Dlaczego warto sprawdzić opony zimowe przed rozpoczęciem sezonu? Nauka Jazdy z Radzionkowa wyjaśnia:

28 sierpnia 2023

Zima najbardziej daje w kość zarówno kierowcom, jak i ich samochodom. To właśnie w tym czasie pojazdy są narażone na najwięcej problemów, ze względu na złe warunki atmosferyczne, w tym oblodzenia dróg, wysokie zaspy śniegu, błoto pośniegowe oraz tony soli na drodze. W tym wszystkim cierpią opony, które są fundamentem bezpiecznej jazdy zimą. 

W tym wpisie dokładnie przyjrzymy się temu zagadnieniu. Podpowiemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę przed założeniem opon.

Wymiana opon — szczegóły, o które musisz zadbać przed założeniem ich na felgę

Wprawdzie piszemy ten wpis końcem lata, niemniej jest to czas, kiedy wielu kierowców zastanawia się nad wcześniejszym zakupem nowego kompletu opon zimowych, ze względu na atrakcyjniejsze ceny poza sezonem. Dlatego też wychodzimy z założenia, że warto szybciej doinformować Cię o tym, czy już powinieneś zmieniać opony, czy jeszcze możesz na nich pojeździć. 

Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę? Już mówimy:

Bieżnik

Ocenienie stanu bieżnika to podstawa. Nie jest to jedyny element, ale od niego zaczniemy. Dokładnie sprawdź głębokość bieżnika oraz to, czy jest ona taka sama na całym obwodzie opony. To bardzo ważne, ponieważ nierównomierne zużycie może świadczyć o problemach z zawieszeniem. 

Jaka powinna być głębokość bieżnika w oponie zimowej?

To równie często zadawane pytanie w sieci. W przypadku opon zimowych prawidłową pracę zapewni głębokość sięgająca przynajmniej 4 milimetrów. Pamiętaj, że to bardzo istotna kwestia, która zapewni Ci przyczepność zarówno na śniegu, błocie, jak i w wodzie. 

Boki opon

Zweryfikuj stan opon po obu bokach — możesz tego dokonać skutecznie wyłącznie wtedy, gdy nie będą założone na samochód. 

Dlaczego musisz to zrobić?

Przede wszystkim takie działanie pozwoli Ci sprawdzić, czy po bokach opon nie występują żadne wybrzuszenia, naderwania gumy oraz otarcia i wgłębienia

Jeżeli po oględzinach zauważysz któryś z ww. objawów, warto, abyś wybrał się do wulkanizatora w celu dopytania o szczegóły — wszystko tak naprawdę będzie zależeć od wielkości potencjalnych szkód. Wiele z nich da się naprawić, aczkolwiek też nie zawsze jest to możliwe lub bezpieczne. 

Zobacz też: Czy warto kupić opony całoroczne?

Od kiedy opony zimowe?

No właśnie, kiedy należy założyć opony zimowe na samochód? Co ciekawe, nie ma na ten temat żadnej regulacji, przez co zakładanie opon zimowych nie jest obowiązkowe. Oczywiście warto to zrobić ze względów bezpieczeństwa, które na drodze jest priorytetem.

Zatem o założeniu opon tak naprawdę każdy decyduje indywidualnie. Nie ma umownej granicy ani terminu, aczkolwiek przyjmuje się za standard zakładanie opon zimowych po 1 listopada — dużo jednak będzie zależeć od warunków panujących na zewnątrz. 

Pamiętaj też, że minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika w oponach zimowych nie może być mniejsza, niż 1,6 mm.

Ile można jeździć na jednym komplecie opon zimowych?

Co ile lat zmieniać opony zimowe? Po jakim czasie opona zimowa zaczyna tracić swoje właściwości?

Przyjmuje się, że opony zimowe mogą wytrwać nawet 10 lat lub dłużej. Nie ma tutaj jednak zasady. Dużo będzie zależeć od stylu i częstotliwości jazdy oraz od warunków panujących na drodze. Należy pamiętać, że to tylko statystyka, nie wszystkie opony wytrwają ww. 10 lat, niektóre np. trzeba będzie wymienić po 5 lub 6 sezonach. 

Jeżeli chodzi o właściwości opony — przyjmuje się, że po ok. 6 latach opona zimowa zaczyna tracić swoje właściwości. 

Polecamy również: Po co zmieniać opony na zimowe i czy wymaga tego ode mnie prawo?

Podsumowanie

Wiemy, że zakup nowego kompletu opon to kolejny wydatek. Niemniej pamiętaj, że bezpieczeństwo to priorytet. Co roku, przed założeniem opon dokładnie sprawdzaj ich stan. W razie niepewności umów się z wulkanizatorem na wizytę w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.