Zima to ciężki czas dla kierowców, który niejednokrotnie zaskakuje — niestety, najczęściej w złym tego słowa znaczeniu. Złe warunki na drogach, oblodzenie, chlapa i błoto, to dodatki, których staramy się unikać najbardziej, jak się da. Zima to również czas weryfikujący stan opon i akumulatora, a co z płynem do spryskiwaczy? No właśnie!
Na naszym blogu znajdziecie wiele tipów, jeżeli chodzi o zimę i oczywiście, nie tylko. Tym razem przygotowaliśmy dla Was wpis o tym, co należy zrobić, gdy płyn do spryskiwaczy zamarznie.
Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!
Co zrobić w sytuacji, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy? Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry zaleca:
Jak rozmrozić płyn do spryskiwaczy? — Postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć Wam na to pytanie.
Problem z zamarzniętym płynem do spryskiwaczy najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy jeszcze nie zdążyliśmy wymienić płynu letniego na zimowy. Wystarczy jedna chłodniejsza noc, z kilkoma stopniami poniżej 0 i gotowe.
Druga sytuacja występuje wtedy, gdy najzwyczajniej w świecie pomylimy płyn zimowy z letnim. No dobrze, ale co w takiej sytuacji zrobić?
Jak rozmrozić płyn do spryskiwaczy? Nauka Jazdy Tarnowskie Góry radzi:
Okres jesienno-zimowy wymaga, aby płyn do spryskiwaczy był stale uzupełniany. Brud, który wydostaje się spod kół samochodów, w tym sól i błoto, szybko wysychają na szybie, powodując ciężkie do wyczyszczenia (bez płynu) smugi.
Istnieje kilka możliwości, z których możesz skorzystać, aby pozbyć się tego problemu. Poniżej opiszemy je wszystkie.
Zobacz również: Mycie samochodu zimą, czy to dobry pomysł?
Garaż i ocieplany parking
Garaż będzie jednym z lepszych rozwiązań, które zapobiegną występowaniu tego problemu. Mowa tutaj oczywiście o grzanym garażu, aczkolwiek wiemy, że nie każdy nim dysponuje, dlatego zostawiamy tę informację wyłącznie dla tych, którzy go posiadają, a zapominają z niego korzystać.
Drugim rozwiązaniem jest ocieplany parking, np. w galerii handlowej, podziemny. Jeżeli znajdujesz się niedaleko, zawsze możesz tam podjechać, zostawić samochód na kilkanaście minut i wybrać się w międzyczasie np. na zakupy lub obiad.
Za ten czas płyn powinien odtajać.
Silnik
Metody wymienione wyżej, to jedne z prostszych rozwiązań, aczkolwiek, jak wiadomo, w takich sytuacjach najczęściej nie ma możliwości, aby szybko poratować się którąś z ww. opcji.
Zatem pozostaje potencjał silnika waszego samochodu.
Wybierz się na krótką przejażdżkę w miejscu, gdzie nie ma dużego ruchu, aby rozgrzać silnik. Następnie ciepłe wnętrze komory silnika powinno stosunkowo szybko uporać się z tą bolączką.
Pamiętajcie jednak, aby nie stać dłużej niż minutę w jednym miejscu z odpalonym silnikiem, ponieważ grozi za to mandat. Dlatego też nieco wyżej pisaliśmy o przejażdżce, aby nie przysporzyć Wam dodatkowych kosztów.
Sprawdź także: Wyjazd samochodem w góry — jak się przygotować?