Czy warto założyć instalację LPG?

26 lipca 2022

Dużo kierowców samochodów benzynowych zastanawia się nad założeniem do swojego pojazdu instalacji LPG, czy na pewno warto?

Patrząc na obecne realia i ceny benzyny 95, która oscyluje w granicach 7,50 zł wzwyż, nie mamy żadnych złudzeń — jak najbardziej jest to dobry pomysł

Oczywiście, samochód będzie palił nieco więcej gazu na 100 km w stosunku do ilości spalonej benzyny. Niemniej jednak koszty i tak będą mniejsze. 

Jak to wygląda w liczbach?

Wpierw chcemy napomknąć, iż podajemy ceny uśrednione. W różnych regionach polski można spotkać ceny różniące się miedzy sobą. Z tego też względu (na dzień 22.07.2022) podamy w miarę dokładną stawkę, która wynosi 7,50 zł (za litr benzyny). W przypadku autogazu załóżmy, iż cena (średnia) wynosi 3,40 zł

Ile gazu zamiast benzyny pali samochód?

Niestety spalanie gazu w samochodzie jest większe niż spalanie benzyny. Różnica wynosi ok. 20% na niekorzyść LPG

Zatem, zakładając (czysto teoretycznie), że samochód pali na 100 km 10 litrów benzyny — koszt przejazdu tej odległości wyniesie 75 zł (bazując na wyżej wymienionych cenach). 

Natomiast w przypadku gazu, spalanie wyniesie 20% więcej, czyli 12 litrów — koszt przejazdu w tym przypadku wyniesie 42 zł — jest różnica. 

Oczywiście wszystkie kwoty są uśrednione. Warto jednak na nich bazować przy obliczaniu opłacalności. 

Czy instalacja LPG niszczy silnik?

Każde paliwo niszczy silnik samochodu — to normalne. Niemniej jednak żywotność silnika w przypadku gazu może się skrócić. Jest to spowodowane faktem, że samochody wyjeżdżające z fabryki nie zostały odpowiednio przystosowane do tej instalacji (nawet te, które wraz z nią z tej fabryki wyjechały). 

Ponadto warto dodać, że w największej ilości przypadków samochodami z instalacją LPG wykonuje się dłuższe trasy — i jeździ się częściej. Często też kierowcy samochodów z instalacją LPG mają cięższą nogę, co również przyczynia się do skracania żywotności silnika. 

Instalacja gazowa — cena

Ceny instalacji LPG różnią się między sobą. Dużo zależy od generacji instalacji. Im jest ona starsza, tym będzie tańsza (jednakże może nie być tak efektywna). Oczywiście dużo też zależy od samochodu — jego wieku i przebiegu

Niemniej jednak średnia ceny za butlę gazową wyniesie ok. 2 700 zł. Oczywiście, są droższe — nawet powyżej 4 500 zł. 

Po jakim czasie instalacja LPG się zwróci?

Zwrot z inwestycji (bo wprawdzie tak można nazwać zakup instalacji LPG) pojawi się już po mniej więcej 7 miesiącach użytkowania lub 10 000 przejechanych kilometrów (albo i jeszcze szybciej). 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty jazd dodatkowych w naszej szkole jazdy Tarnowskie Góry. Prowadzimy również szkolenia dla motocyklistów kat. AM, A1, A2, A w naszej szkole jazdy w Radzionkowie, Piekarach Śląskich oraz Zabrzu.