa oraz Tarnowskich Gór zaleca:

6 października 2023

Wsiadając do samochodu raczej nie zastanawiasz się nad tym, jakie funkcje pełni przednia szyba. Oczywiście, głównym jej celem jest ochrona kierowcy i pasażerów przed natężeniem i pędem powietrza, kamyczkami, owadami oraz innymi, niesprzyjającymi nam czynnikami zewnętrznymi. Zdarza się jednak, że szyba zostaje uszkodzona. Co zrobić w takiej sytuacji? 

W tym wpisie opowiemy Ci, kiedy należy jak najszybciej zabrać się za wymianę przedniej szyby, oraz jakie kary mogą grozić za pękniętą szybę w aucie. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Czy można jeździć z pękniętą szybą?

W prawie nie ma jasno określonych zasad, którymi należy sugerować się podczas wymiany pękniętej szyby przedniej. 

Na samym początku jednak warto zaznaczyć sam fakt, czym może grozić pękniecie znajdujące się na przedniej szybie. Wiele osób wychodzi z założenia, że pęknięta szyba przy większych prędkościach może dosłownie eksplodować, a jej szczątki wpaść do kabiny samochodu raniąc przy tym kierowcę i pasażerów. Otóż taka sytuacja nie będzie mieć najprawdopodobniej miejsca. 

Wszystko to za sprawą nowoczesnych technologii tworzenia przednich szyb tak, aby w każdej sytuacji zapewniały, jak największe bezpieczeństwo. Przednia szyba składa się z dwóch tafli połączonych ze sobą specjalnymi preparatami. Dzięki temu szyba nawet podczas mocniejszej kolizji i wypadków nie rozpadnie się na kawałki — oczywiście mówimy o szybach znajdujących się w nowszych samochodach. 

No dobrze, skoro teorię mamy już za sobą, w takim razie przejdźmy do tego, kiedy należy wymienić szybę. 

Przyjęło się, że pęknięcie lub wgłębienie w szybie przekraczające średnicę pięciozłotówki kwalifikuję szybę do wymiany. W takiej sytuacji specjaliści od regeneracji najpewniej nie będą chcieli podejmować się ryzyka naprawy, ponieważ zbyt duży ubytek sprawia, że tafla szyby traci już na stałe swoje właściwości. 

W przypadku podłużnych pęknięć, w postaci np. nieregularnej linii wymianę pękniętej szyby należy rozważyć, gdy długość przekracza od 5 do 20 cm. 

Zobacz też: Dlaczego warto sprawdzić opony zimowe przed rozpoczęciem sezonu?

Czy jazda z pękniętą szybą jest bezpieczna?

Jak pisaliśmy wyżej, pęknięta szyba w samochodzie nie będzie zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu pod kątem rozpadnięcia się, np. podczas większych prędkości. Z pewnością jednak będzie Cię dekoncentrować i ograniczać pole widzenia

Warto zaznaczyć, że pęknięta szyba w aucie z czasem będzie się powiększać, ze względu na liczne wibracje występujące podczas jazdy (spowodowane dziurami, rodzajem drogi itp.). Dodatkowo pęknięcie może też powodować załamywanie się światła, które będzie stwarzać dodatkowe zagrożenie. 

Zatem, jeżeli jeździsz z uszkodzoną szybą i nie złapała Cię jeszcze policja, możesz mieć dodatkowy problem podczas corocznego przeglądu technicznego, podczas którego diagnosta może nie go nie podbić, ze względu na duże uszkodzenia. 

Polecamy również: Czy diagnosta może zabrać dowód rejestracyjny?

Pęknięta szyba w aucie — jaki mandat za to grozi?

Mandat za pękniętą szybę wynosi od 50 do nawet 500 złotych. Co więcej, policjant może zabrać Ci dowód rejestracyjny, przez co nie będziesz mógł dalej prowadzić pojazdu. 

W takiej sytuacji prócz mandatu będziesz musiał wezwać lawetę, naprawić szybę, oraz przejść pozytywnie przegląd techniczny, aby odzyskać utracony dowód rejestracyjny. Dlatego też zastanów się, czy aby na pewno warto ryzykować.