Co zrobić, gdy silnik przegrzewa się w upalne dni? Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry wyjaśnia:

26 czerwca 2023

Fala upałów w okresie wakacyjnym niestety, ale nie ma zbyt dobrego wpływu na kondycję naszych samochodów. W szczególności wysokie temperatury odbijają się mocną czkawką w przypadku starszych egzemplarzy. Jednym z często występujących problemów, jest przegrzewanie się silnika, które samo w sobie jest uciążliwie, ale też bardzo stresujące — zwłaszcza gdy chcemy wyjechać w dłuższą trasę. Co z tym zatem zrobić?

Na co musisz zwrócić uwagę, by wyeliminować potencjalne zagrożenie w postaci przegrzewania się silnika? Szkoła Nauki Jazdy Zabrze zaleca:

Za odpowiednią temperaturę silnika bierze odpowiedzialność układ chłodniczy oraz ciśnienie, które znajduje się w jego wnętrzu. Jak wiadomo, aby efekty były zauważalne, układ ten musi być w pełni napełniony i szczelny

Odpowiednie ciśnienie płynu odpowiada natomiast za brak możliwości „zagotowania się” płynu w układzie. 

Zidentyfikowanie przyczyny problemu nieszczelności niejednokrotnie może wydawać się problematyczne. Wystarczy jedna mała dziurka, by pojawił się problem. Niemniej, warto jak najszybciej zacząć działać w kierunku naprawy usterki, po to, by przykra sytuacja nie przytrafiła Ci się np. na autostradzie. 

Co zatem powinieneś zrobić? 

Uzupełnij poziom płynów – Nauka Jazdy Radzionków zaleca:

Od tego powinieneś zacząć. Nie spisuj samochodu od razu na straty, gdy zobaczysz, że silnik zaczyna się przegrzewać. Problem może tkwić w zaniżonej ilość płynu chłodniczego, który też niekoniecznie musi świadczyć o tym, że gdzieś jest nieszczelność

Jakby nie patrzeć, większość kierowców nie zwraca zbyt często uwagi na poziom płynu chłodniczego, ponieważ od tego są kontrolki np. na desce rozdzielczej. Z tego też względu zweryfikuj jego poziom po zimie, a następnie go uzupełnij, jeżeli widzisz, że nieco go ubyło. To samo zrób z olejem silnikowym

Wysokiej jakości płyn chłodniczy – Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry radzi:

Różnica kosztów między lepszej, a gorszej jakości płynem nie powinna być wybitnie wysoka. Jeżeli układ jest szczelny, koszt ten wbrew pozorom nie będzie aż tak zauważalny, z racji, że płyn chłodniczy dolewa się stosunkowo rzadko

Zwróć uwagę na oznaczenie OAT i to właśnie taki płyn zalewaj do swojego samochodu. 

Zobacz również: Jak wymienić płyn chłodniczy w swoim samochodzie?

Weryfikacja stanu przewodów w układzie chłodzenia – Nauka Jazdy Zabrze zaleca:

Wszystkie części się zużywają, tak samo jest z przewodami w układzie chłodzenia Twojego samochodu. Warto regularnie weryfikować ich stan lub raz na jakiś czas wybrać się do mechanika, aby zrobił to za Ciebie. Koszt takiego zabiegu nie powinien być wysoki, a przynajmniej będziesz jeździć ze spokojną głową. 

Sprawdź działanie wentylatora chłodnicy – Szkoła Jazdy Radzionków radzi:

Wielu kierowców może nawet nie mieć świadomości, że wentylator w ich samochodzie nie działa prawidłowo. Jest jednak stosunkowo prosta metoda, która pozwoli Ci to sprawdzić

Po zakończeniu jazdy zaciągnij hamulec ręczny, wyłącz klimatyzację i zostaw auto na tzw. luzie (wyrzuć bieg). W czasie upałów, w ciągu kilku minut od rozpoczęcia „testu” powinieneś usłyszeć, że wentylator się włączył

Jeżeli go nie słyszysz, a temperatura wciąż idzie w górę, najprawdopodobniej właśnie znalazłeś problem, którym jest niedziałający wentylator chłodnicy. Nie bagatelizuj tego problemu i jak najszybciej udać się do mechanika. 

Polecamy też: Jazda w ulewnym deszczu — o czym musisz pamiętać?

Podsumowanie

Nie daj się zaskoczyć i regularnie kontroluj płyn chłodniczy. W upalne dni staraj się również unikać korków. To samo tyczy się dodawania gazu — im mocniej dociśniesz pedał gazu do tzw. dechy, tym więcej ciepła zacznie generować Twój silnik, co także może negatywnie wpłynąć na jego temperaturę