Jaki olej do silnika dwusuwowego? Instruktor motocyklowej nauki jazdy z Tarnowskich Gór wyjaśnia:

5 czerwca 2024

Silniki dwusuwowe są często używane w motocyklach i skuterach. Ich popularność wynika z prostoty konstrukcji, wysokiej mocy oraz kompaktowych rozmiarów. Aby były efektywne, trwałe i wydajne istotne jest, żeby wybrać odpowiedni olej silnikowy. W niniejszym poradniku omówimy różne aspekty związane z tym, co należy zrobić żeby wybrać odpowiedni olej do silnika dwusuwowego.
A więc jaki olej do paliwa dla dwusuwa? W przypadku silników dwusuwowych, stosowanych w skuterach i motocyklach, często wymagana jest mieszanka oleju z paliwem. Wybór odpowiedniego oleju do paliwa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu optymalnego smarowania podczas procesu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Instrukcja obsługi powinna zawierać zalecenia dotyczące wyboru oleju do paliwa oraz odpowiedniej proporcji mieszanki.

Czym jest silnik dwusuwowy?

Silnik dwusuwowy to rodzaj silnika spalinowego, który charakteryzuje się prostotą konstrukcji i kompaktowym rozmiarem. W przeciwieństwie do silnika czterosuwowego, który wymaga czterech skoków tłoka do wykonania pełnego cyklu pracy, silnik dwusuwowy wykonuje cały cykl pracy w ciągu dwóch skoków tłoka. Oznacza to, że jeden obrót wału korbowego odpowiada jednemu cyklowi pracy. Składającemu się z czterech faz: ssania, sprężania, wydechu i podtrzymywania.
Prosta konstrukcja silnika dwusuwowego ma wiele zalet. Przede wszystkim, mniejsza liczba ruchomych części oznacza mniejszą masę i rozmiary silnika. Dzięki temu silniki dwusuwowe są popularne w pojazdach, w których wymagana jest kompaktowa konstrukcja, takich jak skutery czy motocykle. Ponadto, brak zaworów i układu rozrządu sprawia, że silniki dwusuwowe są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i stają się praktycznie bezobsługowe.
Istnieje jednak pewna specyficzna cecha silników dwusuwowych, która wymaga szczególnej uwagi. Mianowicie potrzeba odpowiedniego i stałego smarowania. Ponieważ olej zmieszany z paliwem, spalany jest w komorze silnika, a dodatkowo smaruje jego elementy ruchome.
Właściwy wybór oleju i jego proporcji jest kluczowy dla prawidłowego działania silnika dwusuwowego.
Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie silniki dwusuwowe wymagają mieszanki paliwo-olej. Istnieją również nowoczesne silniki dwusuwowe, które wyposażone są w układy wtrysku bezpośredniego. Takie silniki są zdolne do automatycznego dozowania oleju w odpowiednich proporcjach do paliwa, co eliminuje konieczność ręcznego przygotowywania mieszanki. W przypadku takich silników olej może być stosowany jedynie do smarowania innych elementów, takich jak łożyska czy przekładnia.

Jaki olej wybrać do silnika dwusuwowego?

Wybór odpowiedniego oleju do silnika dwusuwowego jest kluczowy dla zapewnienia jego długiej żywotności i optymalnej wydajności. Silniki dwusuwowe, chociaż proste w budowie, wymagają specjalnej uwagi w kwestii smarowania ze względu na swój cykl pracy. Poniżej przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju do tego typu silników.

1. Typ silnika

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie, czy nasz silnik dwusuwowy wymaga oleju do mieszanki paliwowo-olejowej czy do systemu wtrysku oleju. Oleje do mieszanki są dodawane bezpośrednio do paliwa, natomiast systemy wtrysku oleju dozują olej z osobnego zbiornika. Producent pojazdu lub silnika zwykle dokładnie określa typ oleju i sposób jego aplikacji.

2. Klasyfikacje i specyfikacje

Oleje dwusuwowe są klasyfikowane według różnych norm i specyfikacji, które określają ich zastosowanie i właściwości. Przykłady to:
API (American Petroleum Institute) klasyfikuje oleje silnikowe do użytku w silnikach dwusuwowych i czterosuwowych. Dla silników dwusuwowych najważniejsze są następujące kategorie:

  • TA – Oleje do niskoobciążonych silników dwusuwowych, takich jak te używane w narzędziach ogrodowych,
  • TB – Oleje przeznaczone dla nieco wyższych obciążeń, np. w motorowerach i innych niewielkich silnikach dwusuwowych,
  • TC – Oleje dla szerokiego zakresu silników dwusuwowych, w tym dla tych używanych w motocyklach, skuterach śnieżnych i motorówkach. Specyfikacja TC zapewnia ochronę przed zużyciem, korozją i osadami przy jednoczesnej minimalizacji dymienia.

