Jak dobrać pierwszy samochód po uzyskaniu prawa jazdy? Szkoła Jazdy radzi:

25 stycznia 2023

Można powiedzieć, że przystąpienie do szkolenia nauki jazdy jest rozpoczęciem przez młodego kierowcę nowego rozdziału w swoim życiu. Jazda samochodem uczy pokory, cierpliwości, spostrzegawczości, rozwagi no i oczywiście odpowiedzialności

Z tego też względu postanowiliśmy stworzyć wpis, w którym szczegółowo opiszemy, jak wybrać pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Dodatkowo pochylimy się nad tym, na co zwracać uwagę, przy wyborze pojazdu, a także podpowiemy, jakie elementy mogą mieć wpływ np. na większe OC (ubezpieczenie OC samochodu) oraz droższy przegląd

Nie pozostaje nam nic więcej, jak zaprosić Cię do zapoznania się z treścią artykułu!

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy — o czym powinieneś wiedzieć? Szkoła Nauki Jazdy zaleca:

Podejrzewamy, że znasz to uczucie, kiedy kończysz kurs przygotowawczy, za niedługo jesteś zapisany na egzamin, a następnie przymierzasz się do zakupu pierwszego samochodu — nie ma co ukrywać, nie możesz się doczekać. Jest to standardowe podejście, które na samą myśl chwyta za przysłowiowe gardło wielu nowych kierowców. Nie ma w tym nic złego, aczkolwiek, wybór odpowiedniego pojazdu jest tutaj kluczowym elementem. 

Jakby nie patrzeć, po zdaniu egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego jesteś świeżakiem — a fakt, że uczyłeś się już wcześniej jeździć na polnych drogach ze znajomymi, raczej większej różnicy w tym przypadku nie robi

Musimy założyć, że nie masz dużego doświadczenia. Na samym początku jesteś podatny na różnego rodzaju „wtopy”, błędy i ewentualne kolizje z innymi kierującymi lub przeszkodami, takimi jak chodniki, słupki, czy stojące na parkingu samochody. Zakładamy tutaj czarny scenariusz nie bez przyczyny — z własnego doświadczenia wiemy, jak to wygląda. Czy jest to normalne? — Teoretycznie tak, choć nie możemy tego usprawiedliwiać brakiem doświadczenia

Z tego też względu pierwszy samochód powinien być stosunkowo tani — sam w sobie — jak i w eksploatacji. Nie ma sensu szukać aut, które mają 200 koni +, ponieważ na samym starcie możesz nie opanować takiej mocy, co niestety zdarza się bardzo często. 

Taniego samochodu również nie będzie aż tak szkoda, gdy zarysujesz błotnik, zderzak, czy cały bok, tyczy się to także większych uszkodzeń. Na samym początku powinieneś dać sobie czas na wyczucie pojazdu, zaznajomienie się z nim, jak i z drogą oraz zasadami, które na niej panują. Po czasie, jak najbardziej możesz rozważyć zakup droższego samochodu (i mocniejszego). 

Jak pierwszy samochód wybrać? — Wpierw zwróć uwagę na kilka istotnych elementów – Nauka Jazdy podpowiada:

Auta na pierwszy samochód — poniżej przedstawimy Ci 4 elementy, na których powinieneś oprzeć swój wybór. Pamiętaj, że każdy z nich jest bardzo ważny!

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest to kluczowy aspekt dla każdego kierowcy. Na drodze nie jesteś odpowiedzialny wyłącznie za siebie, a za wszystkich wokół (w tym pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego).

Dlatego, odpowiadając na pytanie — co na pierwsze auto? Przede wszystkim nie powinieneś się kierować chęcią pochwalenia się przed innymi tym, jak szybki jest Twój wóz oraz, jak dobrze wygląda. Priorytetem na samym starcie powinno być bezpieczeństwo oraz spokojna i bezwypadkowa jazda z punktu A do punktu B. 

Auto dla 18-latka powinno być niezawodne. Tak, tak, wiemy, że ciężko jest znaleźć w małych kwotach samochód, którego zaraz nie będzie trzeba naprawiać, ale da się! Jak się domyślasz, coś kosztem czegoś. 

Przy małym budżecie najprawdopodobniej (w takim przypadku) będziesz musiał zrezygnować z mocy oraz wyglądu na rzecz niezawodności, jeżeli nie chcesz znacząco nadszarpywać portfela, zwłaszcza wtedy, gdy jeszcze się uczysz i najprawdopodobniej nie masz stałej, dobrze płatnej pracy. 

Kupując starszy model mocnego samochodu, najprawdopodobniej szybko się do niego zrazisz, jak i do samej jazdy. Dlaczego? Otóż koszty, jakie poniesiesz przy jego serwisie, będą kosmiczne i w niedługim czasie przerosną wartość samego pojazdu. Dlatego zastanów się 2 razy, czy aby na pewno warto (na początku). 

Pojemność silnika i rodzaj paliwa

Większość nastolatków po zdania prawa jazdy nie dysponuje własnym budżetem, co wiąże się ze stałym wsparciem finansowym od strony rodziców, czy to na naprawy, czy też na uzupełnienie baku

Im mocniejszy samochód, tym więcej będzie palił. Dlatego na samym starcie według nas warto, abyś rozważył zakup samochodu o niskiej pojemności, który jest oszczędny, a zarazem stosunkowo rzadko się psuje (choć nie zawsze tak jest) — a części zamienne są tańsze

Samochód dla nastolatków — czy silnik diesla będzie dobrym rozwiązaniem?

Silniki wysokoprężne w gruncie rzeczy są zalecane kierowcom, którzy przemierzają na co dzień dłuższe trasy

W przypadku dojazdu do szkoły, znajomych, czy też do pobliskiego sklepu nie będzie on najlepszym rozwiązaniem. 

