Ciągnikiem rolniczym z kategorią B? Szkoła Jazdy Expert z Radzionkowa wyjaśnia:

18 września 2023

Przed nami pełnia lata, a zatem okres wzmożonych prac polowych, gdzie wykorzystywane są ciągniki rolnicze. Posiadacz prawa jazdy kategorii B, może okazać się nieocenioną pomocą w gospodarstwie, ponieważ jego uprawnienia pozwalają jeździć ciągnikiem rolniczym.

Kierując ciągnikiem rolniczym, kierowca powinien ułatwiać wyprzedzanie innym pojazdom., źródło: www.info-car.pl

Większość osób jednoznacznie kojarzy ciągniki rolnicze z kategorią T. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale za kierownicą tzw. „traktora” usiąść może także osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B. Nie obowiązują tutaj żadne ograniczenia wagowe. Dopuszczalna masa całkowita ciągnika może przekraczać 3,5 t i w wielu przypadkach tak jest, np. popularny w Polsce Ursus 1614 waży ponad 5 t. Problem w tym, że posiadacz kategorii B nie może już np. jechać ciągnikiem z przyczepami załadowanymi np. kilkoma tonami zboża lub ciągnąć za sobą kołowe narzędzie rolnicze. Bez przeszkód natomiast, posiadacz kategorii B może korzystać z dróg publicznych w sytuacji, gdy ciągnik wyposażony jest w rolniczy sprzęt podwieszany np.: pług, siewnik, kultywator, rozsiewacz nawozów itp. Do innych, większych narzędzi, takich jak np. kołowy opryskiwacz, roztrząsacz obornika, kombajn ziemniaczany, wymagane jest posiadanie kategorii T lub E (np. B+E). Ta ostatnia kategoria może być stosowana jako odpowiednik kategorii T. Główna różnica polega na tym, że o kategorię T można się ubiegać w wieku 16 lat, zaś o kategorię BE w wieku 18 lat.

Ogólna zasada w przy korzystaniu z narzędzi rolniczych jest taka, że do wszelkich urządzeń podwieszanych wystarczy prawo jazdy kategorii B. Podobnie zresztą, jak w przypadku samochodów osobowych – do korzystania z tylnego bagażnika rowerowego nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. Narzędzia rolnicze, które posiadają koła, należy traktować jako przyczepy, zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym: „przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem”. Jeżeli jednak masa narzędzia kołowego będzie mniejsza niż 750 kg, wtedy będziemy mieli do czynienia z przyczepą lekką. W takim przypadku kierowcy ciągnika rolniczego wystarczy kategoria B.

Podstawowe przepisy

Prowadząc ciągnik rolniczy zawsze należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i pamiętać o ograniczeniach, jakie posiada ten rodzaj pojazdu.

Niezależnie od prędkości, jaką może rozwinąć ciągnik, nie można wjeżdżać nim na autostrady i drogi ekspresowe. Przed każdą z tych dróg jest ustawiony znak drogowy informujący o zakazie wjazdu dla tego typu pojazdów. Należy pamiętać też o tym, że również w innych miejscach stosowany jest zakaz wjazdu dla ciągników rolniczych.

Prędkość poruszania się ciągnikami rolniczymi po drogach publicznych nie może być wyższa niż 30 km/h. Poruszając się po polu, kierowca może jechać z większą prędkością. Wjeżdżając na drogę publiczną, musi jednak stosować się do wspomnianego ograniczenia.

Kierujący ciągnikiem rolniczym jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania.

Niezależnie od miejsca, gdzie kierowca jedzie ciągnikiem rolniczym, powinien zachować ostrożność. Ciągniki są ciężkimi i niebezpiecznymi maszynami. W 2013 r. kierowcy ciągników rolniczych spowodowali 114 wypadków drogowych w których życie straciło 18 osób, a 133 zostało rannych.