Uszkodzona przekładnia kierownicza – Instruktor Szkoły Jazdy wyjaśnia jakie może dawać objawy:

5 czerwca 2024

Uszkodzona maglownica może powodować problemy z utrzymaniem toru jazdy, utrudniać parkowanie i stwarzać zagrożenie na drodze. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać awarię, co ją powoduje, oraz kiedy warto regenerować a kiedy wymienić przekładnię kierowniczą.

Jak działa maglownica?

Maglownica (przekładnia kierownicza) to kluczowa część w samochodzie, która pozwala na skręcanie kół. Kiedy kręcisz kierownicą, maglownica przekształca ten ruch, dzięki czemu koła skręcają w wybraną stronę z określoną siłą. Wewnątrz maglownicy znajduje się specjalna przekładnia, który współpracuje z pompą wspomagania aby układ kierowniczy działał płynnie i bezpiecznie.

W samochodach wyposażonych w układ wspomagania kierownicy, maglownica współdziała również z pompą wspomagania. Pompa ta zapewnia odpowiednie ciśnienie płynu do układów wspomagania w całym układzie, co ułatwia kierowcy obracanie kierownicą. Dzięki temu skręcanie jest płynne, bez oporu, a kierownica łatwo wraca do pozycji neutralnej po skręcie.

Dobra kondycja i sprawność maglownicy są kluczowe dla bezpiecznej i komfortowej jazdy. Jej uszkodzenie lub niewłaściwa praca może prowadzić do problemów z prowadzeniem pojazdu oraz potencjalnych zagrożeń na drodze.

Uszkodzona maglownica – objawy

Uszkodzona maglownica może być przyczyną wielu problemów związanych z prowadzeniem pojazdu. Wczesne rozpoznanie objawów i interwencja może zapobiec poważniejszym problemom i kosztownym naprawom. Poniżej przedstawiamy najbardziej charakterystyczne symptomy wskazujące na potencjalne problemy z maglownicą:

 1. Kierownica ciężko chodzi i nie odbija: Jeżeli podczas skręcania kierownicy czujesz opór, który wcześniej nie występował, może to być objawem problemów z maglownicą lub układem wspomagania kierownicy.
 2. Nie działa wspomaganie kierownicy: Brak reakcji systemu wspomagania kierownicy, mimo że kierownica obraca się normalnie, jest wyraźnym sygnałem problemów. Przyczyny mogą być różne, od niskiego poziomu płynu po awarie samej pompy.
 3. Opór kierownicy przy skręcaniu: Jeśli podczas skręcania kierownicą czujesz nierównomierny opór lub „przeskakiwanie”, może to wskazywać na uszkodzenie wewnętrzne maglownicy.
 4. Stukanie, skrzypienie, pisk przy skręcaniu kierownicą: Nietypowe dźwięki, takie jak stukanie lub skrzypienie, pochodzące spod silnika lub z przodu podczas skręcania, są często objawem zużycia lub uszkodzenia maglownicy lub uszkodzonego paska napędzającego pompę wspomagania..
 5. Nierówna reakcja kierownicy: Jeżeli kierownica reaguje opornie lub nierówno podczas jazdy prosto i przy skręcaniu, może to sugerować, że mamy niski poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym układu wspomagania lub maglownica jest uszkodzona lub wymaga regulacji.

Zaraz po zauważeniu któregokolwiek z powyższych objawów, zaleca się natychmiastowe skonsultowanie się z mechanikiem w celu dokładnej diagnostyki i odpowiedniej interwencji.

