Jak bezpiecznie jeździć motocyklem? — Najważniejsze zasady

21 sierpnia 2023

Jazda motocyklem to dla wielu osób ogromna przyjemność, nie ma w tym nic dziwnego. Niestety jednak motocykliści są znacznie bardziej narażeni na poważne urazy podczas jazdy, ze względu na ograniczoną ochronę. Co więcej, wiele błędów na drogach, nie popełniają sami kierowcy jednośladów, a kierowcy samochodów. 

Co zatem robić, aby zwiększyć własne bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem? Na tym skupimy się w tym wpisie. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Jakie są najbardziej niebezpieczne praktyki motocyklistów?

Przed opisaniem zasad, podamy Ci kilka niebezpiecznych praktyk, jakie stosują kierowcy jednośladów.  

Jazda bez kasku

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie jest to aż tak powszechne zjawisko, choć faktycznie takie sytuacje się zdarzają. Jest to skrajnie niebezpieczne, dlatego nie warto w ogóle rozważać takiej możliwości. 

Zalecamy zakup dobrego kasku, na tym elemencie nie należy oszczędzać. 

Zbyt wysoka prędkość

Zbyt wysoka prędkość to najczęstsza przyczyna wypadków (w tym śmiertelnych) z udziałem motocyklistów. 

Brak koncentracji na jeździe

Jak wszyscy wiedzą (choć nie wszyscy się do tego stosują), koncentracja na drodze w ciągu jej trwania to priorytet. Niestety, zdarza się, że kierowcy motocykli nie stosują sie do tej zasady, np. sprawdzając powiadomienia na swoim smartfonie. 

Zobacz też: Czy prawo jazdy jest ważne za granicą?

Prawo jazdy na motocykl — jak jeździć bezpiecznie motocyklem?

Poniżej przedstawimy Ci kilka zasad bezpieczeństwa, którymi powinieneś się sugerować za każdym razem, gdy wsiądziesz na motor:

Stosuj się do zasady ograniczonego zaufania

W przypadku kierowcy motocykla jest to bardzo ważna zasada. Dokładnie zwracaj uwagę na wszystkie zachowania panujące na drodze. Pamiętaj, że kierowcom samochodów może zdarzyć się, że Cię nie zauważą, np. podczas zmiany pasa ruchu, na rondzie, czy na skrzyżowaniu. Miej to na uwadze. 

Dokładnie poznaj swój motocykl

Po zakupie jednośladu poświęć większą ilość czasu na dokładne zapoznanie się z maszyną. Sprawdź, jak reaguje na dodanie, gazu oraz jak się „zbiera” — dynamicznie przyspiesza.

Dodatkowo zweryfikuj dokładnie, ile siły musisz włożyć w to, aby prawidłowo złożyć motocykl na zakręcie oraz jakiej drogi hamowania potrzebuje, aby zejść z najczęściej używanych prędkości w mieście i terenie zabudowanym. Wszystko to po to, abyś nie dał się zaskoczyć w skrajnych sytuacjach. 

Widzisz zakręt — hamuj!

To kolejna bardzo ważna zasada. Hamowanie rozpocznij jeszcze przed zakrętem, przed złożeniem motocykla na skręcie. 

Zachowuj się normalnie

Wielu kierowców motocykli potrafi nieźle dać w kość kierowcom samochodów. Szybka jazda, wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, głośny ryk silnika, to czynniki, które szybko psują zaufanie do motocyklistów

Staraj sie nie wywierać presji, to bardzo ważne, ponieważ kierowcy aut w takich sytuacjach mogą nie wiedzieć, jak się zachować — również nie będą wiedzieć, co Ty chcesz zrobić

Polecamy również: Jak przygotować motocykl do sezonu?

Patrz w tym samym kierunku, w którym chcesz jechać

Zasada banalnie prosta, ale jak można zauważyć, nie każdy się do niej stosuje. Z tego też względu kieruj swój wzrok zawsze w miejsce, do którego chcesz podążać. Nie rozglądaj się na boki, nie skupiaj się na punktach “rozpraszaczach” widocznych po Twojej lewej i prawej stronie. 

Patrząc w innym kierunku niż wymagany, możesz zacząć podświadomie kierować tam motocykl, to tzw. zjawisko fiksacji wzroku. Miej to na uwadze. 

Regularnie serwisuj i sprawdzaj swój jednoślad

Bezpieczna jazda motocyklem wiąże się również z częstą weryfikacją stanu swojego jednośladu

W szczególności (często) zwracaj uwagę na stan ogumienia, hamulców oraz układu zawieszenia. Sprawny motocykl to fundament bezpiecznej jazdy, od niego właśnie powinieneś zacząć. 

Podsumowanie

Liczymy, że przybliżyliśmy Ci najważniejsze zasady, które powinieneś zastosować podczas jazdy motocyklem. Pamiętaj, by zawsze zachowywać odpowiednią ostrożność. Dbaj zarówno o siebie, jak i o każdego innego uczestnika ruchu. 

Jeżeli dopiero rozważasz rozpoczęcie kursu na prawo jazdy kat. A, serdecznie zapraszamy do zapisów!

Zapraszamy wszystkie osoby chętne na kursy prawa jazdy kat. AM, A1, A2, oraz kat. A do naszej szkoły motocyklowej zlokalizowanej w Radzionkowie, Tarnowskich Górach, Bytomiu, Piekarach Śląskich, Zabrzu.