Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu — Szkoła Jazdy Tarnowskie Góry informuje:

9 stycznia 2023

Walka z pijanymi kierowcami na polskich drogach toczy się już od lat. Trzeba przyznać, że tendencja ta z roku na rok się zmniejsza, co jest spowodowane kampaniami, które uświadamiają kierowców o konsekwencjach, jakie się z tym wiążą. Drugą, chyba najbardziej kluczową kwestią są mandaty, jakie można za to dostać, a jak wiadomo, nie zawsze tylko na nich się kończy.

W ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno o konfiskacie pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu. W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu z bliska i powiemy Ci, kiedy możesz stracić samochód za jazdę, będąc nietrzeźwym.

Kodeks karny (nowelizacja) — kary zostały zatwierdzone!

W krajach UE co czwarty wypadek spowodowany jest przez nietrzeźwego kierowcę. 4 na 5 przypadków takich sytuacji można byłoby uniknąć… No właśnie, gdyby kierowca nie był pijany. 

Nowelizacja kodeksu karnego już niedługo sprawi, że konfiskata samochodów prowadzonych przez pijanych kierowców wejdzie w życie, ponieważ już została zatwierdzona przez sejm. 

Komu zostanie skonfiskowany samochód? Nauka Jazdy Radzionków wyjaśnia:

Otóż możliwości konfiskaty pojazdu pod wpływem alkoholu jest 3. 

  1. Pierwsza dotyczy kierowców, którzy mieli ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, bez względu na to, czy spowodowali wypadek, czy też nie. 
  1. Druga odnosi się do kierowców, którzy spowodowali wypadek pod wpływem alkoholu. W tym przypadku samochód zostanie zarekwirowany, gdy prowadzący miał ponad 0,5 promila we krwi
  1. Trzecia możliwość natomiast dotyczy kierowców recydywistów (drogowych), którzy już wcześniej zostali zatrzymani za jazdę pod wpływem alkoholu przekraczającą ponad 0,5 pół promila we krwi

Zobacz również: Recydywa za mandaty, o co z tym chodzi?

Kto straci samochód za jazdę pod wpływem alkoholu?

Uwzględniając wyżej opisany podpunkt, kierowca straci swój własny samochód (kupiony za gotówkę), który jest na niego zarejestrowany

Nie zostanie jednak zarekwirowany pojazd, który jest:

  • pożyczony,
  • służbowy
  • leasingowany,
  • wynajęty. 

No ale zaraz, zaraz… Czy to znaczy, że kierowcy, którzy prowadzili któryś z ww. pojazdów będą bezkarni? Oczywiście, że nie. O tym więcej w punkcie poniżej. 

Nawiązka zamiast konfiskaty samochodu — jak będzie wyglądać? Szkoła Nauki Jazdy Tarnowskie Góry Expert wyjaśnia:

Podczas kontroli drogowej, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie zostanie skonfiskowany samochód pożyczony, leasingowany, służbowy, czy też wynajęty. 

W każdym z tych przypadków sąd orzeknie jednak wypłatę nawiązki

Co ważne, nawiązka będzie wynosić równowartość samochodu, którym kierował pijany kierowca. Warto również zaznaczyć, że nawiązka będzie odnosić się do wartości samochodu sprzed wypadku, jeżeli miał on miejsce, a nie po nim. 

Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu — od kiedy zacznie obowiązywać?

Konfiskata pojazdu za jazdę, będąc nietrzeźwym, zacznie obowiązywać po 1 roku od ogłoszenia ustawy. Tzn., że pijani kierowcy zaczną tracić swoje pojazdy najprawdopodobniej po połowie grudnia 2023 roku

Podsumowanie

Piłeś dzień przed? Nie jedź. Pamiętaj, że nawet jak się dobrze czujesz na następny dzień, po mocno zakrapianej imprezie i tak najprawdopodobniej możesz mieć jeszcze alkohol we krwi, którego nie wyczujesz np. w wydychanym powietrzu. Może wydawać Ci się, że wszystko jest „okej”, ale nie zawsze tak będzie. 

Zastanów się 2 razy, czy warto, albo i nawet więcej. Pamiętaj, że ryzykujesz i to bardzo dużo. Jeżeli nie jesteś pewny tego, czy jesteś pijany, zmierz się alkomatem. Jeżeli nie czujesz się na siłach — nie jedź. W trakcie jazdy bierzesz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale wszystkich uczestników drogi

Rozwaga i bezpieczeństwo przede wszystkim.