Pasy bezpieczeństwa — prawidłowe stosowanie i historia – Szkoła Jazdy z Tarnowskich Gór uczy:

6 lutego 2023

Pasy w aucie to element niezbędny, który niejednokrotnie uratował czyjeś życie. Niestety, ale wielu kierowców w Polsce i Europie rzadko kiedy — tak naprawdę ich używa. Otóż według danych, które możemy znaleźć w sieci, statystycznie co piąty Europejczyk zapina pasy bezpieczeństwa. Jest to bardzo średnia statystyka, która jednoznacznie traktuje o nieodpowiedzialności kierowców. 

Pasy bezpieczeństwa — czy są obowiązkowe? Szkoła Nauki Jazdy z Tarnowskich Gór wyjaśnia:

Jak najbardziej. Od wielu lat pasy w aucie są elementem, które musi znaleźć się w wyposażeniu naszego pojazdu. 

Statystyki zapinania pasów w samochodach osobowych w Polsce – Szkoła Jazdy Zabrze wymienia:

W Polsce pasy w aucie — z przodu zapina ok. 83% kierowców i pasażerów. Natomiast osoby, które podróżują z tyłu, zapinają pasy w ok. 50% przypadków. 

Częściej bez pasów zdarza się jeździć mężczyznom niż kobietom. Częstotliwość zapinania pasów zależy również od położenia, w jakim się znajdujemy — otóż, znacznie częściej są one zapinane na drogach krajowych i w dużych miastach, aniżeli na drogach powiatowych. 

Pasy bezpieczeństwa najrzadziej natomiast zapinają osoby młode, w wieku od 18 do 24 lat. 

Warto tutaj dodać, że niebezpieczeństwo może czyhać na nas wszędzie, nie tylko tam, gdzie prędkość jest znacznie większa. 

Źródło: https://www.smartdriver.pl/polacy-wciaz-niechetnie-zapinaja-pasy-bezpieczenstwa

Zapięte pasy w aucie — dlaczego są tak ważne? Nauka Jazdy Piekary edukuje:

W naszym kraju według statystyk — na 100 wypadków ginie ok. 12 osób, gdzie w innych krajach europejskich śmiertelność jest 4-krotnie mniejsza. Dodatkowo wiele osób poszkodowanych spotyka się z licznymi urazami powypadkowymi, które są z nimi przez długie miesiące, a nawet lata. Niektóre ze zdarzeń prowadzą także do trwałego inwalidztwa. 

Dlatego informujemyzapięcie pasów to nie wstyd, to tylko i wyłącznie rozwaga i świadomość zagrożenia, jakie może pojawić się na drodze. Dzięki założonym pasom bezpieczeństwa prawdopodobieństwo poważnych urazów podczas wypadku znacząco maleje

Ile wynosi mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa? Szkoła Jazdy Radzionków zaleca:

Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa to koszt w wysokości 100 złotych i 2 punktów karnych.

Kto płaci mandat za niezapięte pasy? Nauka Jazdy Piekary Śląskie doradza:

Co ważne — kierowca odpowiada nie tylko za swoje pasy bezpieczeństwa, ale za wszystkich uczestników jazdy. To znaczy, że kierowca musi upewnić się, czy każdy ma je zapięte. 

W innym razie, przy kontroli drogowej mandat otrzyma osoba bez pasów oraz kierowca, który mimo wszystko miał je zapięte. Mandat za niezapięte pasy w takiej sytuacji wynosi dodatkowe 100 zł i 4 punkty karne

Może również pojawić się sytuacja, w której kierowca upomniał wszystkich pasażerów, aby Ci zapięli pasy i przy kontroli drogowej nie miał świadomości, że któraś z osób tego nie zrobiła. W takim razie mandat za niezapięte pasy otrzyma wyłącznie osoba, która tych pasów nie zapięła. 

Sprawdź również: Nowy taryfikator mandatów od 17.09.2022.

