Karta kwalifikacji kierowcy — kto będzie zobowiązany do jej posiadania?

11 kwietnia 2022

Karta kwalifikacji kierowcy weszła w życie wraz z nowym rozporządzeniem w dniu 6 kwietnia 2022 roku. Wprowadzono ją ze względów nowych wymogów Unii Europejskiej, do których musi dostosować się Polskie prawo. 

Karta kwalifikacji kierowcy nie będzie jednak dotyczyć wszystkich. W szczególności będzie się ona skupiać na kierowcach z krajów obcych (którzy nie posiadają polskiego prawa jazdy) oraz na kierowcach początkujących. 

Podsumowując — obowiązek wyrobienia dokumentu mają osoby, które do tej pory nie posiadały prawa jazdy z wpisanym kodem 95. Kod ten w świetle Polskiego prawa dotyczącego przepisów ruchu drogowego potwierdza kwalifikacje kierowcy do wykonywania zawodu. 

Zatem kierowcy zawodowi, którzy posiadają w swoim prawie jazdy wpisany kod 95, są zwolnieni z wyrabiania karty kwalifikacji kierowcy.

Kod 95 – co oznacza?

Najprościej mówiąc — potwierdza ona posiadanie wszystkich koniecznych uprawnień do wykonywania zawodu (przewozu osób materiałów). Do kodu dochodzą także badania lekarskie (w tym psychologiczne), a także ukończone kursy. Dzięki niemu możesz legalnie pracować jako kierowca autobusu, bądź ciężarówki. 

Jeśli go nie posiadasz, będziesz zobowiązany do wyrobienia nowego dokumentu, który wyda Ci starosta.  

W jaki sposób możesz ubiegać się o kartę kierowcy?

Dokument możesz otrzymać w momencie, gdy wpierw zostanie Ci wydane świadectwo kwalifikacji zawodowej. 

Świadectwo kwalifikacji zawodowej możesz otrzymać od WORDu, OKE (okręgowej komisji egzaminacyjnej) lub z (naszej) szkoły nauki jazdy w Tarnowskich Górach oraz Radzionkowie (do którego Cię serdecznie zapraszamy!) oraz do naszej szkoły nauki jazdy Zabrze.

Po otrzymaniu świadectwa możesz rozpocząć aplikację o kartę kwalifikacji kierowcy.

Musisz jednak pamiętać o posiadaniu jednej z niżej wymienionych kwalifikacji:

Potrzebne dokumenty

Opisaliśmy Ci, co jest niezbędne, by nabyć kartę kwalifikacji kierowcy. Nie wspomnieliśmy jednak, jakie dokumenty będą Ci potrzebne, by ją otrzymać.

A więc:

  • kopia prawa jazdy,
  • fotografia w kolorze (3,5 × 4,5 cm),
  • kopia badań lekarskich,
  • kopia badań ukazujących brak jakichkolwiek przeciwwskazań psychologicznych,
  • kopia dokumentów, która potwierdza posiadanie przez Ciebie świadectwa kwalifikacji.

Aby ułatwić życie kierowcom, istnieje również możliwość złożenia wniosku w formie elektronicznej.

Karta kwalifikacji kierowcy — ile trzeba za nią zapłacić?

W przypadku kosztów, by uzyskać kartę kwalifikacji kierowcy — musisz liczyć się z opłatą w wysokości 150 złotych.