Warto się zatem zastanowić nad silnikiem benzynowym o stosunkowo niskiej pojemności np. od 1.0 do 1.4/1.6 litra. 

Należy tutaj dodać, że pojemność silnika ma duży wpływ na ubezpieczenie samochodu. Im jest ona większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za polisę.

Tani samochód z LPG — czy warto?

Dobrym rozwiązaniem będzie pojazd, który już w dniu zakupu będzie mieć zamontowaną instalację LPG. Samochód zasilany tym rodzajem paliwa jest bardziej ekonomiczny, a litr gazu (w obecnych czasach) jest dwukrotnie tańszy, niż litr benzyny lub diesla. 

Sprawdź również nasz wpis, który stricte poświęciliśmy temu zagadnieniu: Czy warto założyć instalację LPG? 

Niewielkie gabaryty

Samochody na pierwsze auto nie powinny być zbyt duże. Tyczy się to w szczególności młodych kierowców, którzy swoje podróże (przynajmniej na samym starcie) planują wyłącznie po mieście, gdzie ulice są wąskie, a parkingi często przepełnione

Mały samochód pozwoli na szlifowanie umiejętności, a także na większy komfort z jazdy oraz mniejszy stres

Stan pojazdu

Zwracaj szczególną uwagę na stan pojazdu. Pamiętaj, że tutaj bardzo dużo będzie zależeć od Twojego budżetu. Nie oczekuj jednak, że za samochód, za który chcesz zapłacić 5-10 tys. będzie jak nówka z salonu, bo tak niestety nie będzie. 

Licz się z tym, że pojazdy w takiej kwocie mogły być po kolizjach, z rdzą oraz dużym przebiegiem (choć nie zawsze tak musi być), ale warto, żebyś miał to na uwadze

Do wyboru samochodu na start podchodź z rozwagą — przede wszystkim się nie „napalaj”

Dodatkowo szukaj aut od prywatnych właścicieli, a nie od handlarzy, którzy często są bezlitości dla nowicjuszy

Stan faktyczny możesz sprawdzić po numerze VIN. Jest wiele stron, które pozwalają na jego odszyfrowanie, oczywiście za opłatą. Dlatego rozglądaj się rozsądnie i wybieraj tylko te modele, które rzeczywiście chcesz sprawdzić, a nie każdy po kolei, ponieważ słono za to zapłacisz. 

Zawsze pytaj o rady osoby, które niejednokrotnie kupowały samochód. To skarbnica wiedzy. 

Dodatkowo, jeżeli interesuje Cię faktycznie dany egzemplarz, zawsze możesz poszukać informacji na grupach tematycznych na Facebooku

Zobacz: Nowy taryfikator mandatów.

Auto do 10 tys. zł — jakie wybrać? Szkoła Jazdy wymienia:

Poniżej przedstawimy Ci samochody do 10 tys. zł, na które warto, abyś zwrócił uwagę przy zakupie swojego pierwszego pojazdu: 

 • Peugeot 307 (lata produkcji — 2001-2008),
 • Skoda Octavia I (lata produkcji — 1996-2010),
 • Volkswagen Golf 4 (lata produkcji — 1997-2006),
 • Opel Astra G (lata produkcji — 1998-2009),
 • Renault Laguna II (lata produkcji — 2005-2007),
 • Audi A3 8L (lata produkcji — 1996-2003),
 • Ford Fiesta Mk6 (lata produkcji — 2002-2008),
 • Fiat punto II (lata produkcji — 1999-2003),
 • Mitsubishi Colt CJ0 (lata produkcji — 1995-2003),
 • Toyota Yaris I (lata produkcji — 1999-2005). 

Auto do 20 tys. zł — przykłady – Szkoła Nauki Jazdy podpowiada:

We wpisie uwzględnimy również samochody do 20 tys. zł, które mogą być interesującym kąskiem dla świeżo upieczonych kierowców. Aczkolwiek, jakby nie patrzeć auto do 20 tys. jest wydatkiem samym w sobie, dlatego powinieneś zastanowić się nad tym, czy na pewno chcesz przeznaczyć taką kwotę na 1. samochód:

 • Hyundai i20 I (lata produkcji — 2008-2014),
 • Ford Fiesta Mk7 (lata produkcji — 2008+),
 • Opel Astra H (lata produkcji — 2004-2014),
 • Volkswagen Polo V (lata produkcji — 2009-2017),
 • Kia Ceed I (lata produkcji — 2006-2012),
 • Volvo S40 II (lata produkcji — 2004-2012),
 • Fiat Punto Evo (lata produkcji od 2009),
 • MINI Cooper.

Ubezpieczenie samochodowe dla młodego kierowcy

Na ubezpieczenie samochodu w szczególności ma wpływ moc silnika pojazdu (im jest ona większa, tym więcej trzeba będzie zapłacić za OC samochodu). Dodatkowym kosztem może być wiek auta oraz jego przebieg, wartość pojazdu, marka samochodu, a także wiek kierującego.

Tutaj warto podkreślić, że młodzi, świeżo upieczeni kierowcy za ubezpieczenie OC samochodu zapłacą o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych więcej niż ci doświadczeni.

Sprawdź również: Droższe OC za punkty karne.

Podsumowanie

Pierwszy samochód traktuj jako urządzenie do nauki, a nie jako szczyt techniki oraz prędkości. Droższy pojazd kupisz z czasem, gdy nabierzesz doświadczenia i przy okazji zarobisz nieco pieniędzy. 

Przede wszystkim — jedź bezpiecznie, patrz dokładnie na to, co się dzieje na drodze, zachowuj szczególną ostrożność zawsze i wszędzie, oraz kieruj się zasadą ograniczonego zaufania