JASO (Japanese Automotive Standards Organization) wprowadziło bardziej złożony system klasyfikacji olejów dla silników dwusuwowych, który jest szeroko stosowany i uznawany za bardziej aktualny i reprezentatywny dla potrzeb nowoczesnych silników. Klasyfikacje JASO dla olejów dwusuwowych to:

  • JASO FA – Pierwsza specyfikacja wprowadzona przez JASO, zapewniająca podstawowy poziom smarowania i czystości, ale obecnie rzadko używana,
  • JASO FB – Zapewnia lepsze smarowanie i mniejszą emisję dymu niż JASO FA. Oleje spełniające tę specyfikację są odpowiednie dla silników pracujących w szerszym zakresie temperatur,
  • JASO FC – Oleje spełniające tę specyfikację oferują jeszcze lepsze smarowanie oraz znacznie mniejszą emisję dymu i zapachu w porównaniu do JASO FB. Są to oleje nisko- lub bezdymne,
  • JASO FD – Najwyższy standard dla olejów dwusuwowych, zapewniający najlepsze smarowanie i najniższą emisję dymu. Oleje z tej kategorii są najbardziej zaawansowane i oferują najlepszą ochronę dla silnika.

Klasyfikacje JASO również zwracają uwagę na zdolność oleju do zapobiegania powstawaniu osadów, jego własności smarujące oraz zdolność do spalania się w sposób, który minimalizuje emisję dymu i zapachu. Wybierając olej, warto szukać tych, które spełniają lub przekraczają wymagane specyfikacje dla naszego silnika.

3. Zastosowanie

Specyficzne warunki użytkowania silnika mają wpływ na wybór oleju. Czy to silnik w motocyklu, motorówce, kosiarce czy piłce łańcuchowej, każde zastosowanie może wymagać oleju o określonych właściwościach aby zapewnić optymalne smarowanie i ochronę. Dla miłośników motoryzacji, kultowe motocykle z epoki PRL oraz inne klasyczne modele z silnikami dwusuwowymi stanowią nie tylko element nostalgii, ale również pasji do zachowania motoryzacyjnej historii. Utrzymanie tych maszyn w doskonałym stanie technicznym wymaga jednak nie tylko dbałości i zaangażowania, ale również wyboru odpowiednich środków eksploatacyjnych, takich jak olej. W tym kontekście, dla starych silników dwusuwowych, rekomendowanym wyborem jest Mixol którzy chcą zapewnić swoim maszynom najlepszą możliwą ochronę i długowieczność. Z drugiej strony, dla nowszych jednostek dwusuwowych, które są często wykorzystywane w bardziej wymagających warunkach, idealnym rozwiązaniem jest K2 2T Race. Ten pełnosyntetyczny olej został stworzony z myślą o nowoczesnych silnikach dwusuwowych, oferując bardzo dobre właściwości smarujące, które zapewniają maksymalną ochronę nawet przy wysokich obrotach i temperaturach.

Zobacz również:

Kursy Nauki Jazdy Radzionków – https://szkolaexpert.pl/

Prawo Jazdy Tarnowskie Góry – https://maps.app.goo.gl/2adBDUSL8gfvM9FNA

Szkoła Nauki Jazdy Piekary Śląskie – https://www.facebook.com/oskexpertczech

Szkolenie Okresowe dla Kierowców Zawodowych KOD 95 – Katowice, Chorzów, Bytom Siemianowice Śląskie, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, kod 95 – https://szkolenieokresowe.pl/

Najlepsza Szkoła nauki jazdy w Bytomiu – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Kurs prawa jazdy kat. B+E Bytomhttps://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategoria-be/

Ile trzeba zapłacić za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Piekarach Śląskich? – https://szkolaexpert.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy na motocykl Tarnowskie Góry, Radzionków, Piekary Śląskie, Bytom – https://szkolaexpert.pl/kursy/kategorie-a/

Kurs prawa jazdy kat. C i kat. C+E Bytom – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/

Szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych- kod 95 – z Bytomia oraz Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Miasteczka Śląskiego, Piekar Śląskich, Pyrzowic, Kalet, Nakła Śląskiego, Lublińca, Rudy Śląskiej, Tworoga, Zabrza, kod 95 – https://szkolenieokresowe.bytom.pl/

Najlepsza Szkoła jazdy w Piekarach Śląskich – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-jazdy-piekary-slaskie/

Kat. B+E w Zabrzu – https://szkolaexpert.pl/szkola-nauki-prawo-jazdy-zabrze/

Ile zapłacimy za kurs nauki jazdy w 2024 roku w Bytomiu? – https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/cennik/

Kursy prawa jazdy w Katowicach – https://szkolanaukijazdy.katowice.pl/

Kurs nauki jazdy na motocyklu  https://szkolanaukijazdy.bytom.pl/kursy/kategorie-a/

Szkoła Jazdy Radzionków – https://maps.app.goo.gl/8JbxiqMW79ro19KL9

Odnowienie prawa jazdy kierowcy zawodowego – kod 95 – https://maps.app.goo.gl/WHxQSmNbapSQG3Z59

Szkolenie okresowe kierowcy zawodowego – kod 95 – odnowienie prawa jazdy – https://maps.app.goo.gl/oNsxsC4qprZ93mkWA

Szkoła Jazdy Piekary Śląskie – https://g.co/kgs/dPUXv56