Zaparowane szyby w samochodzie – naturalne zjawisko czy usterka? Instruktor Szkoły Jazdy EXPERT z Radzionkowa wyjaśnia:

29 grudnia 2023

Zaparowane szyby w aucie to częsty problem, który występuje głównie jesienią i zimą. To spora przeszkoda dla wielu kierowców. Niekiedy zdarza się to podczas jazdy, co zdecydowanie ogranicza widoczność. Częściej jednak zjawisko to ma miejsce po nocy. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego szyby w aucie parują, jakie są szybkie metody na odparowanie szyb oraz jak zapobiec temu zjawisku.

Dlaczego szyby w aucie parują?

Parowanie szyb to zjawisko, które dotyczy każdego pojazdu. Jego przyczyną jest zwykle zwiększona wilgotność powietrza oraz różnica temperatur na zewnątrz i w samochodzie. W wyniku nagrzewania się powietrza dochodzi do parowania wody, która osadza się na wewnętrznej stronie szyb. Niekiedy jest to również wynik usterki.

Najwięcej wilgoci do auta dostaje się jesienią i zimą. Woda przedostaje się na ubraniach, na butach w postaci śniegu czy przez otwartą szybę. 

Przyczyną parowania szyb mogą być także zanieczyszczenia znajdujące się na jej powierzchni oraz brudna i wilgotna tapicerka. Pyły czy tłuszcze powodują, że parująca woda szybciej osadza się na wewnętrznej stronie szyb. 

Najlepsza Szkoła Nauki Jazdy w Tarnowskich Górach!

Jakie usterki mogą powodować szybsze parowanie szyb w pojeździe?

Mimo że parowanie szyb w aucie jest naturalne, zdarza się, że przyczyną tego zjawiska jest usterka. Wówczas problem ten jest bardziej nasilony – szyby mocniej i szybciej parują. O jakie awarie chodzi?

 1. Nieszczelna uszczelka

Błaha rzecz, na którą większość kierowców pewnie nie zwraca większej uwagi. Warto sprawdzić ich stan przed sezonem jesienno–zimowym. Stare uszczelki w drzwiach lub bagażniku powodują, że do auta dostaje się woda. Wywołuje to większe parowanie szyb, a ponadto może prowadzić do powstania pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

 1. Kiepska jakość filtra kabinowego

Jest on odpowiedzialny za prawidłową cyrkulację powietrza w samochodzie. Kurz, pył czy liście powodują, że filtr kabinowy łatwo się zapycha, co prowadzi do nieodpowiedniego przepływu powietrza. Wynikiem tego jest nawracający problem parowania szyb.

 1. Usterka nagrzewnicy

To najrzadziej występująca przyczyna parujących szyb. Całe szczęście, bo naprawa nagrzewnicy to dość spory koszt. Jej uszkodzenie powoduje ulatnianie się płynu chłodniczego przez nadmuch i klimatyzację. Zdarza się także, że spływa i osadza się on na podłodze pojazdu. Powoduje to parowanie szyb. Charakterystyczne dla tego rodzaju usterki jest pojawienie się na szybie tłustego osadu.

Jak szybko odparować szyby w aucie?

Jeśli jesteś już spóźniony do pracy lub szyby zaczynają Ci parować podczas jazdy samochodem, musisz wiedzieć, jak szybko je odparować. Najprostszym rozwiązaniem jest włączenie klimatyzacji, która bardzo szybko wyrówna różnicę temperatur w aucie.

Potrzebujesz kodu 95 w prawo jazdy? Zapisz się do Szkoły Jazdy EXPERT z Radzionkowa na kurs Kwalifikacji dla kierowców zawodowych!

Jeżeli Twój samochód nie posiada klimatyzacji lub jest ona uszkodzona, po odpaleniu auta włącz nawiew na przednią szybę i ustaw najwyższą temperaturę. Pamiętaj o tym, aby w okresie zimowym był to wewnętrzny obieg powietrza. Rozwiązanie to będzie nieco bardziej pracochłonne, ale z pewnością pomoże. Póki silnik się nie nagrzeje, moc nawiewu nie ma znaczenia. Dopiero po kilku minutach maksymalna siła ciepłego powietrza przyniesie zamierzone efekty. 

Jeśli nie masz czasu na to, aby zaczekać, aż szyby odparują, możesz po prostu je wytrzeć. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia jednak, że na szybie powstają smugi. Może to nieco utrudniać Ci widoczność. Zwłaszcza nocą. Na rynku dostępne są również specjalne ścierki i gąbki, które ograniczają powstawanie smug.

