Kurs prawa jazdy kat. D — najważniejsze informacje

16 maja 2022

Aby zostać kierowcą autobusu, musisz posiadać niezbędne uprawnienia umożliwiające jego prowadzenie. Mamy tu na myśli prawo jazdy kategorii D, które w tym przypadku jest kluczowym elementem. 

W poniższym artykule dowiesz się jakie kryteria musisz spełniać, aby móc zdobyć uprawnienia oraz na jakich zasadach przeprowadzany jest kurs na kierowcę autobusu. 

Ile lat musisz mieć, aby rozpocząć kurs?

Żebyś mógł wystartować z kursem na prawo jazdy kat. D, wpierw jesteś zobowiązany do posiadania prawa jazdy kat. B (możliwość prowadzenia samochodu osobowego). Dodatkowo do szkolenia możesz przystąpić w momencie, gdy ukończysz 24 rok życia

Istnieją natomiast pewne ustępstwa od tej zasady. Sytuacja zmienia się w przypadku, gdy udało Ci się uzyskać kwalifikację wstępną opisaną w ustawie o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku. Dzięki temu możesz rozpocząć starania o kurs na kierowcę autobusu już w wieku 21 lat. Jednakże sam kurs możesz rozpocząć już 3 miesiące przed ukończeniem ww. pułapu wieku

Zapis na kurs w szkole nauki jady Piekary Śląskie

Przed zapisem na kurs w celu rozpoczęcia bądź przedłużenia swojej przygody z przewozem drogowym osób, będziesz musiał uzyskać profil PKZ (Profil Kierowcy Zawodowego) w Wydziale Komunikacji.

Co będzie Ci do tego potrzebne? 

Jeżeli zamierzasz wykonywać przewóz drogowy bądź już to robisz, będziesz musiał uzyskać:

  • badania lekarskie oraz psychologiczne, które potwierdzą brak jakichkolwiek przeciwwskazań do zostania kierowcą,

Warunki, jakie musisz spełnić, by móc uzyskać prawo jazdy na autobus

Po uzyskaniu profilu, następnie musisz ukończyć kurs w wybranej przez Ciebie szkole nauki jazdy Zabrze, następnie zdać egzamin (wewnętrzny), a na końcu z pozytywnym wynikiem ukończyć egzamin państwowy w WORDzie.

Ważne jest, abyś pamiętał, że jeżeli zamierzasz wykonywać pracę w celu zarobku na przewozie osób, wpierw będziesz musiał dodatkowo podjąć się szkolenia kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, w zakresie prawa jazdy kat. D

Czym możesz jeździć po zdaniu prawa jazdy na kat. D?

Co ciekawe, prócz jazdy autobusem, do dyspozycji masz jeszcze pojazd wolnobieżny oraz ciągnik rolniczy. Jako autobus, według ustawy należy mieć na względzie pojazd, umożliwiający transport więcej niż 9 osób, wliczając w nich również kierowcę

Serdecznie zapraszamy do rozpoczęcia kursu w naszej szkoła jazdy Tarnowskie Góry . Posiadamy grono wykwalifikowanych prowadzących oraz nowe pojazdy.