Jak wybrać kask motocyklowy oraz czym się sugerować? Motocyklowa Szkoła Jazdy Expert z Radzinkowa oraz Tarnowskich Gór radzi:

23 listopada 2023

Wybór odpowiedniego kasku motocyklowego to nie tylko kwestia stylu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Kask to Twój najważniejszy sprzymierzeniec na drodze, jakby nie patrzeć, jest to strażnik Twojego życia. W tym wpisie dowiesz się, jak wybrać kask, który nie tylko będzie dobrze wyglądać, ale przede wszystkim zapewni Ci maksymalną ochronę i komfort podczas jazdy.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu!

Jakie są najważniejsze parametry podczas wyboru kasku motocyklowego?

Każdy kask ma kilka wspólnych cech — zapięcie, skorupę oraz wypełnienie. Niestety nie każdy, mimo wcześniej wspomnianych dodatków zadba o Twoje bezpieczeństwo w ten sam sposób. Jak zapewne się domyślasz, główną przyczyną tych rozbieżności jest to, z jakich materiałów został wykonany dany kask. 

Na co powinieneś zatem zwrócić uwagę? Już mówimy:

Materiał

Materiał, z jakiego został wykonany kask to kwestia pierwszorzędna. To właśnie ten dodatek będzie chronić Twoją głowę w razie upadku lub wypadku. W sieci znajdziesz wiele rozwiązań, w tym tych, które są stosunkowo tanie. My jednak nie zalecamy, abyś nie oszczędzał na kasku, ponieważ tutaj chodzi o Twoje życie i zdrowie. 

Jednym z lepszych rozwiązań będzie kask, którego skorupa została wykonana z włókna węglowego (karbonu), który prócz lekkości, charakteryzuje się również odpornością na odkształcenia. 

Zobacz też: Motocyklowa szkoła jazdy — czym się sugerować podczas wyboru?

Waga kasku motocyklowego

Kask nie może być zbyt ciężki. Zbyt duża waga będzie powodować dyskomfort podczas jazdy. 

Widoczność

Kolejnym, jakże ważnym elementem jest widoczność podczas jazdy. Podczas wyboru kasku zwróć uwagę na blendę — która będzie osłaniać Cię przez oślepieniem promieniami słonecznymi. Blenda musi spełniać swoje zadanie w każdych, nawet ciężkich warunkach powodowych. 

Dodatek w postaci pinlocka

Pinlock to dodatkowa wkładka, którą umieszcza się po wewnętrznej stronie wizjera (po dokładnym oczyszczeniu). Celem tego przedmiotu jest zapobieganie parowaniu wizjera. Warto zaznaczyć, że w droższych modelach kasków jest on dorzucany do zestawu. Niemniej, jeżeli nie jest do niego dołączany, zawsze można go dokupić bez większych problemów. 

Jak dopasować kask motocyklowy?

Jak dobrać rozmiar kasku motocyklowego? To podstawowe pytanie, z którym spotkał się każdy przyszły kierowca jednośladu. Kask nie może być ani za duży, ani za mały, ponieważ w żadnym z tych przypadków nie ochroni on prawidłowo kierowcy w trakcie nieszczęśliwego wypadku. To samo tyczy się również ograniczonego komfortu podczas jazdy.

Jeżeli rozważasz zakup kasku motocyklowego przez internet, musisz dokładnie zmierzyć obwód głowy. W sklepie stacjonarnym najprawdopodobniej sprzedawca pomoże Ci z dobraniem idealnego rozmiaru kasku.

Pamiętaj, aby mierzyć obwód głowy zaraz nad uszami, ponieważ to właśnie w tym miejscu głowa jest najszersza. Następnie porównaj rozmiar z rozmiarami widniejącymi w tabelach w wybranym sklepie internetowym. To wszystko. 

Jeżeli nosisz okulary, musisz poszukać kasku, który jest specjalnie pod nie wyprofilowany. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że okulary nie będą się przesuwać

Na koniec chcemy podkreślić, że podczas pierwszego zakładania kasku, istnieje duża szansa, że będziesz czuć lekki opór. Pamiętaj, że tak właśnie ma być, ponieważ wnętrze kasku w tym czasie będzie dopasowywać się do kształtu Twojej głowy. Jeżeli nie będziesz mieć takiego odczucia, najprawdopodobniej kask może okazać się za luźny

Polecamy także: Przygotowanie do egzaminu teoretycznego z prawa jazdy na motocykl — najważniejsze informacje dla przyszłych kierowców