W jaki sposób możesz zapobiec parowaniu szyb w samochodzie? Instruktor Szkoły Jazdy z Tarnowskich Gór wyjaśnia:

Jeśli masz problem z parującymi szybami i nie jest to spowodowane żadną usterką, możesz temu zapobiec. Istnieje kilka prostych rozwiązań, aby zmniejszyć parowanie szyb w aucie. 

 • Zaopatrz się w gumowe dywaniki. Nie gromadzą one wilgoci, a znajdująca się w nich woda nie przenika do podłogi. Po każdej podróży wylewaj z nich wodę.
 • Stosuj preparaty przeciw parowaniu szyb, czyli tak zwane anty fog lub anty para. Tworzą one powłokę, która odbija ciepłe i wilgotne powietrze, przez co para nie osadza się na szybie. 
 • Uchylaj szyby w swoim aucie, jeśli parkujesz je w garażu. Dzięki temu zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza i wyrównasz temperaturę. 
 • Regularnie wietrz, sprzątaj i myj samochód oraz szyby. Czyść je za pomocą ścierki z mikrofibry i dokładnie wysusz. 

Jak dbać o szyby w samochodzie?

O szyby w swoim aucie możesz zadbać poprzez ich regularne czyszczenie za pomocą specjalnych środków. Pomogą Ci w tym płyny do szyb czy ścierki z mikrofibry. Dzięki temu ograniczysz ich parowanie i poprawisz swoją widoczność, likwidując zacieki, smugi czy osady. Podczas zimy używaj specjalnej skrobaczki, która nie porysuje Twoich szyb.

Chcesz się zapisać na kurs kat. C i CE sprawdź naszą ofertę!

Kontroluj stan uszczelek i klimatyzacji. Możesz poprosić o sprawdzenie tych elementów diagnostę podczas corocznego badania technicznego. Oceni on, czy pewne części nie wymagają wymiany lub naprawy.

O szyby w samochodzie możesz także zadbać, kupując odpowiednie ubezpieczenie. Ochrona ta gwarantuje Ci wsparcie, kiedy któraś z Twoich szyb ulegnie uszkodzeniu. Jaki jest koszt takiej polisy? Sprawdzimy to na przykładzie 37-letniego Krzysztofa, który jeździ Volkswagenem Golfem z 2018 roku. Jest to auto z silnikiem benzynowym o pojemności 1,5 l. Aktualny przebieg pojazdu to 50 tys. km, a Krzysztof planuje pokonać nim do 10 tys. km rocznie. Żonaty mieszkaniec Zielonej Góry posiada prawo jazdy od prawie 20 lat. Od tej pory jeździ bezszkodowo.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
UNIQAOC
assistance
ubezpieczenie szyb
552 zł
TrastiOC
ubezpieczenie szyb
578 zł
LINK4OC
NNW
assistance
ubezpieczenie szyb
717,50 zł
BeesafeOC
NNW
assistance
ubezpieczenie szyb
847,38 zł

FAQ – najczęściej zadawane pytania o parujące szyby w samochodzie

Dlaczego szyby w aucie parują? Tomasz Czech instruktor Szkoły Jazdy Expert z Bytomia wyjaśnia:

Parowanie szyb w aucie to naturalny proces. Jest on spowodowany różnicą temperatur na zewnątrz i w samochodzie oraz zwiększoną wilgotnością powietrza. Takie zjawisko najczęściej spotyka się w porze jesienno-zimowej. Niekiedy powodem parowania szyb w aucie są zanieczyszczenia w postaci pyłów lub tłuszczy. Zdarza się także, że jest to wynik usterki.

Jak szybko odparować szyby w aucie?

Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem na odparowanie szyb w samochodzie jest włączenie klimatyzacji. Jeśli auto jej nie posiada, należy włączyć gorący nawiew na przednią szybę. Można również wytrzeć szybę specjalną szmatką lub gąbką, która nie pozostawia smug.

Czy parowanie szyb w aucie może być spowodowane usterką?

Nadmierne parowanie szyb może być wynikiem usterki. Dzieje się tak między innymi, kiedy uszczelki drzwi lub bagażnika są nieszczelne lub filtr kabinowy działa nieprawidłowo. Niekiedy zdarza się, że jest to oznaka poważnej awarii nagrzewnicy.

PODSUMOWANIE

 • Włączenie klimatyzacji to najszybszy i najprostszy sposób na odparowanie szyb w aucie.
 • Szyby są narażone na parowanie głównie jesienią i zimą.
 • Aby zminimalizować proces parowania szyb w samochodzie warto użyć specjalnych preparatów, czyli tak zwanych anty fog lub anty para.
 • Gumowe dywaniki oraz regularne sprzątanie i wietrzenie auta ograniczają parowanie szyb w samochodzie.
 • Warto co roku wymieniać uszczelki w pojeździe i sprawdzać stan filtra kabinowego. Pozwoli to zminimalizować ryzyko częstego parowania szyb.