Kuny to małe, sprytne drapieżniki, które mogą wyrządzić sporo szkód w samochodzie, szukając ciepłego schronienia i przygotowania miejsca dla młodych. W szczególności pod maską mogą niszczyć przewody, elementy izolacyjne i gumowe, co prowadzi do kosztownych napraw. W tym wpisie przedstawimy, jak rozpoznać oznaki obecności kuny oraz jak zabezpieczyć pojazd przed jej szkodliwymi działaniami
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią wpisu!
Jak zorientować się, że kuna weszła do auta? Jakie są oznaki obecności kuny w pojeździe?
Kuny to nocne stworzenia, które potrafią działać bardzo dyskretnie. Niemniej jednak istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać na ich obecność — czasem aż zbyt dosadnie:
Ślady łap i sierści:
- Małe, brudne ślady łap na karoserii czy szybach samochodu.
- Ślady sierści wokół maski, w jej okolicy, oraz na pokrywie silnika.
Uszkodzenia przewodów i izolacji:
- Przegryzione kable elektryczne, co może prowadzić do problemów z elektroniką auta, w tym z rozruchem samochodu.
- Rozgryzione węże i elementy gumowe, szczególnie pod maską — objawem może być np. widoczna plama płynu chłodniczego na podjeździe.
- Zauważalne dziury w izolacji cieplnej oraz maty wygłuszającej, która jest przymocowana do maski. Bardzo często zdarza się, że kuny ów izolację maty wyciągają, oraz tworzą w niej kosztowne dziury.
Odchody i nieprzyjemna woń:
- Małe odchody o nieprzyjemnym zapachu pod maską lub wokół samochodu.
- Wyczuwalny zapach moczu, który kuny używają do oznaczania swojego terytorium.
Hałas w nocy:
- Szmery, trzaski i inne dźwięki dochodzące z okolicy samochodu, zwłaszcza późną nocą lub wcześnie rano.
Problemy z uruchomieniem pojazdu:
- Problemy z zapłonem, awarie elektroniki lub inne niespodziewane usterki mogą być skutkiem działań kuny.
Jak chronić samochód przed kuną? Kilka metod, które mogą pomóc w zabezpieczeniu auta
Ochrona samochodu przed kuną wymaga zastosowania różnorodnych metod. Należy zaznaczyć, że żadna z nich niestety nie daje 100% gwarancji efektów. Można by powiedzieć, że dużo będzie zależeć od reakcji zwierzęcia. Jedna kuna się przestraszy, z kolei dla innej nie będzie to nic nadzwyczajnego. No ale do rzeczy:
- Osłony i siatki ochronne — specjalne osłony montowane pod maską, które uniemożliwiają kunom dostęp do newralgicznych miejsc.
- Ochronne maty i płyty — montaż mat ochronnych pod silnikiem, które odstraszają kuny dzięki swojej twardości lub obecności ostrych elementów.
- Ultradźwiękowe odstraszacze — urządzenia emitujące ultradźwięki, które są niesłyszalne (lub słabosłyszalne) dla ludzi, ale stosunkowo skutecznie odstraszają kuny. Są montowane pod maską auta, mogą skutecznie zabezpieczyć pojazd przed intruzami. Istnieje wiele rodzajów tego typu urządzeń — niektóre z nich można montować do akumulatora, inne natomiast oferują działanie poprzez baterie. Co więcej, niektóre modele prócz ultradźwięków posiadają inne dodatki, jak np. lampę stroboskopową. Warto zaznaczyć, że jest to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań obecnie.
- Odstraszacze elektryczne — urządzenia generujące lekkie impulsy elektryczne, które odstraszają kuny po zetknięciu z przewodami lub elementami pod maską.
- Preparaty chemiczne — preparaty w sprayu na kuny do rozpylania w miejscach, gdzie kuny mogą próbować się dostać. Ich zapach jest nieprzyjemny dla zwierząt, co skutecznie odstrasza kuny.
- Preparaty naturalne — na bazie olejków eterycznych, takich jak olejek z mięty pieprzowej, które kuny uznają za nieprzyjemne. Można również spróbować umieść w newralgicznych miejscach ząbki czosnku, kostkę toaletową lub kostkę domestosa.
Czy istnieją środki zapobiegawcze?
Jest kilka metod, z których możesz skorzystać. Jedną z nich jest np. regularne czyszczenie samochodu, które zmniejsza ilość zapachów przyciągających te zwierzęta. Dodatkowo, poprzez regularne czyszczenie usuwasz resztki jedzenia oraz innych materiałów organicznych z wnętrza, które również mogą zachęcić kunę do odwiedzin.
Innym rozwiązaniem, na które niestety nie każdy będzie w stanie sobie pozwolić jest parkowanie samochodem w garażu. Niemniej garaż, np. blaszany, warto dokładnie zabezpieczyć — uszczelnić.
Zobacz również:
Kursy Nauki Jazdy Radzionków – https://szkolaexpert.pl/
Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry – https://maps.app.goo.gl/2adBDUSL8gfvM9FNA
Szkoła Nauki Jazdy Zabrze – https://www.facebook.com/oskexpertczech
Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych KOD 95 – Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/
Najlepsza Szkoła Jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/
Prawo jazdy kat. B+E Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategoria-be/
Ile trzeba zapłacić za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Piekarach Śląskich? – https://szkolaexpert.pl/cennik/
Kursy nauki jazdy na motocyklu Tarnowskie Góry, Radzionków, Piekary Śląskie, Bytom – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/
Kurs prawa jazdy kat. C i kat. C+E Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/
Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych- kod 95 – z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95 – https://szkolenieokresowe.bytom.pl/
Najlepsza Szkoła jazdy w Piekarach Śląskich – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/
Kat. B+E w Zabrzu – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/
Ile zapłacimy za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/
Kat. C i kat. C+E – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategoria-ce/
Kursy prawa jazdy w Katowicach – https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/
Kurs nauki jazdy na motocyklu Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/
Szkoła Jazdy Radzionków – https://maps.app.goo.gl/8JbxiqMW79ro19KL9
Odnowienie prawa jazdy kierowcy zawodowego – kod 95 – https://maps.app.goo.gl/WHxQSmNbapSQG3Z59
Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego – kod 95 – odnowienie prawa jazdy – https://maps.app.goo.gl/oNsxsC4qprZ93mkWA
Szkoła Jazdy Piekary Śląskie – https://g.co/kgs/dPUXv56