Prawo jazdy kategorii C — dlaczego warto zostać kierowcą samochodu ciężarowego?

4 lipca 2023

Wiele osób po zakończeniu szkoły zastanawia się, w jakim kierunku dalej pójść. Część z nich rozważa pomysł, by zostać kierowcą zawodowym, ponieważ często możemy znaleźć w sieci informacje o tym, że jest na nich zapotrzebowanie. Czy w takim razie kategoria C prawa jazdy to dobry wybór? 

Wszystkiego dowiesz się w tym artykule. Zapraszamy!

Prawo jazdy kat C — kiedy możesz do niego przystąpić?

Przed podaniem korzyści, jakie płyną ze zrobienia tej kategorii prawa jazdy, wpierw powiemy Ci, jakie wymagania musisz spełniać, by stać się kierowcą samochodu ciężarowego. 

Abyś mógł zapisać się na kurs prawa jazdy kat C w Szkole Nauki Jazdy Bytom, Radzionków, Tarnowskie góry, lub każdej innej, musisz:

  • mieć ukończone 21 lat,
  • mieć prawo jazdy kat B,
  • uzyskać zaświadczenie psychologiczne o braku jakichkolwiek przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów ciężarowych. 

Po uzyskaniu zaświadczenia otrzymujesz następnie dokument PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Jest on bardzo ważny, ponieważ bez niego nie będziesz mógł przystąpić do kursu na prawo jazdy kat C

Jakie korzyści oferuje prawo jazdy kategorii C?

Uprawnienia, jakie oferuje kategoria C, to poruszanie się pojazdami o masie własnej przekraczającej 3,5 tony. Warto zaznaczyć, że dzięki tej kategorii będziesz mógł również doczepić przyczepę lekką o masie nieprzekraczającej 750 kg.

No dobrze, ale jakie korzyści oferuje prawo jazdy kat C? Już mówimy. 

Elastyczność w wyborze zawodu

Dzięki kategorii C prawa jazdy możesz zostać m.in.:

  • kierowcą dostawczym,
  • kierowcą ciężarówki,
  • kierowcą w służbach miejskich. 

Zobacz również: Prawo jazdy kat C i D — dzięki nim znajdziesz pracę za granicą. 

Oczywiście nie są to wszystkie możliwości, jest ich znacznie więcej. Warto zaznaczyć, że wielu pracodawców wymaga od swoich pracowników posiadania prawa jazdy tej kategorii, nawet jeżeli nie jest to główna rola na ich stanowisku. Miej to na uwadze. 

Perspektywa wysokich zarobków

Zawód kierowcy ciężarówki jest bardzo dochodowy, w porównaniu do innych profesji. Wiele firm transportowych oferuje, prócz wysokich stawek godzinowych, atrakcyjne premie oraz dodatki

Możliwość zwiedzania świata

Zawód kierowcy ciężarówki daje Ci możliwość zwiedzenia świata „wzdłuż i wszerz”. Dla wielu osób jest to jedna z głównych zalet tego zawodu

Podsumowanie

Prawo jazdy kategorii C może być dla Ciebie naprawdę ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeżeli uwielbiasz podróżować, a jazda to dla Ciebie czysta przyjemność. 

Serdecznie zapraszamy do zapisów na prawo jazdy kat C

Nasze ośrodki szkoleniowe znajdziesz w: