Włączony silniku na postoju — czy to legalne? Nauka Jazdy radzi:

6 lutego 2023

Z pewnością niejednokrotnie zdarzało Ci się siedzieć w uruchomionym samochodzie, który stał w miejscu. Może czekałeś na kogoś pod sklepem, a może stałeś na parkingu w zimie i grzałeś auto, a może odśnieżałeś samochód? Patrząc na to z punktu widzenia kierowcy — nie ma w tym niczego niezwykłego. 

Niemniej, czy tak samo wygląda do od strony prawnej? Czy za włączony silnik na postoju możesz dostać mandat? Na tym właśnie skupimy się w tym wpisie! Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Czy możesz stać w miejscu z włączonym silnikiem? Szkoła Jazdy zaleca:

Czynność tę każdego dnia wykonuje setki jak nie tysiące kierowców, w różnych sytuacjach. Jest to — jakby nie patrzeć — teoretycznie mała szkodliwość społeczna. Czy faktycznie takie zachowanie może skutkować mandatem? 

Zima to okres, który często zaskakuje kierowców. W pogoni do pracy najprawdopodobniej nie patrzysz za każdym razem, jaka będzie temperatura w nocy, a także, czy spadnie śnieg. Z rana natomiast okazuje się, że samochód trzeba odśnieżyć. Wchodzisz do pojazdu, włączasz silnik, wychodzisz i przygotowujesz samochód do jazdy. Wszystko w porządku, tylko czy to jest legalne? No niestety… Nie

Co mówi na to prawo? Prawo o ruchu drogowym informuje jednoznacznie, że:

“Zabrania się kierującemu pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze”.

~ Art. 60 ust.2 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym.

Ile można stać w miejscu z włączonym silnikiem? Szkoła Nauki Jazdy wyjaśnia:

W jednym miejscu np. na parkingu z włączonym silnikiem możesz stać maksymalnie 1 minutę. Następnie musisz ruszyć lub wyłączyć pojazd — takie są przepisy. 

Jak wiadomo, ta jedna minuta niestety nie da zbyt dużo, czy to w lecie, gdy chcesz nieco wychłodzić samochód, czy to w zimie, gdy chcesz go nagrzać. 

Wszystko to w zasadzie zostało opisane w Prawie o ruchu drogowym ze względu na zbyt dużą emisję spalin. Kolejną kwestią są samochody, które nawet podczas postoju są po prostu głośne, np. przez przerobiony tłumik. 

Mandat za postoju z włączonym silnikiem — ile można za to dostać? Szkoła Jazdy na kursie na prawo jazdy informuje:

Za postój z włączonym silnikiem policja ma prawo nałożyć na Ciebie mandat karny. Kwoty za ten rodzaj przewinienia mogą dojść do granicy 100 zł

Warto tutaj jednak dodać, że możesz otrzymać większą karę, jeżeli emisja spalin w Twoim samochodzie przekracza określone normy. W tym przypadku mandat może sięgnąć nawet 300 złotych.