Obowiązkowe wyposażenie samochodu — wszystko, co musisz wiedzieć – Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskie zaleca:

21 grudnia 2022

Dużo się o tym mówi, a mimo to kierowcy wciąż często nie wiedzą, jakie obowiązkowe wyposażenie samochodu jest tak naprawdę… Obowiązkowe. Oczywiście prócz nagonki w tej sprawie, możemy spotkać wiele informacji o tym, jak w prosty sposób można otrzymać mandat za brak podstawowych, a zarazem niezbędnych elementów wyposażenia. 

W tym wpisie powiemy Ci o obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Zaczynajmy!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w naszym kraju – Szkoła Jazdy z Tarnowskich Gór radzi:

Pierwsze pytanie z tym związane, jakie rzuca się kierowcom na myśli, jest — czy gaśnica jest obowiązkowa? Otóż jest. Warto również dodać, że musi to być gaśnica ABC z homologacją, której waga nie może być mniejsza niż 1 kilogram.

Gaśnica dodatkowo powinna być umieszczona w łatwodostępnym miejscu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać i jak szybko trzeba będzie jej użyć. Dlatego też miej to na uwadze.  

Już znasz odpowiedź na pytanie — czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie? Teraz kolej na rzecz następną, którą jest trójkąt ostrzegawczy. 

Wyposażenie obowiązkowe samochodu bez trójkąta bezpieczeństwa można wręcz powiedzieć, że nie mogłoby istnieć. Należy mieć go zawsze przy sobie, ponieważ jest on wykorzystywany w sytuacji awarii pojazdu oraz wypadku drogowego. 

Co trzeba mieć w samochodzie dodatkowo? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Kolejnym nieodzownym elementem wyposażenia pojazdu jest… Rejestracja! Ważne jest, aby nie była niczym przysłonięta. Ponadto powinna być czytelna, oświetlona i widoczna z daleka. 

Jaka kara grozi za brak obowiązkowego wyposażenia? Nauka Jazdy Zabrze informuje:

Dużo zależy od przewinienia właściciela pojazdu. Mandat karny możesz dostać m.in. za:

  • brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy — może wynosić on od 20 do nawet 500 złotych,
  • źle zamontowaną, nieczytelną, zasłoniętą lub nieoświetloną tablicę rejestracyjną — do 100 zł,
  • złe umieszczenie trójkąta ostrzegawczego podczas postoju na autostradzie — mandat w wysokości 300 zł, 
  • nieumieszczenie trójkąta ostrzegawczego na holowanym pojeździe — 150 zł. 

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa? Szkoła Jazdy na kursie prawa jazdy w Radzionkowie wyjaśnia:

Czy apteczka jest obowiązkowa? Co ciekawe… Nie. Jest to lekki paradoks, ale polskie prawo nie wymaga od kierowców posiadania w obowiązkowym wyposażeniu apteczki. 

Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze warto mieć ją przy sobie. Tak samo, jak w przypadku gaśnicy, nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.