Jak prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa? Nauka Jazdy Radzionków radzi:

Pasy w aucie powinny przylegać płasko do naszego ciała. W tym:

  • pas piersiowy — powinien przechodzić nad środkiem barku, w sposób, aby nie mógł zsunąć się z ramienia,
  • pas biodrowy — on natomiast powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do naszego brzucha. 

Jeżeli pojawią się problemy z tym związane, warto wyregulować pas bezpieczeństwa w bocznym słupku obok fotela. Znajduje się tam górny punkt mocowania, który możesz skonfigurować pod swoje potrzeby. 

Dlaczego warto zawsze mieć zapięte pasy? Prawo Jazdy Piekary Śląskie zaleca:

Odpowiednio zapięte pasy w szczególności zapewniają nam większe bezpieczeństwo i to nie tylko w przypadku przykrego zdarzenia drogowego. Otóż pomagają one lepiej panować nad samochodem przy zakrętach i różnego rodzaju nierównościach. 

Co równie ważne — przy wypadku drogowym działają prawa fizyki — a zatem, osoby, które nie mają zapiętych pasów z tyłu, przy dużej sile uderzenia najprawdopodobniej zrobioną ogromne szkody osobom z przodu, które pasy w aucie miały zapięte. W innym razie skutki mogą być naprawdę katastrofalne

Co należy zrobić, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo? Szkoła Jazdy wymienia:

Jak już wiesz, zapięte pasy bezpieczeństwa to nieodzowny element, który znacząco może wpłynąć na naszą ochronę w sytuacjach nieprzewidzianych. 

Prócz niego warto odpowiednio dopasować zagłówek. To właśnie on (zagłówek) chroni naszą szyję przed wieloma urazami, które mogą być spowodowane kolizją lub poważniejszym wypadkiem. 

Bardzo ważną rolę odgrywa również sprawna poduszka powietrzna, która znajduje się w kierownicy. Dlatego, jeżeli czujniki pokazują, że występuje usterka — radzimy, abyś jak najszybciej udał się do mechanika w celu rozwiązania problemu

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jednoznacznie w swoich statystykach pokazuje, że zapięte pasy redukują ryzyko śmieci w wypadku samochodowym aż o 45%. Z działającą poduszką bezpieczeństwa jest to już 50%

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej?

Krótka historia pasów bezpieczeństwa – Szkoła Nauki Jazdy opisuje:

Pierwszy raz pasy bezpieczeństwa zostały zastosowane w wyposażeniu seryjnym w roku 1958 przez konstruktorów marki Volvo — która do dziś cechuje się jednymi z najbezpieczniejszych samochodów na świecie. 

Wynalazcą pasów był szwedzki inżynier Nills Bohlin.

Wynalezione pasy do samochodu były rewolucją na skalę światową. Co ciekawe — koncern Volvo zdecydował się zrezygnować z patentu po to, by udostępnić swoje rozwiązanie technologiczne innym producentom w celu poprawy bezpieczeństwa wszystkich kierowców i pasażerów samochodów. 

Jak możemy zauważyć — produkt ten przyjął się bardzo dobrze, ponieważ każdy samochód jest wyposażony we wcześniej wspomniane pasy. 

W Polsce obowiązek zapinania pasów został wprowadzony dopiero w roku 1983 i dotyczył wyłącznie osób znajdujących się na przednich siedzeniach podczas jazdy w terenie niezabudowanym. 

W 1991 roku obowiązek ten został rozszerzony do stopnia, z którym mamy styczność na co dzień. 

Podsumowanie

Zapinanie pasów nie kosztuje wiele. To tylko kilka sekund, a mogą ocalić Twoje życie, jak i pasażerów, których przewozisz. Dlatego też zawsze o nich pamiętaj i zawsze informuj o tym obowiązków wszystkich, z którymi jedziesz w jednym samochodzie. 

Pamiętaj — bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zerknij również tutaj: Jak zachować się w miejscu wypadku?