Jazda po zatrzymaniu prawa jazdy jest przestępstwem – przypomina Szkoła Jazdy Expert z Radzionkowa, oraz Tarnowskich Gór

18 września 2023

Przypominamy, że kierowca, który ma cofnięte uprawnienia lub wydany przez sąd zakaz kierowania pojazdami, siadając za kierownicę popełnia przestępstwo. Nie jest to bowiem wykroczenie, ale dużo poważniejszy czyn, za który grozi kara pozbawienia wolności.

Materiały InfoCar

Cofnięcie uprawnień ma miejsce np. gdy:

  • Kierowca na podstawie orzeczenia lekarskiego, ma przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami,
  • kierowca na podstawie orzeczenia psychologicznego, ma przeciwwskazania psychologiczne do kierowania pojazdami,
  • kierowca przekroczy liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
  • kierowca nie zgłosi się we wskazanym terminie na egzamin na prawo jazdy po przekroczeniu liczby 24 punktów karnych,
  • kierowca nie zaliczy egzaminu, na który został skierowany przez starostę.

Zakaz kierowania pojazdami zostaje wydany przez sąd za poważne naruszenie prawa np. spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, nieudzielenie pomocy ofierze wypadku itp.

Zarówno w przypadku cofnięcia uprawnień, jak i wydania zakazu prowadzenia pojazdów, nie możemy zatem mówić o tym, że kierowca nie wiedział o istnieniu nałożonej na niego sankcji. Kierowcy wsiadając za kierownicę aut świadomie łamią prawo i wykazują się przy tym lekceważeniem jego zapisów. Warto też podkreślić, że oprócz nałożonego zakazu lub cofnięcia uprawnień, istnieją poważne przesłanki świadczące o tym, że taki kierowca może stwarzać zagrożenie na drodze. Takie potraktowanie kierowcy jest bowiem wynikiem jego wcześniejszych poczynań za kierownicą.

Akcję mająca na celu wyłapywanie kierowców bez uprawnień przeprowadzili zielonogórscy policjanci, w ich raporcie czytamy:

„Policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają dokumenty pojazdu i dokumenty kierującego. Jazda samochodem mimo zatrzymania prawa jazdy, wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień lub wręcz z sądowym zakazem prowadzenia samochodu nie umknie uwadze mundurowych. Kierujący, który się na to decyduje – popełnia przestępstwo. W poniedziałek 22 stycznia zielonogórscy policjanci zatrzymali aż pięć takich osób – na ul. Fabrycznej 36-latka kierującego Mercedesem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień, na ul.Prostej 35-latka kierującego Fiatem Doblo i 39-latka na S3 kierującego Hondą Civic – również z decyzjami o cofnięciu uprawnień. Natomiast zatrzymany na ul. Dworcowej 29-latek kierujący Renault Megane i 61-latek kierujący Fordem Mondeo zatrzymany w Starym Kisielinie mają sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Kierujący Fordem jak się okazało był również pijany – miał w organizmie ponad 1 promil alkoholu. Popełnił więc jednocześnie dwa przestępstwa. Kierowanie pojazdem pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień jest przestępstwem z art. 180a kk, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowanie samochodem wbrew wydanemu przez sąd zakazowi jest przestępstwem z art. 244 kk zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”. – źródło: www.policja.pl

Przypominamy również, że kierowcy bez uprawnień do kierowania pojazdami za wszelkie ewentualne szkody wyrządzone w ruchu drogowym muszą zapłacić z własnej kieszeni, ponieważ w takim przypadku nie działa ubezpieczenie pojazdu. Bardzo często w takich sytuacjach mówimy o obowiązku zapłaty kwot liczonych w setkach tysięcy złotych.