Różnice w jeździe „elektrykiem” a samochodem spalinowym.

27 marca 2023

Wciąż wiele osób zastanawia się, jakie różnice możemy znaleźć między samochodami spalinowymi, a tzw. elektrykami, czyli samochodami stricte zasilanymi na prąd. Czy zakup takiego samochodu jest dobrym pomysłem? Jakie koszty będą wiązać się z nabyciem samochodu elektrycznego, oraz, czy może on być lepszym rozwiązaniem, aniżeli samochód spalinowy? 

Odpowiedź na każde z tych pytań znajdziesz poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią wpisu! 

Jakie są różnice między samochodami elektrycznymi a spalinowymi? Nauka Jazdy Zabrze wyjaśnia:

Różnic, jakby nie patrzeć, jest naprawdę dużo. Poniżej pokrótce opowiemy o każdej z nich w sposób, aby pokazać Ci pewien zarys tego, czego możesz się spodziewać, rozważając zakup samochodu elektrycznego.

Koszty eksploatacji

Zaczniemy od kosztów eksploatacji. Nie będziemy mówić o dokładnych kwotach, ponieważ zajęłoby to zbyt dużo miejsca. Zatem — samochody elektryczne zostały zaprojektowane w sposób znacznie prostszy, aniżeli samochody spalinowe, co za tym idzie, jest w nich mniej podzespołów, które mogłyby się popsuć. 

Logicznie rzecz biorąc, im mniej elementów, tym mniej szans na to, by coś mogło się zepsuć. 

Sytuacja ma się w ten sam sposób, jeżeli chodzi o hamulce, które w przypadku aut elektrycznych zużywają się dłużej. Jest to spowodowane tzw. hamowaniem silnika, które w międzyczasie ładuje akumulatory

Inną ciekawostką jest z pewnością fakt, że w samochodach elektrycznych nie wymieniamy filtrów paliwa, ani oleju silnikowego. Niemniej, ważna jest jednak wymiana innych płynów, aczkolwiek mimo wszystko, producenci zalecają, aby taką wymianę przeprowadzać znacznie rzadziej, niż w przypadku ww. dodatków. Co dokładnie mamy na myśli? 

Otóż w samochodach elektrycznych należy wymieniać płyn, który chłodzi baterie. Drugim jest natomiast płyn eksploatacyjny do przekładni napędowej, który — co ciekawe — należy wymieniać średnio co 150 000 kilometrów. Dokładnie tak, co 150 000 km!

Koszty jazdy — koszt ładowania samochodu elektrycznego, a koszt tankowania samochodu spalinowego. Na kursie na prawo jazdy Zabrze podliczyliśmy to:

Do niedawna większość z nas bez wahania stwierdziłaby, że jazda samochodem elektrycznym jest znacznie tańsza, niż jazda samochodem spalinowym. Teraz natomiast może to podejść pod pewne wątpliwości, choć… Wszystko będzie zależeć od tego, gdzie zostanie naładowany samochód elektryczny. 

Ceny prądu wzrosły, to samo tyczy się cen benzyny oraz diesla, które również (i wciąż) przyprawiają o dreszcze. 

Ładowanie samochodu elektrycznego w warunkach domowych może okazać się mimo wszystko tańszym rozwiązaniem, choć znacznie dłuższym czasowo. 

Za przykład możemy wziąć teslę model 3 Long Range, której pojemność wynosi 82 kWh, a średnie zużycie na 100 km to 23 kWh. 

Średnie ładowanie samochodu w warunkach domowych będzie wahać się granicach ok. 80 gr / 1 kWh w taryfie G11. Chcemy tutaj podkreślić, że są to wyłącznie liczby poglądowe, zbliżone do prawdziwych. 

W takiej sytuacji naładowanie samochodu „do pełna” wyniesie ok. 65 zł. Co da możliwość przejechania ok. 300/400 km. Model, o którym piszemy to Tesla model 3 Long Range w wersji 4 × 4 i mocy 520 km. Inaczej będzie mieć się sytuacja w przypadku ładowania na stacjach paliw, gdzie ceny te mogą być ok. 3-krotnie wyższe w zależności od rodzaju ładowarki. 

Zważywszy na fakt, że benzyna, jak i diesel również poszybowały w górę, cena za ładowanie pojazdu w domu i tak okazuje się naprawdę kuszącym rozwiązaniem. 

O czym jeszcze warto wiedzieć, rozważając zakup? Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry zaleca:

Należy wspomnieć, że w samochodach elektrycznym z pewnością drogim wydatkiem będą akumulatory, aczkolwiek, problem ten może pojawić się dopiero po kilku latach, ponieważ przez pierwsze 5-8 lat, w zależności od producenta, akumulatory obejmuje gwarancja

Po tym czasie koszt wymiany poszczególnych ogniw (lub całego zestawu) może wiązać się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Minusem jest również fakt, że ilość stacji ładowania w Polsce na ten moment jest bardzo skromna (zwłaszcza szybkich ładowarek), co może utrudniać różnego rodzaju wyjazdy, np. w góry. 

Innym mankamentem jest czas ładowania. W przypadku szybkich ładowarek czas ten może sięgnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W przypadku zwykłych ładowarek czas może wydłużyć się do kilku godzin. Natomiast, jeżeli chodzi o ładowanie w warunkach domowych, czas może wynieść nawet kilkanaście godzin w zależności od pojemności pojazdu. 

Warto również dodać, że niektórych fanów motoryzacji z pewnością może przerazić fakt, że jazda samochodem elektrycznym jest bardzo cicha, tzn. że nie słychać tzw. gadania z rury, którego wielu wielbicieli szybkich aut po prostu kocha. 

Zapraszamy wszystkich chętnych z Tarnowskich Gór, Radzionkowa, Zabrza, Piekar Śląskich, Nowego Chechła, Nakła Śląskiego, Świerklańca, Orzecha, Starych Tarnowic, Strzybnicy, Zbrosławic, Pyrzowic, Ożarowic na kursy prawa jazdy takie jak:

Zapraszamy również do skorzystania z naszej oferty na jazdy dodatkowe:

Oraz kursy dla dla kierowców zawodowych na kod 95 takie jak:

Sprawdź ile kosztuje kurs na prawo jazdy:

Zobacz również naszą galerię pojazdów jakimi dysponujemy do szkoleń na kursach na prawo jazdy