Jak zdobyć uprawnienia na cysternę? Szkoła Jazdy Kierowców Zawodowych Expert wyjaśnia:

15 grudnia 2023

Czy marzyłeś kiedyś o karierze za kółkiem, ale nie zwykłego tira, a cysterny? Ta droga zawodowa oferuje nie tylko ciekawe wyzwania, satysfakcję z pracy oraz wysokie zarobki. Bycie kierowcą cysterny to nie tylko odpowiedzialna i dobrze wynagradzana praca, ale również szansa na odkrycie kraju zza kierownicy. W tym wpisie przedstawimy Ci, jakie kroki musisz podjąć, aby zrealizować ten cel. Poniżej opowiemy Ci wymaganych uprawnieniach, szkoleniach i zakończymy na ciekawych poradach.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Jak zostać kierowcą cysterny? Instruktor Nauki Jazdy Expert z Piekar Śląskich tłumaczy:

Prowadzenie cysterny wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, ale również zdawania sobie sprawy z ogromnej odpowiedzialności, jaka będzie nad Tobą stać. W tym przewodniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci rozpocząć swoją karierę jako kierowca cysterny.

Kierowanie cysterną to praca, która wymaga nie tylko doskonałej znajomości przepisów ruchu drogowego, ale także umiejętności radzenia sobie ze specyficznymi wyzwaniami, jakie niesie transport cieczy. Cysterny mogą przewozić różnorodne substancje, od paliw po środki chemiczne, co wymaga szczególnej ostrożności i wiedzy.

Uprawnienia na kierowanie cysterną — jakie wymogi musisz spełnić? EXPERT Szkoła Jazdy z Tarnowskich Gór wyjaśnia

Pierwszym i jednocześnie niezbędnym elementem, który przybliży Cię do zostania kierowcą cysterny, jest zdany egzamin na prawo jazdy kategorii B. W następnej kolejności musisz zdać prawo jazdy kat. C oraz prawo jazdy kategorii C+E.

Dlaczego aż tyle egzaminów musisz zdawać?

Otóż prawo jazdy kategorii B to podstawa, bez której nie rozpoczniesz dalszej realizacji kroków przybliżających się do zdobycia pozwoleń na kierowcę cysterny. 

Zdane prawo jazdy kat. C daje Ci możliwość prowadzenia pojazdów o masie własnej przekraczającej 3,5 tony. Natomiast prawo jazdy C+E pozwala Ci kierować pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t wraz z dołączoną naczepą

Co jest jeszcze potrzebne do zostania kierowcą cysterny prócz egzaminów? Tomasz Czech właściciel Szkoły Jazdy z Zabrza dodaje:

Prócz uzyskania pozytywnego wyniku w WORD-zie na prawo jazdy kat. C i C+E, niezbędnym elementem będzie również ukończenie 21 roku życia oraz zdobycie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej (w przypadku każdego z ww. praw jazdy). 

Dla sprostowania — Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej zaświadcza, że dysponujesz wszystkimi uprawnieniami do przewozu drogowego

Abyś mógł uzyskać ŚKZ, musisz odbyć jeszcze szkolenie okresowe. Po ów szkoleniu uzyskasz kod 95 do prawa jazdy kategorii C i C+E, dzięki którym będziesz mógł zacząć karierę jako kierowca zawodowy. Na tym jednak cały proces się nie kończy.

Kurs ADR — szkolenie, bez którego nie zostaniesz kierowcą cysterny. Instruktor nauki jazdy Expert z Radzionkowa podkreśla:

Kurs ADR daje Ci uprawnienia do kierowania pojazdami transportującymi towary niebezpieczne. Uprawnienie do kierowania cysterną uzyskasz po ukończeniu:

  • podstawowego kursu ADR,
  • specjalistycznego kursu ADR.

Podstawowy kurs ADR — kto musi go mieć?

Podstawowy kurs ADR muszą przejść wszyscy kierowcy zawodowi — nie tylko chętni do bycia kierowcami cystern. W trakcie szkolenia kursanci zapoznają się z potencjalnymi zagrożeniami, jakie mogą mieć miejsce na drodze. Szkolenie trwa łącznie 18 godzin i kończy się egzaminem państwowym.

Specjalistyczny kurs ADR — jak wygląda? Instruktorzy którzy szkolą kierowców zawodowych z nauki jazdy EXPERT z Bytomia wyjaśniają:

Specjalistyczny kurs ADR trwa łącznie 12 godzin. Również kończy się on egzaminem państwowym. W trakcie szkolenia kursanci zdobywają wiedzę o tym, jak zachowują się tego rodzaju pojazdy na drodze, jak napełnia się i opróżnia cysternę oraz jakie są wymagania dotyczące tych pojazdów.