Czy warto kupić opony całoroczne?

19 lipca 2022

Często mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, ale czy ta zasada działa tak samo w przypadku opon wielosezonowych?

Opony dzielą się na dwie podstawowe kategorie:

  • opony całoroczne (wielosezonowe/uniwersalne),
  • opony sezonowe. 

Jak zapewne każdy wie, opony sezonowe dzielą się na:

  • letnie,
  • zimowe.

Każdy z tych rodzajów dostosowany jest do innych warunków panujących na drodze w zależności od pory roku. W tym artykule jednak skupimy się na tym, czy warto kupić opony całoroczne. 

Opony wielosezonowe — jakie mają właściwości?

Opony całoroczne, jak sama nazwa wskazuje — są używane przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne. 

Opony całoroczne są mniej elastyczne niż te zimowe oraz nie twardnieją tak, jak opony letnie. Ponadto ich bieżnik posiada znacznie mniej rowków, przez co gorzej odprowadzają wodę spod kół, śnieg czy błoto. 

Mankamentem opon całorocznych jest również problem w trakcie jazdy letniej. Niestety, ale zużywają się one szybciej i gorzej radzą sobie z mokrą nawierzchnią (np. po intensywnych opadach deszczu). 

Ile wytrzymują opony wielosezonowe?

Odpowiedź jest prosta — to zależy. Oczywiście są pewne kryteria, na których warto bazować. Jednym z nich jest zakres ok. 50 tys. kilometrów na jednym komplecie. Należy jednak pamiętać, że dużo zależy od stylu jazdy, warunków i nawierzchni. 

Dla kogo opony całoroczne będą dobrym rozwiązaniem?

Opony wielosezonowe będą najlepszym wyborem dla kierowców, którzy w ciągu roku pokonują stosunkową małą liczbę kilometrów (4-6 tys. oczywiście około). Ponadto sprawdzą się idealnie dla tych, którzy najczęściej podróżują po mieście i preferują spokojny tryb jazdy. 

W przypadku osób, które mają cięższą nogę i pokonują dłuższe trasy w ciągu roku, zalecane jest, by pozostali przy oponach sezonowych, ze względu na trwałość i większe bezpieczeństwo. 

Czy opony całoroczne są bezpieczne?

Żadna opona nie daje 100% bezpieczeństwa, jednakże w zależności od budżetu i marki znacznie można to bezpieczeństwo zwiększyć. 

W przypadku opon całorocznych należy na bezpieczeństwo popatrzeć nieco pod innym kątem. Mianowicie w lecie sprawdzą się one lepiej niż niejedne opony zimowe. Natomiast czy opony wielosezonowe są dobre na zimę? Najprawdopodobniej mogą okazać się lepsze np. podczas jazdy po mokrym śniegu w porównaniu do opon letnich. 

Oczywiście naszym celem nie jest zachęcanie nikogo do ich zakupu, jak również nie zamierzamy nikogo do nich zniechęcać. Wybór należy do kupującego, my wyłącznie podajemy pewne informacje, którymi chcieliśmy się z Wami podzielić. 

Zapraszamy na kursy prawa jazdy dla motocyklistów takie jak kat. AM, A1, A2, A, oraz kat. B, jak i na kursy dla kierowców zawodowych kat. C i CE. Zapraszamy również kobiety na szkolenie kat. D na autobus z automatyczną skrzynią biegów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem – ile kosztuje prawo jazdy?