Samochody używane — na co zwrócić uwagę przy zakupie auta? Szkoła Jazdy radzi:

11 lipca 2023

Zakup samochodu to wielkie wydarzenie dla nowego nabywcy. Niestety, często zdarza się, że kierujemy się bardziej emocjami, aniżeli stanem faktycznym pojazdu, co po czasie może dać się we znaki. Jak zatem unikać potencjalnych oszustw? Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego? 

Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym wpisie. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Kupno używanego samochodu — minimalizuj ryzyko

Kupno używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Oczywiście, każde z nich można zminimalizować, choć nie zawsze jest to możliwe. Poniżej znajdziesz kilka podpunktów, którymi powinieneś się sugerować podczas oględzin samochodu. 

Zadaj te pytania właścicielowi przed zakupem samochodu

Przed przedstawieniem istotnych punktów, podamy Ci pytania, o których obowiązkowo musisz pamiętać podczas rozmowy ze sprzedającym. 

 1. Ilu właścicieli miał pojazd?
 2. Czy właściciel samochodu posiada wszystkie dokumenty dotyczące serwisu oraz robionych napraw?
 3. Skąd pochodzi pojazd — nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to pytanie. To, skąd pochodzi samochód, może mieć ogromne znaczenie ze względu na klimat w danym regionie. 
 4. Czy w samochodzie znajdują się wszystkie niezbędne elementy jak: podnośnik, zapasowa opona itp. oraz, czy są w dobrym stanie?
 5. Czy w samochodzie znajduje się instrukcja?
 6. Czy istnieje możliwość zwrotu samochodu, jeśli tak, to do jakiego czasu?
 7. Ile kluczyków (zapasowych) posiada pojazd
 8. Czy samochód jest faktycznie bezwypadkowy?
 9. Czy w aucie są zmiany dotyczące mocy?
 10. W jaki sposób auto było użytkowane?
 11. Czy był wymieniany rozrząd oraz elementy systemu hamulcowego?
 12. Jaki jest stan opon oraz, czy wszystkie są od jednego producenta?
 13. Czy samochód posiada aktualne badanie techniczne oraz OC (i AC)?
 14. Co w ostatnich latach było wymieniane w samochodzie?
 15. Czy samochód posiada ogniska rdzy?
 16. Kiedy przeprowadzono ostatni serwis olejowy?
 17. Jaki olej był dolewany do silnika podczas wymiany?

Poznałeś już najważniejsze pytania, teraz przyszedł czas na oględziny. To powinieneś sprawdzić, weryfikując samochód. 

Zobacz też: Jak dobrać pierwszy samochód po zdaniu prawa jazdy?

Kupno samochodu — na co zwrócić uwagę na miejscu?

O rzeczach, o których przeczytasz poniżej, musisz pamiętać podczas weryfikacji samochodu. Z pewnością zwiększą prawdopodobieństwo zakupu lub odrzucenia nowego wozu. 

Stan silnika

Gdy jesteś na miejscu i widzisz samochód, sprawdź, jak wygląda jego stan pod maską (przy wyłączonym silniku). Zobacz, czy występują m.in.: wycieki płynów, pęknięcia przewodów, czy też ślady korozji. 

Podnieś także korek od wlewu oleju, zobacz, w jakim jest stanie. Kolor korka (od spodu) powinien być barwy oleju. Zerknij też na jego poziom. 

Ubytki lakieru i rdza

Dokładnie sprawdź stan karoserii. Użyj czujnika lakieru, o ile masz go przy sobie. Dodatkowo przypatrz się, czy nie widzisz ubytków lakieru oraz oznak rdzy, np. na progach itp. 

Jeżeli jednak widzisz miejsca, gdzie rdza dosłownie „zżera” samochód od zewnątrz, dwukrotnie zastanów się, czy chcesz kupić akurat ten egzemplarz (chyba że wiedziałeś już o tym wcześniej). 

Sprawdź historię pojazdu

To kluczowy aspekt, którego nie możesz pominąć. Przed przyjazdem na miejsce, gdzie znajduje się samochód, możesz sprawdzić historię po numerze VIN. Niestety, w większości przypadków będziesz musiał za ten proces zapłacić, aczkolwiek dzięki temu i tak możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na późniejszych naprawach związanych ze złym zakupem. 

Elektronika

Dokładnie przypatrz się elektronice wewnątrz pojazdu. Sprawdź, czy wszystkie elementy działają, zerknij też na deskę rozdzielczą, zobacz, czy nie pokazują się na niej żadne niechciane kontrolki. 

Przegląd techniczny

Jeśli masz taką możliwość, przed zakupem wybierz się wraz ze sprzedającym na stację diagnostyczną. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, niemniej, w tym miejscu specjaliści dokładnie sprawdzą stan samochodu. 

Stan opon

Dokładnie zweryfikuj stan bieżnika. We wszystkich oponach powinien zużywać się równomiernie, co więcej, każda z opon powinna mieć taki sam wzór bieżnika. 

Nieprawidłowo starty bieżnik może sygnalizować potencjalne problemy związane np. z układem kierowniczym, dlatego też miej to na uwadze. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ww. informacje przydadzą Ci się podczas zakupu samochodu, oraz odpędzą nieuczciwych sprzedawców. Pamiętaj, aby zawsze przy zakupie kierować się rozsądkiem, a emocje odsunąć na bok. Dodatkowo, jeśli masz znajomego mechanika, zabierz go ze sobą

Życzymy udanych zakupów!

Zapraszamy do naszych Szkół Nauki Jazdy. Znajdziesz nas w:

 • Bytomiu,
 • Radzionkowie,
 • Tarnowskich górach.