Odcinkowy pomiar prędkości — czym jest i jak działa? Nauka Jazdy Expert z Radzionkowa wyjaśnia:

22 września 2023

Każdego roku w Polsce dochodzi do tysięcy wypadków samochodowych, w tym wielu ze skutkiem śmiertelnym. W samym roku 2022 odnotowano ponad 20 000 kolizji i wypadków. Niestety duży procent z nich stanowią wypadki spowodowane przez nadmierną prędkość, którą rząd i policja próbują zwalczać. Poprawa bezpieczeństwa na drodze wiąże się z wieloma kontrolami policji, fotoradarami i… No właśnie, z odcinkowym pomiarem prędkości. 

W tym wpisie dokładnie przybliżymy Ci to, czym właściwie jest odcinkowy pomiar prędkości, jak działa i czy jest skuteczny. 

Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Odcinkowy pomiar prędkości — czym jest?

Odcinkowy pomiar prędkości różni się zasadą działania od dobrze znanego wielu kierowcom fotoradaru. 

Fotoradary działają punktowo, przez co bardzo często zdarza się, że kierowcy redukują prędkość wyłącznie przed nimi. W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości taka sytuacja nie ma miejsca. Tutaj liczona jest odległość na pewnym odcinku drogi składającym się od kilku do kilkunastu kilometrów. 

Warto zaznaczyć, że odcinkowy pomiar prędkości wyróżnia się znacznie większą skutecznością aniżeli fotoradar, przez co możemy spodziewać się wzrostu liczby tych systemów na drogach. Dlaczego? Ponieważ kierowcy są zobowiązani do jazdy z przepisową prędkością przez znacznie dłuższy odcinek drogi. 

Zobacz też: Nowy taryfikator punktów karnych — zmiany od 17.09.2022.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Zasada działania odcinkowego pomiaru prędkości jest bardzo prosta. Otóż składa się on z dwóch bramek — wjazdowej i wyjazdowej. Przy każdej z nich znajdują się specjalistyczne kamery. Urządzenia te dokładnie zapisują samochód. Tyczy się do zarówno jazdy za dnia, jak i w nocy oraz, podczas ciężkich warunków drogowych w postaci mgły, intensywnego deszczu, czy śniegu.

Kamery bardzo dokładnie rejestrują każdy pojazd oraz czas, kiedy przekroczył bramkę. 

Następnie, podczas wyjazdu z odcinkowego pomiaru prędkości, dokonują wyliczeń — ile czasu zajęło kierowcy przejechanie danego odcinka objętego pomiarem. 

Podczas obliczeń, wyliczana jest średnia prędkość na podstawie długości odcinka drogi oraz czasu przejazdu, z jaką poruszał się kierowca. Następnie zestawia wyniki z prędkością, która jest dopuszczalna na wybranym odcinku. 

Po ocenie system przekazuje informacje dalej, jeżeli zauważy, że kierowca poruszał się z nadmierną prędkością. Wtedy wysyła zdjęcie pojazdu wraz z kierowcą do ITD (Inspekcji Transportu Drogowego). Kolejnym etapem jest nałożenie na kierowcę stosownego mandatu. 

Jak długo należy czekać na mandat za odcinkowe pomiary prędkości?

Mandat powinien dotrzeć do ukaranego kierowcy w ciągu 180 dni. Niemniej, czas ten może być krótszy, ciężko jednoznacznie określić, w jaki czasie dokładnie zostanie przeanalizowane zgłoszenie.