Zamarznięte drzwi w samochodzie — jak sobie z nimi poradzić? Instruktor Nauki Jazdy z Tarnowskich Gór wyjaśnia:

20 grudnia 2023

Zima niesie ze sobą wiele wyzwań dla kierowców, a jednym z najbardziej irytujących może być zamarznięcie drzwi w samochodzie. To frustrujące, gdy spieszymy się rano, a nasz samochód odmawia posłuszeństwa. W tym artykule podpowiemy Ci, jak skutecznie i jednocześnie bezpiecznie radzić sobie z zamarzniętymi drzwiami, aby uniknąć uszkodzeń i niepotrzebnego stresu. Poniżej poznasz sprawdzone metody i praktyczne wskazówki, które ułatwią każdemu kierowcy zimowe poranki.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie?

Poniżej przedstawimy Ci kilka możliwości, z których możesz skorzystać, aby podjąć próbę otworzenia zamarzniętych drzwi. Sprawdź! Instruktorzy Nauki Jazdy z Zabrza od wielu lat praktykują te sposoby!

Sprawdź, czy wszystkie drzwi są zamarznięte

Chłód i poranne zdenerwowanie może sprawić, że przy odśnieżaniu nie zwrócisz uwagi, czy wszystkie drzwi są zamarznięte, tylko będziesz próbował otworzyć te od strony kierowcy. Jeżeli drzwi główne odmawiają posłuszeństwa, obejdź samochód i dokładnie sprawdź wszystkie z nich. Może się okazać, że któreś przymarzły słabiej, przez co uda się je otworzyć. 

Ostukaj drzwi

Jeżeli opcja nr 1 się nie sprawdziła, możesz podjąć próbę ostukania drzwi. Jak to zrobić? Przede wszystkim dokładnie odśnież drzwi, postaraj się usunąć jak najwięcej lodu oraz śniegu z krawędzi wejść. 

W następnej kolejności zacznij ostukiwać drzwi, najlepiej w rękawiczce. Nie rób tego zbyt mocno, ponieważ chcesz otworzyć drzwi, a nie je uszkodzić. Istotną kwestią w tym przypadku jest to, abyś wewnętrzną częścią reki poobijał drzwi wokół, a nie tylko w jednym miejscu (punktowo). 

Co więcej, przed ostukiwaniem drzwi, możesz opryskać szczeliny odmrażaczem do szyb. Ów specyfik nabędziesz zarówno w sieci, jak i np. na stacji benzynowej (radzimy zaopatrzyć się w niego szybciej i mieć go w domu). 

Zobacz też: Mandat za drift i za kulig — ile możesz za to dostać?

Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie?

Zamarznięty zamek to kolejne utrapienie, z którym spotyka się wielu kierowców. Sprawdź poniżej, co może pomóc!

Butelka z gorącą wodą lub termofor – zaleca doświadczony instruktor szkoły nauki jazdy z Piekar Śląskich

To jedna ze skuteczniejszych metod, z których warto skorzystać. W domu/mieszkaniu napełnij butelkę gorącą wodą (lub termofor). Następnie podejdź do drzwi z zamkiem, przyłóż butelkę do zamka i odczekaj chwile, po niedługim czasie lód powinien się stopić, dzięki czemu bez problemu otworzysz drzwi. Pamiętaj jednak, by butelka z gorącą w żaden sposób nie przylegała, ani nawet nie była blisko szyby!

Zapalniczka

Kolejny sposób to podgrzanie kluczyka zapalniczką, jest to jeden z zalecanych sposobów jakich uczą instruktorzy prawa jazdy z Tarnowskich Gór. Po nagrzaniu możesz powoli wkładać kluczyk do zamka. Pamiętaj, aby nie robić tego na siłę! Jeśli zamek jest zamarznięty bardzo mocno, powtórz czynność kilka razy, w końcu lód powinien odpuścić. 

Etanol lub alkohol izopropylowy

Każda z tych substancji obniża temperaturę zamarzania wody. Jak zatem przy ich pomocy otworzyć zamarznięty zamek? Wystarczy pokryć alkoholem lub etanolem kluczyk, a następnie, delikatnie wkładać go do zamka. Najprawdopodobniej będziesz musiał powtórzyć tę czynność kilka razy. 

Jeżeli nie dysponujesz takimi środkami, możesz rozważyć spryskanie kluczyka perfumą lub odmrażaczem do szyb

Polecamy również: Jak bezpiecznie przewozić sprzęt narciarski?