Przyczyny awarii maglownicy

Zrozumienie przyczyn awarii maglownicy jest kluczowe dla zapobiegania takim problemom. Oto kilka głównych przyczyn, które mogą prowadzić do uszkodzeń lub niewłaściwej pracy maglownicy:

 1. Zużycie mechaniczne: Jak każdy ruchomy element w pojeździe, maglownica z czasem ulega zużyciu. Elementy takie jak łożyska czy zębatki mogą stać się luźne lub ścierać się, co prowadzi do nierównego działania lub innych problemów.
 2. Brak lub niewystarczająca ilość płynu wspomagania: Płyn do układów wspomagania jest jednocześnie środkiem smarnym i chłodzeniem dla komponentów układu wspomagania. Jeśli jego poziom jest zbyt niski lub jest stary (wypracowany) i zanieczyszczony, może to prowadzić do problemów z maglownicą.
  • K2 PSF BEZBARWNY 1LPłyn do układów wspomaganiaWięcej
  • K2 STOP LEAK OIL 50 MLZatrzymuje i zapobiega wyciekom, redukuje zużycie olejuWięcej
  SzukajSkopiuj i wklej nazwę produktu do wyszukiwarki Google i znajdź w 3 sekundy sklep, który posiada go w swojej ofercie.
 3. Wyciek płynu, uszkodzenie uszczelniaczy : Uszczelniacze (simeringi) w maglownicy zapobiegają wyciekom płynu wspomagania, utrzymują odpowiednie ciśnienie zabezpieczają przekładnię przed zanieczyszczeniami z zewnątrz takimi jak woda, piasek, pył. Uszkodzone uszczelki mogą prowadzić do wycieku płynu, spadku ciśnienia wewnętrznego oraz dostawania się brudu do wnętrza maglownicy, co przyspiesza jej zużycie.
 4. Uszkodzenia mechaniczne : jazda po wybojach, dziurach, zjazd z wysokiego krawężnika mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych maglownicy lub innych części układu kierowniczego.

Kiedy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy związane z maglownicą, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Często wczesne wykrycie problemu może zapobiec poważniejszym awariom i kosztownym naprawom w przyszłości.

Co wpływa na zużycie przekładni kierowniczej?

Zużycie przekładni kierowniczej jest nieuniknione, ale tempo, w jakim się to dzieje, zależy od wielu czynników:

 1. Poziom płynu : Niski poziom płynu powoduje brak odpowiedniego ciśnienia i odprowadzania ciepła z przekładni co powoduję brak podstawowych parametrów pracy I doprowadza do przedwczesnego zużycia maglownicy.
 2. Stan dróg: Nierówności, wyboje i dziury na drogach są głównymi przeciwnikami maglownicy. Jazda po takich nawierzchniach zwiększa obciążenie dla przekładni kierowniczej, co może przyspieszyć jej zużycie.
 3. Manewry podczas jazdy: Kręcenie kołami w miejscu, zwłaszcza podczas prób parkowania, zwiększa obciążenie dla maglownicy. Ponadto, najeżdżanie skręconymi kołami na krawężniki może prowadzić do przedwczesnych uszkodzeń.
 4. Nieodpowiedni wybór felg i opon: Używanie felg większych niż zaleca producent lub montaż szerszych opon niskoprofilowych, może zwiększyć obciążenie przekładni kierowniczej, skracając jej żywotność.
 5. Ogólny czas użytkowania: Choć wiele maglownic służy bezawaryjnie przez około 10 lat lub 200 tys. km, wiele czynników, takich jak warunki jazdy czy częstotliwość użytkowania, może wpłynąć na skrócenie tego czasu.

Kluczem do długiej żywotności maglownicy jest okresowa kontrola jej stanu, unikanie niekorzystnych warunków jazdy i dbałość o cały układ kierowniczy.

Przekładnia kierownicza – regeneracja czy nowy element?

Decyzja o wyborze pomiędzy regeneracją a zakupem nowej przekładni kierowniczej często zależy od sytuacji konkretnego pojazdu. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto rozważyć, podejmując decyzję:

 1. Koszt: Regeneracja maglownicy jest zazwyczaj tańsza niż zakup nowego elementu. Jeżeli uszkodzenie nie jest bardzo zaawansowane, regeneracja może być ekonomicznie opłacalnym rozwiązaniem. Jednak w przypadku poważnych uszkodzeń lub gdy maglownica jest już bardzo zużyta, koszt regeneracji może być zbliżony do ceny nowej.
 2. Jakość i gwarancja: Nowa maglownica zazwyczaj jest objęta gwarancją producenta, co daje pewność jej działania przez określony czas. Regenerowane przekładnie również mogą być objęte gwarancją, ale jej okres zazwyczaj jest krótszy. Kluczowe jest też to, by regeneracja była wykonana przez specjalistów, korzystając z wysokiej jakości części zamiennych.
 3. Dostępność: W przypadku starszych modeli samochodów, nowe maglownice mogą być trudno dostępne lub nieprodukowane. W takich sytuacjach regeneracja często jest jedyną dostępną opcją.
 4. Czas naprawy: Regeneracja maglownicy może wymagać więcej czasu w porównaniu do szybkiej wymiany na nowy element. Jeśli potrzebujesz samochodu na teraz, warto to wziąć pod uwagę.

Pamiętaj, że niezależnie od wyboru, ważne jest, aby prace były wykonywane przez doświadczonych mechaników.

Naprawa uszkodzonej maglownicy

Kiedy podejrzewamy, że nasza maglownica może być uszkodzona, konieczna jest jej diagnoza i odpowiednie działanie. Wspomniane wcześniej objawy, takie jak stukanie czy opór kierownicy przy skręcaniu, są jednoznacznym sygnałem, że coś jest nie tak. Jak zatem podejść do sprawy?

 1. Diagnostyka: Pierwszym krokiem powinna być dokładna diagnoza problemu. Współczesne warsztaty są wyposażone w specjalistyczne urządzenia do diagnostyki układów kierowniczych, które pozwolą szybko zidentyfikować problem.
 2. Zastosowanie odpowiednich płynów i dodatków: Płyn do układów wspomagania pełni kluczową funkcję w zachowaniu prawidłowej pracy maglownicy. Warto więc wybrać płyn wysokiej jakości, taki jak K2 PSF, który chroni układ przed nadmiernym zużyciem. Dodatki takie jak K2 Stop Leak Oil, mogą być użyteczne w zapobieganiu wyciekom.
 3. Decyzja o naprawie czy wymianie: W zależności od stopnia zużycia lub uszkodzenia maglownicy, mechanik może zasugerować regenerację, naprawę konkretnych części czy całkowitą wymianę na nową jednostkę.
 4. Kontrola po naprawie: Po naprawie lub wymianie maglownicy warto okresowo kontrolować jej stan oraz być czujnym na wszelkie niepokojące objawy. Dzięki temu możemy zapobiec kolejnym uszkodzeniom i upewnić się, że układ kierowniczy działa prawidłowo.

Zobacz również:

Kursy Nauki Jazdy Radzionków – https://szkolaexpert.pl/

Prawo Jazdy Tarnowskie Góry – https://maps.app.goo.gl/2adBDUSL8gfvM9FNA

Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskie – https://www.facebook.com/oskexpertczech

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych KOD 95 – Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Najlepsza Szkoła nauki jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Kurs prawa jazdy kat. B+E Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategoria-be/

Ile trzeba zapłacić za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Piekarach Śląskich? – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motocykl Tarnowskie Góry, Radzionków, Piekary Śląskie, Bytom – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Kurs prawa jazdy kat. C i kat. C+E Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych- kod 95 – z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95 – https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Najlepsza Szkoła jazdy w Piekarach Śląskich – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Kat. B+E w Zabrzu – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Kat. C i kat. C+E – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategoria-ce/

Kursy prawa jazdy w Katowicach – https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kurs nauki jazdy na motocyklu  https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Jazdy Radzionków – https://maps.app.goo.gl/8JbxiqMW79ro19KL9

Odnowienie prawa jazdy kierowcy zawodowego – kod 95 – https://maps.app.goo.gl/WHxQSmNbapSQG3Z59

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego – kod 95 – odnowienie prawa jazdy – https://maps.app.goo.gl/oNsxsC4qprZ93mkWA

Szkoła Jazdy Piekary Śląskie – https://g.co/kgs/dPUXv56